Życie nastolatków w Armenii
   

Armenia( Republika Armenii) jest państwem znajdującym się w Azji, na Kaukazie Południowym. Zamieszkuje ją ponad 3 mln ludzi, z czego około 40 % to dzieci i młodzież.

Armenia jest biednym krajem i właśnie z tego powodu życie każdego młodego człowieka, który tam mieszka nie jest usłane różami. Nie mają oni tak wielu możliwości, jakie posiadają nastolatkowe mieszkający w lepiej rozwiniętych państwach. Jednak mimo tych utrudnień są to ludzie, którzy potrafią cieszyć się życiem.

Facebook dużo może...

Dzięki postępowi technicznemu w dzisiejszych czasach, a szczególnie dzięki Internetowi, mogłam porozumieć się z nastolatkami mieszkającymi w Armenii. Za pomocą Facebooka wysłałam kilka wiadomości do młodych ludzi, prosząc ich o opowiedzenie o tym jak żyją.

Անուն Ազգանուն za największy problem Armenii uważa brak pieniędz: -W armeńskich szkołach uczy się wielu uczniów, którzy osiągają naprawdę dobre wyniki w nauce, ale zazwyczaj nie ma to większego znaczenia. Niestety większość z nich po ukończeniu obowiązkowego czasu nauki nie kształci się dalej. Problemem jest zazwyczaj brak funduszy na naukę -mówi. Անուն twierdzi, że tylko nielicznym udaje się pójść na studia i zdobyć w przyszłości dobrą pracę, ale to zazwyczaj dzięki pomocy rodziny i dalszych krewnych.

John ma 19 lat, urodził się w Ameryce, lecz od 9 lat mieszka w Armenii. I jak sam powiedział Armenia jest jego „hometown". Zdaniem Johana edukacja w Ameryce bardzo różni się od systemu szkolnictwa w Armenii. Natomiast to, co łączy Armenię i Amerykę, to podobne formy spędzania wolnego czasu przez nastolatków. Młodzi ludzie prawie codziennie spotykają się z przyjaciółmi i razem wychodzą do kin, teatrów.

Zdaniem Teda, nastolatków żyjących w Armenii można podzielić na dwie kategorie. Niektórzy są mądrzy i myślą przyszłościowo. Natomiast inni są leniwi. Chłopak podkreślił, że każda z nich wyznaje inne ideały, ma inne cele. Ted wspomniał także, że młodzi ludzie w Armenii są osobami bardzo rodzinnymi i bardzo lubią spędzać czas z najbliższymi.

Nauka w państwie armeńskim.

Armenia, która posiada ograniczony dostęp do zasobów naturalnych, może mieć znaczące osiągnięcia tylko poprzez rozwój sfery naukowej. Dlatego ta dziedzina nabiera szczególnego znaczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że edukacja w Armenii do XX wieku przeznaczona była tylko i wyłącznie dla duchownych i klas wyższych. Dopiero w XX wieku zaczęła być dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Obowiązkowy czas nauki w Armenii realizowany jest na trzech poziomach i trwa 11 lat. Młody człowiek edukację rozpoczyna mając 7 lat i przez pierwsze trzy lata uczęszcza do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu obywatel Armenii zaczyna nowy etap w swoim życiu, a mianowicie pięcioletnią naukę w szkole zasadniczej. Później natomiast jego obowiązkiem jest jeszcze skończyć dwuletnie liceum. Młodzi Ormianie uczą się w przedmiotów takich, jakich jak np.:matematyka, geografia, informatyka, język ormiański, francuski, angielski, rosyjski. Klasy w szkołach liczą ponad 25 osób. Lekcje trwają zazwyczaj od 4 do 6 godzin dziennie, ale poza nauką w szkole, młodzież dostaje dużo zadań domowych. Po zajęciach lekcyjnych uczniowie, którzy mają problemy z nauką mogą nadrobić swoje braki poprzez konsultacje z nauczycielami. Po ukończeniu szkoły uczniowie mogą zdać maturę i pójść na studia. Niestety większość nastolatków kończy edukację na tym poziomie, ponieważ ich rodzin nie stać na dalsze kształcenie dziecka.

„To, co tygryski lubią najbardziej"

Nastolatkowe w Armenii spędzają swój wolny czas z przyjaciółmi, rodziną. Ich ulubioną formą rozrywki jest chodzenie do teatrów, kin i na koncerty. Jednak nie wszędzie w Armenii istnieją możliwości do korzystania z tego typu udogodnień. Tylko w większych, bogatszych miastach tego typu miejsca są dostępne. Młodzi ludzie często wychodzą też z przyjaciółmi do knajp, barów, ale tylko po to, by coś zjeść i porozmawiać. Większość nastoletnich Ormian, Ormianek nie korzysta z używek. Nie pijają oni alkoholu, nie palą papierosów i nie zażywają narkotyków. Jak mi powiedział jeden Ormianin: "Główną przyczyną abstynencji jest fakt, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji stosowania używek, a poza tym nie mamy na nie pieniędzy. Lepiej przecież wyjść do kina ze znajomymi niż kupić paczkę papierosów-mówi".

Ormianie często też słuchają muzyki, a ich ulubionym gatunkiem jest coś w stylu naszego disco polo. „Przy tej muzyce miło upływa czas i dobrze się do niej tańczy"-mówi Snezana, 16 letnia Ormianka.

 

Szacunek w rodzinie-bezcenne...

Mieszkańcy Armenii są bardzo rodzinni i otwarci na kontakty z innymi ludźmi. Panuje tam przekonanie, że o nastolatku świadczy jego stosunek do ludzi starszych. Młodzi obywatele Armenii szanują nie tylko swoich rodziców, czy dziadków, ale także w stosunku do obcych osób są przyjaźnie nastawieni. Gdy np. w sklepie zobaczą starszą kobietę, mężczyznę, którzy mają ciężkie torby z zakupami od razu oferują im swoją pomoc. Oczywiste jest to, że jak zawsze znajdą się wyjątki od reguły, ale obraz większości młodych żyjących na Kaukazie Południowym naprawdę tak wygląda. Ormianie wszystkie tego typu zachowania wynoszą z domów. O dobrych kontaktach w tamtejszych rodzinach może świadczyć również fakt, że około 98% ludzi po ślubie żyje wraz ze swoimi współmałżonkami i rodzinami w jednym domu.

Warsztaty dziennikarsko-edukacyjne Kierunek: GLOBALNE POŁUDNIE Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010roku

źródło fot.: Wikipedia

 

Angelika Wielgus
Śmigło
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb