Na rzecz społeczności
   

Na rzecz społeczności lokalnej.

Tegoroczny kwiecień w naszym wydaniu wyglądał jak pasmo prób i, niestety, porażek. Chcieliśmy zorganizować w szkole symulację Parlamentu - nie udało nam się, ponieważ nie znaleźliśmy odpowiedniej liczby chętnych, którzy zaangażowaliby się w to działanie. Chcieliśmy zorganizować debaty - ten plan również się nie powiódł z właśnie tego samego powodu. Pragnęliśmy poprowadzić Wiosenną Ligę Piłkarską - udało nam się jedynie po części, bowiem w trakcie trwania turnieju musieliśmy zakończyć rozgrywki. Chcieliśmy zorganizować pożegnalny piknik dla maturzystów - pogoda nas zawiodła, nieustannie padał deszcz. Najbardziej jednak zależało nam na organizacji Parlamentu, dlatego opowiemy o nim nieco więcej.

 

W kwietniu minęło 20 lat od uchwalenia obowiązującej Konstytucji RP, dlatego też chcieliśmy uczcić to wydarzenie powołując w naszej szkole Zgromadzenie Uczniowskie VIII Liceum (Parlament) - jednodniową symulację obrad parlamentarnych, do której zaprosiliśmy wszystkich uczniów. Chcieliśmy debatować nad wybranymi tematami - odnosząc je do dyskusji, która toczy się obecnie w Rzeczypospolitej.
Ważne dla nas było promowanie umiejętności dyskusji, szukanie kompromisu, kulturalnego ścierania poglądów, szacunku i tolerancji dla poglądów innych ludzi. Zwróciliśmy się z zaproszeniem do wszystkich uczniów szkoły - każdy mógł zgłosić chęć wystąpienia w Zgromadzeniu - warunki podane były w regulaminie, jaki zostanie zamieszczony poniżej.


Pytania proponowane dla prac komisji:


1. Czy każdy wniosek referendalny podpisany przez 500tys. obywateli powinien skutkować obowiązkowym referendum?
2. Czy należy zaprzestać finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3. Czy należy ograniczyć prawo re-elekcji dla urzędników samorządowych pochodzących z wyborów powszechnych?
4. Czy należy ograniczyć obecność zagranicznego kapitału w polskich mediach?
5. Czy należy znieść ciszę wyborczą w dniu głosowania?

 

Regulamin selekcji kandydatów na Posłów Zgromadzenia:


1. Do 6 marca mogą zgłaszać się Uczniowie chcący zostać Posłami Zgromadzenia Uczniowskiego. Zgłoszenia mają zawierać imię, nazwisko, klasę oraz krótki esej (do jednej strony a4) będący rozwinięciem jednej z tez nad którymi pracować będą Komisje. Wysyłamy na maila zgromadzenie8lo@gmail.com
2. Organizatorzy spośród zgłoszonych Posłów wybiorą 75 osób, które będą brały udział w przygotowaniu Zgromadzenia, projektów ustaw, komisji itd. Autorzy najlepszych esejów zostaną przewodniczącymi Komisji Zgromadzenia.
3. 20 marca zostaną podane wyniki selekcji kandydatów do parlamentu. Zostanie wtedy uruchomiona platforma zapisów do wybranej Komisji Zgromadzenia. Szczegóły podane zostaną w terminie późniejszym.

 

 

Niestety... Każda chęć utworzenia jakiegoś wydarzenia na rzecz społeczności lokalnej kończyła się fiaskiem i niejednokrotnie z braku sił opadały nam ręce. I to dosłownie. Głowy bolały od stresu, zamartwiania się, ale i wzmożonej pracy szarych komórek, które za wszelką cenę starały się znaleźć rozwiązanie. Wydaje nam się, że z zaistniałej sytuacji można wyciągnąć morał - bez deszczu nie ma tęczy. Aby móc doświadczać szczęścia, trzeba pokonać wiele kłód, jakie rzuca przed nami życie - tak też było w naszym przypadku. Liczymy więc, że po tym okresie samorządowej ulewy, w maju pojawi się na naszym nieboskłonie piękna tęcza, która doda otuchy, motywacji i sypnie nam mnóstwem pomysłów. Dlatego naszym kwietniowym działaniem na rzecz społeczności lokalnej jest pokazanie, że każdy jest tylko człowiekiem, wielokrotnie skazanym na klęski i porażki, oraz uświadomienie, że Bolesław Prus miał rację, pisząc w Kamizelce: "Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?".

 

 

 

Monika Jakubek
VIII LO
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb