Pojechać na olimpiadę
   

Michał Frosik, kung fu wushu - najstarszą sztukę walki z Chin, trenuje od 9 lat.  Kiedy był dzieckiem, musiał wybrać pomiędzy tym sportem, a breakdanc'em. Postawił na wushu. Przez 6 lat trenował u Krzysztofa Szarego. Aktualnie rozwija skrzydła u Michała Adamowicza, który zdobył siódme miejsce na Mistrzostwach Świata Seniorów. Aby osiągać lepsze wyniki, chodzi też na akrobatykę do KS Korona.

Największe dotychczas osiągnięcia Michała to zdobyty kilkakrotnie tytuł Mistrza Polski oraz wywalczone w Mistrzostwach Europy Juniorów czwarte miejsce. Jest też dumny z tego, że mimo młodego wieku zajął 21. miejsce (na 40 startujących zawodników) w rywalizacji seniorów na Mistrzostwach Europy. Znalazł też już swoje miejsce w kadrze narodowej Polski. A to wszystko dzięki dużemu wysiłkowi, sumiennej pracy i temu, że chłopak ciągle dąży do doskonałości.

Ciągle pnie się w górę

Michał trenuje pięć razy w tygodniu po 2-3 godziny. Ćwiczy tylko formy północne, bo - jak mawia - nie chcę głupio krzyczeć przy wykonywaniu ruchów (w formach południowych obowiązują okrzyki „ho" i „tai"). Młody zawodnik najlepiej czuje się z szablą i w walce ręcznej.

Często jeździ też do Warszawy, gdzie spotyka się z kadrą Polski i wspólnie ustalają, co trzeba dopracować. Jak każda sztuka walki, tak i kung fu ma swoje stopnie zaawansowania: od 10 do 1 Jee, potem od 6 do 1 Dany. Michał jest na poziomie 4 Jee. Żeby zdobyć wyższy musi zdać specjalny egzamin. Dlatego planuje wyjazd na dwumiesięczne szkolenie do Chin, gdzie mógłby doskonalić umiejętności. Ale do tego przedsięwzięcia potrzebnych jest więcej sponsorów. Marzeniem Michała jest zwycięstwo na olimpiadzie w Anglii.

Inspiracje z Youtube

Na zawodach na wielkiej macie sportowcy przedstawiają półtoraminutowe prezentacje oceniane przez trzy osobne grupy sędziów. Oceniane są w nich: technika, kompozycja i skoki. Jeśli zawodnik przekroczy limit czasowy układu lub broń wypadnie mu z ręki, punkty są odejmowane.

Układy solowe Michał w dużej mierze wymyśla sam. Pomaga mu w tym oczywiście trener. Inspiracji do nich chłopiec szuka m.in na filmikach z Youtube i występach rywali na zawodach. Czasem przedstawienia urozmaica się instrumentalnymi wersjami utworów muzycznych. Występy odbywają się w kimonach z przewiązanym pasem. Taki strój musi mieć 7 guziczków. Niekiedy są one naszyte w poprzek klatki piersiowej, innym razem wzdłuż. Pełna wyprawka dla trenujących kung fu kosztuje ok.1000 zł.

Ponieważ ten sport jest przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, gorąco polecamy go ambitnym osobom. Najlepiej zacząć w wieku 7-10 lat, ale 15-latek również może coś osiągnąć. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.ksws.pl

Warto wiedzieć, że...

... kung fu wushu to sztuka walki, z której wywodzą się wszystkie inne np. karate, jujitsu itp. Ten sport możecie zobaczyć na filmach, w których występuje np. Bruce Lee, Jackie Chan czy Jet Li, który założył szkołę wushu w Chinach, gdzie ćwiczą najlepsi zawodnicy.

... kung fu ma dwie odmiany: formy północne i południowe. W pierwszym ze stylów jest więcej kopnięć, elastycznych, płynnie wykańczanych ruchów. W drugim przeważa statyka, techniki ręczne, ruchy twarde, napięcia. Wydaje się w nim też dźwięki "Ho", "Tai" itp. Stroje różnią się długością rękawa.

... dla tej dyscypliny ważny jest podział na formy sportowe (np. Gunshu z kijem, Jian shu z mieczem, Chang Shu-technika ręczna, Quang Shu z włócznią, Dao Shu ze szablą) i tradycyjne.

Aleksandra Chojnacka
Śmigło
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb