Tropami Świętego Mikołaja
   

Święty Mikołaj, biskup Miry urodził się w Patarze (obecnie Turcja) około 280 roku n.e. Pochodził z bogatej rodziny. Nie znamy zbyt wielu niebudzących wątpliwości faktów z jego życia. Pewne jest jedno: życzliwość Mikołaja, jego pobożność i troska o biednych musiały robić wrażenie na mieszkańcach miasta. Legendy o życiu świętego składają się w opowieść o szczególnie dobrym człowieku. Jedna z nich mówi, że córkom zubożałego szlachcica skrycie podrzucił majątek na posag dzięki czemu szczęśliwie mogły wyjść za mąż. Inna legenda głosi, że z narażeniem życia usługiwał chorym podczas panującej w mieście zarazy.

Mieszkańcy Miry (obecnie Demre) zachwyceni dobrocią Mikołaja wybrali go na biskupa. Według legend już za życia czynił on cuda. Uchronił miasto przed głodem, swoją modlitwą ratował żeglarzy zagubionych na morzu, wskrzesił trzech ludzi zamordowanych przez chciwego właściciela hotelu.

przez wszystkich kochany

Przedstawiano go także jako człowieka odważnego i zręcznego dyplomatę. Podobno dzięki wstawiennictwu Mikołaja cesarz Konstantyn I ułaskawił trzech młodzieńców niesłusznie skazanych na śmierć.

W czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana, Mikołaja uwięziono. Na wolność pozwolił mu wyjść dopiero przyjęty w 313 roku Edykt Mediolański - akt prawny, pozwalający na swobodne wyznawanie religii w Cesarstwie Rzymskim. Mikołaj zmarł 6 grudnia 352 roku. Pochowano go w Mirze.

Kult Świętego zrodził się spontanicznie. Wkrótce po śmierci Mikołaj stał się patronem żeglarzy, pasterzy, kupców, cukierników, rybaków, dzieci i więźniów. W późniejszych czasach także opiekunem obrońców wiary i patronem pojednania kościołów wschodu i zachodu. W Prawosławiu do dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych i lubianych świętych. Relikwie Mikołaja znajdują się Bari we Włoszech. Przewieźli je tam potajemnie w 1087 roku włoscy kupcy, gdy rodzinne miasto świętego podbili Arabowie.

W średniowieczu Mikołaj jako opiekun kupców patronował wielkim przedświątecznym jarmarkom. W wielu miastach w dzień jego święta rozpoczynały się trwające dwa tygodnie targi. Chłopcy urodzeni w ten dzień na chrzcie otrzymywali jego imię, a w Antwerpii 6 grudnia kupcy wstępowali związki małżeńskie.

stworzony przez Coca-Colę

Nowy wizerunek Mikołaja stworzył w latach dwudziestych poprzedniego stulecia Fred Mizen. Na zlecenie koncernu Coca-Cola ubrał biskupa w czerwony płaszcz i czapkę, a na plecy zarzucił mu worek z prezentami. Święty otrzymał też nowe zadanie - wystąpił w reklamie napoju produkowanego przez ten koncern. Nieco później, bo w 1931 roku, Hudson Sundblom uatrakcyjnił dzieło Mizena i w tej właśnie postaci Mikołaj stał się znany całemu niemal światu.

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie 6 grudnia bez prezentów przyniesionych przez miłego staruszka. Jeśli natomiast ktoś chciałby zobaczyć się z nim osobiście, musi wybrać się do Rovaniemi, małego miasteczka w Laponii w Finlandii, gdzie współczesny święty mieszka. Pewnie nie wiecie, że kilkanaście lat temu minister spraw zagranicznych Finlandii uroczyście przekazał Laponię świętemu Mikołajowi.

Anetta Bigaj
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb