Galopem przez trendy
   

W przeciągu wielu dekad zmieniał się sposób ubierania, a było to odzwierciedlenie przemian społecznych. Jak to było kiedyś? Cz. 1

LATA 20.

Po ukazaniu się w „Die Dame" autoportretu Tamary Łempickiej stała się ona ikoną nowoczesnej kobiecości. Zamiast ciasnych gorsetów pojawiły się proste fasony, bez talii. Popularne były sylwetki na kształt litery H lub papryki (stan nisko osadzony). Stroje przestały krępować ruch, po raz pierwszy ich długość pozwalała na pokazanie łydki.

Charakterystyczne stały się fale we włosach, małe kapelusze z opuszczonym rondem lub czarne, błyszczące opaski we włosach. Antoine (Antoni Cieprlikowaski) wymyśliłł krótkie cięcie, zwane „na chłopczycę".  Najmodniejszym makijażem były: blada cera przydymione oko i karminowe usta.

Coco Chanel zaprojektowała i pokazała światu w 1926r. uniwersalną sukienkę - tzw. małą czarną oraz dzienną sukienkę zwaną „fordem" z dżerseju. Dom Mody Chanel zacząłwyznaczać trendy.

LATA 30.

Sylwetka stała się bardziej kobieca, talia podkreślona. Lata 30. to powrót do zmysłowej i eleganckiej kobiecości. Pojawiły się koronki i przezroczystości. Zamiast wzorów geometrycznych ubrania miały motywy kwiatowe lub były w kolorze pudrowego różu. Przyzwoite dziewczęta nosiły spódnice lekko przed kolana i bluzki z bufkami, które spopularyzowała Joan Crawford.

Modną fryzurą stały się warkocze, „wałek olimpijski" lub falisty bob, w którego czesały się fanki Jean Harlow. Włosy były długie, falowane lub kręcone, najczęściej w kolorze platynowego blondu. Przedziałki były wyraźnie zarysowane.

Elsa Shiaparelli wymyśliła sukienkę z szufladami, a inną zadrukowała tak, by ta sprawiała wrażenie podartej na strzępy.

LATA 40.

Pierwszy pokaz mody po wojnie w 1947r. zaprezentował Christian Dior. W jego luksusowej kolekcji „New Look" spódnice i sukienki sięgały do połowy łydki i były zestawione z ekskluzywnymi dodatkami. New Look podkreślał kobiece kształty. Pojawiła się „linia kwiatu", czyli okrągłe ramiona, krótkie żakiety z połami, talia osy. Kobiety zaczęły nosić buty na wysokim słupku, z okrągłym czubkiem.

Włosy czesano w fantazyjnie upięte fale lub koki. Bardzo często kobiety zakładały na głowę oryginalne kapelusze.

LATA 50.

Na okładce pierwszego numeru „Playboya", a następnie w filmie „Mężczyźni wolą blondynki" pojawiła się nowa ikona pin-up girl, Marylin Monroe. Wpływ na modę mają gwiazdy kina i muzyki: Grace Kell,. Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Elvis Presley, James Dean, Marlon Brando. To właśnie ten ostatni po raz pierwszy założył T-shirt.

Eleganckie kobiety nosiły perfekcyjnie skrojone stroje, najczęściej garsonki lub kostiumy. Dodatkiem do nich były perłowe naszyjniki. Sukienki, usztywnione halką (petticoat) miały podkreśloną talię, mocno ściągnięta w pasie. Pojawiły się jeansy, które z robotniczych spodni przemieniły się w spodnie do noszenia na co dzień.

W 1959r. na nowojorskim targu zabawek pojawia się nowa zabawka - lalka Barbie.

Aga Karolczyk
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb