Halina Kwiatkowska, wieloletnia aktorka Starego Teatru i wykładowczyni Akademii Teatralnej w Krakowie przedstawia monodram na podstawie swojej książki o Wielkim Koledze Janie Pawle II - Karolu Wojtyle, z którym los zetknął ją w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry wystawianych w wadowickim Gimnazjum. U boku Karola Wojtyły zagrała wówczas Anielę.
Tematem spektaklu są wspomnienia i anegdoty o wielkim Polaku - od czasów Wadowic aż do Watykanu, a wszystko to przeplatane jest poezją z tajnego Teatru Rapsodycznego. Aktorce podczas spektaklu towarzyszy na wiolonczeli Renata Cebulska.
Spektakle odbędą się: 28, 29, 30 kwietnia (Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1)
Bilety: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
Pierwsze doświadczenia teatralne Haliny Kwiatkowskiej rozpoczęły się w gimnazjum w rodzinnych Wadowicach. Działał tam amatorski teatr międzyszkolny. U boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w Ślubach panieńskich Fredry, tytułowe role w Balladynie J. Słowackiego i Antygonie Sofoklesa. Właściwy debiut sceniczny nastąpił 1 listopada 1941 roku w przedstawieniu Król Duch Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka, w którym występowała do 1947 r.
Aktorka kolejno współpracowała z krakowskimi scenami: Teatrem TUR, Państwowymi Teatrami Dramatycznymi. W 1954 roku rolą Warii w Wiśniowym sadzie w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru pozostając w nim niezmiennie do dziś.
Aktorstwo Haliny Kwiatkowskiej cechuje dynamika połączona ze skupieniem i oszczędnością środków wyrazu, wielka kultura i precyzja słowa, perfekcyjne operowanie głosem, doskonałe opanowanie sylwetki. Dodatkowymi atutami artystki są znakomity głos i muzykalność wykorzystywane wielokrotnie w teatrze i kabarecie ("Jama Michalika").
Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu "kultury bycia". Wychowała 586 studentów.
Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne: Ogłoszenie matrymonialne i Sytuację bez wyjścia. Jest autorką kilkakrotnie wznawianych książek wspomnieniowych: Porachunki z pamięcią, Wielki Kolega oraz Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret (współautorstwo - Bruno Miecugow).
Na fotografii: Karol Wojtyła z rodzicami, fot. Roger Viollet
Agnieszka WięckowskaTeatr Stary w Krakowie