Reżyseria:
Adam Antoni Zduńczyk. No co dzień uczeń klasy trzeciej klasy 6 LO o profilu humanistycznym w Krakowie. Epizodysta w Teatrze Starym (do niedawna w Słowackim). Debiut w filmie „Mała matura 1947".
Obsada
(Z klasy Adama):
Olga „Karusia" Konik. Wspólnie z Adamem uczęszczają na warsztaty aktorskie prowadzone przez Dorotę Zięciowską i Zbigniewa W. Kaletę, byłych profesorów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Występuje w sztuce „Ici là bas„ z teatrem Image Aigue z Lionu.
Gosia Pawińska. Ćwiczyła akrobatykę, dziś skupia się na działalności scenicznej. Nie tylko gra, również śpiewa, tańczy i recytuje.
Ania Myrcha.. Poza aktorstwem, interesuje się grafiką, wykonała logo Teatru pod Mocnym Aniołem.
Magda Siuda. Jej przygoda z teatrem rozpoczęła się od współpracy z „Mocnym Aniołem", jednak nie wie, czy wiązać przyszłość z aktorstwem.
Kuba Miarczyński- uczeń równoległej klasy w 6 LO, mistrz gry na perkusji, podczas spektaklu głównie akompaniuje na pianinie. W przyszłym roku chciałby studiować muzykologię.
W premierowych rolach
Mikołaj Jodliński- uczeń trzeciej klasy liceum nr 20 w Krakowie, z Adamem i Dawidem wystąpił w filmie „Mała Matura 1947". Epizodysta w Teatrze Starym. Oprócz aktorstwa pasjonuje go piłka nożna.
Dawid Kot- w drugiej klasie liceum nr 20, za rok otrzyma dyplom Studium Fotografii, w wolnych chwilach robi zdjęcia aparatem analogowym. Interesuje się modą. Debiut w „Małej Maturze 1947".
Opieka merytoryczna
Jakub Palacz - absolwent PWST w Krakowie, aktor filmowy i teatralny. Założyciel teatru EloE Theatre of Noise, właściciel Kawiarni Naukowej, która jest miejscem spotkań i prób Teatru pod Mocnym Aniołem.
Akt I. Wczoraj
Liceum numer 6 w Krakowie. Szesnastoletni Adam, Olga, Gosia i Kuba zapisują się na kółko teatralne. Dwa tygodnie przed ważnym festiwalem nauczycielka rezygnuje z prowadzenia zajęć. Jednak dla młodych aktorów okazuje się to być początkiem prawdziwej przygody z teatrem. Samodzielnie kończą spektakl Zbigniewa Herberta „Rekonstrukcja poety." Zdobywają pierwsze miejsce na festiwalu.
Zbliża się koniec roku szkolnego, praca na chwilę ustaje. Od września do lutego pracują nad własnym spektaklem „Wszyscy pójdziemy do Nieba". W tym czasie Adam otrzymuje rolę w spektaklu „Cafe Lotnisko" Ewy Lachnit z teatru EloE. Dyrektor teatru Jakub Palacz nie spodziewał się, że Adam ma własną trupę teatralną. Postanawia ich zaprosić do siebie i udostępnić swoją Kawiarnię Naukową. Kuba o grupie: „Pomyślałem, że warto im zaufać, dać trochę przestrzeni, zaopiekować się pod względem formalnym. Grupa jest dość prężna, ciekawa i ambitna". Niedawno odeszły dwie osoby. Adam zaprosił do współpracy Mikołaja, kolegę po fachu z Teatru Starego oraz Dawida, z którym poznali się na planie „Małej Matury". Szybko się zaaklimatyzowali.
Akt II. Dziś
Nie każdemu się podoba to, co grają. Sztuka Adama jest inspirowana książką Jerzego Pilcha „Pod mocnym aniołem" (stąd również przewrotna nazwa grupy teatralnej) oraz „Zbrodni i Kary" Dostojewskiego. Przedstawia cztery historie upadku człowieka spowodowanym ucieczką w alkohol. Adam przyznaje, że nie zamierzał reżyserować sztuki o tematyce dydaktycznej ani moralizatorskiej, bardziej chodziło o pokazanie smutnej rzeczywistości. Najbardziej ucieszyłby się, gdyby osoba, która przeżyła historię przedstawioną w sztuce, powiedziała „dokładnie tak to wyglądało." Podobno na jednym z festiwali od razu zostali skreśleni za... kontrowersyjny temat, zbyt poważny dla 18-latków. Jednak wielu im zaufało. Kuba Palacz przyznaje, że „...wzorują się na Dostojewskim czy Pilchu, co może się wydawać zbyt ciężkim materiałem dla młodych ludzi, ale świetnie sobie z tym radzą." Pedagog jednej ze szkół w Nowej Hucie, która zobaczyła spektakl w Kawiarni Naukowej zaproponowała im wystąpienie w swojej szkole. Dziś grają w klubie Żaczek na Przeglądzie Dwóch Teatrów. Z całą charakteryzacją i strojami zabrali się tramwajem, nie byli w stanie przywieźć połowy rekwizytów. Publiczność i tak jest zachwycona. Jeśli spodobają się również organizatorowi, zostaną zaproszeni na kolejny festiwal.
Akt III. Jutro
Po maturze zdecydowana większość z nich chciałaby związać karierę z aktorstwem i dostać się na PWST w Krakowie. Za miesiąc rozpoczynają pracę nad nowym spektaklem, zastanawiają się nad „Rokiem 1984" Orwella. Dla większości z nich „Mocny Anioł" to tylko jedno z licznych przedsięwzięć. Olga współpracuje z teatrem Image Aigue z Lionu, co chwilę wyjeżdża na próby do Francji. Film z udziałem Adama, Dawida i Mikołaja „Mała Matura 1947" w reżyserii Janusza Majewskiego pojawi się na ekranach kin w maju. Na planie występowali obok Zbigniewa Zborowskiego, Marka Kondrata, Artura Żmijewskiego, Bartosza Opanii i Sonii Bohosiewicz. W tej chwili Adam i Dawid pracują nad filmem Filipa Bochenka. Wzorce aktorskie, za którymi chcieliby podążać? Adam przyznaje, że nie różnią się znacznie od wyborów ich rówieśników. „Osobiście lubię Johnny'ego Deppa, podoba się się to, w jaki sposób Borys Szyc poprowadził swoją karierę i ile osiągnął w wieku zaledwie trzydziestu lat."
Jeśli chodzi o powiększenie swojej grupy- są dość ostrożni. Ktoś, kto chciałby do nich dołączyć musi być przygotowanym na to, że będzie musiał w jednej chwili zmienić się z aktora w scenografa lub maszynistę oraz połączyć próby z innymi obowiązkami. Przed ważnym występem próby odbywają się nawet codziennie. Bo to już nie tylko szkolna zabawa w teatr.
Ewelina Srebro