Na półwyspie arabskim, położonym w strefie zwrotnikowej, cały rok panuje bardzo suchy, ciepły klimat. Kultura i obyczaje znacząco różnią się od naszych.
Ciemna karnacja, czarne włosy i zarost, biała tunika i arafatka na głowie. Tak wygląda typowy mężczyzna z kraju arabskiego. Kiedy po raz pierwszy byłam na Bliskim Wschodzie - w Izraelu, przez kilka dni bez przerwy wydawało mi się, że jestem otoczona przez terrorystów. Dzisiaj nie mam już uprzedzeń do ludzi, którzy wyglądają inaczej niż my. Myślę jednak, że spotkanie z kimś, kto wygląda jak zamachowiec z hollywoodzkiego filmu, niejednego by zestresował. Jeśli ktoś z was wybierałby się do kraju arabskiego, warto nastawić się na tolerancyjne podejście i szacunek dla innych kultur.
ZAKRYTE CIAŁA
W krajach Bliskiego Wschodu dominującą religią jest islam. Łatwo to zauważyć na ulicach miast, przepełnionych kobietami, których ciała prawie w całości okryte są galabijami, nawet w środku lata. Ze względu na panujące obyczaje, zwiedzając islamski kraj, trzeba się stosować do norm w nim obowiązujących - w świątyniach kobiety muszą mieć zakryte włosy, a panowie w szortach nie zostaną do niej wpuszczeni.
KUP PAN LAMPĘ ALLADYNA
Chcąc znaleźć ciekawe, regionalne pamiątki, z pewnością trzeba się wybrać na arabskie suki. Są to duże place z rozłożonymi stoiskami miejscowych handlarzy. Znajdziemy na nich dosłownie wszystko: przyprawy, ubrania, biżuterię, futra, owoce, ryby, a z bardziej regionalnych wyrobów wysuszone głowy bawołów czy lampy Alladyna. Niestety suki to nie jedyne miejsce handlu. Zdarza się, że w najbardziej atrakcyjnych miejscach, jak np. na trasie drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa w Jerozolimie, stragany rozłożone są praktycznie wszędzie, a nachalni sprzedawcy próbują nam sprzedać towar za „jeden dolar", nawet jeśli nie jesteśmy nim zainteresowani. Nie ułatwia to skupienia pielgrzymom odwiedzającym ziemię świętą.
NA OBIAD PIECZEŃ Z WIELBŁĄDA
Kraje arabskie mogą się pochwalić również ciekawymi kuchennymi pomysłami. Nie chodzi oczywiście o wszystkim znane tureckie kebaby, a o libijski ryż z mięsem młodego wielbłąda czy gotowaną przez wszystkich Arabów zupę „shorbę" z jagnięciny, warzyw, makaronu i przypraw.
Na półwyspie arabskim, położonym w strefie zwrotnikowej, cały rok panuje bardzo suchy, ciepły klimat. Niewiele gatunków roślin wytrzymuje tak trudne warunki. Przykładem sucholubnej rośliny są palmy daktylowe, rodzące smaczne, słodkie owoce. Dzięki powszechności tych drzew, przysmak ten można kupić za niewielkie pieniądze.
CHRZEŚCIJAŃSKI WSCHÓD
Wizyta na Bliskim Wschodzie jest niepowtarzalną okazją, by zapoznać się z zupełnie odmiennymi tradycjami i zachowaniami. Mężczyźni idący pod rękę lub całujący się na powitanie to normalny widok. Taka zażyłość jest tam oznaką wzajemnego szacunku i przyjaźni. Kultury wschodu można posmakować nie tylko w krajach Półwyspu Arabskiego. W XI wieku chrześcijanie podzielili się na katolicki zachód i prawosławny wschód. Kraje chrześcijańskiego wschodu, podległe Konstantynopolowi (obecnie to turecki Stambuł) chętnie czerpały inspirację z kultury arabskiej, która znacznie odróżnia się od środkowoeuropejskiej. Gorąco polecam wycieczkę w te regiony świata, szczególnie osobom otwartym i ciekawym, nieznającym dotychczas arabskich obyczajów.
Tekst i zdjęcia: Jadzia UljaszŚmigło