Ogród Botaniczny - nasz skarb
   

Jaką odpowiedź otrzymalibyśmy, pytając Krakowian co warto zobaczyć, zwiedzić, poznać w Krakowie? Pewnie odpowiedzieli by pochopnie dokładnie jak w przewodnikach: Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Kazimierz oraz kilka kościołów i muzeów w Starym Mieście. Odpowiedź była by taka ponieważ sami często nie znają nic poza tymi jakże ważnymi, ale oćwiczonymi już przez setki wycieczek miejscami. Tymczasem na uboczu głównych szlaków wycieczek, na wschód od tłumów, restauracji i najbardziej znanych miejsc starego grodu, na Wesołej (dawnej jurydyki) znajduje się jeden z najciekawszych, kolorowych i obfitujących w niezwykłe okazy ogrodów, nie tylko Krakowa, ale i całej Polski.

Ogród Botaniczny, założony na potrzeby katedry botaniki (nauki zajmującej się badaniem i gromadzeniem wiedzy na temat roślin) UJ jest nie tylko swoistym „magazynem” okazów, prawdopodobnie najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, ale również pięknym miejscem do spacerów i podziwiania niesamowitego bogactwa gatunków, barw i aromatów zgromadzonych tam roślin. Założony dzięki donacji Kazimierza Stepkowskiego (rektora UJ), na dawnych terenach ogrodu Czartoryskich, później przekazanych (po kasacji zakonu Jezuitów, który zakupił go w 1752) nowo powstałej Komisji Edukacji Narodowej, stał się z biegiem czasu cennym obiektem dla badań natury biologicznej. Początkowo zaprojektowany na modłę francuską, 2,5 hektarowy park, stopniowo powiększany i pielęgnowany przez m.in. Jana Jaśkiewicza, stopniowo nabierał kształtu.

ogrody_botaniczne_krakow_95a

W pierwszej połowie XIX w. istniały tam już kompleks szklarniowy „Victoria”, palmiarnia, jedna z najstarszych stacji meteorologicznych, a jeszcze wcześniej powstało tam nowoczesne jak na tamte czasy Obserwatorium Astronomiczne, (przebudowane w 1858-59) z którego korzystali astronomowie Jan Śniadecki oraz Tadeusz Banachewicz. Kolekcja ponad 3 tys. gatunków roślin, zaniedbana po utracie przez Polskę niepodległości została odbudowana, a następnie rozlegle wzbogacona dzięki wytrwałej pracy Alojzego Rafała Estreichera (1786 - 1852), wybitnego krakowskiego botanika i entomologa, rektora i wykładowcę UJ. W latach 60’ XIX w. zyskał jeden z największych zbiorów storczyków w Europie i stał się ulubionym miejscem spacerów Krakowian. Na przełomie wieków dzięki badaczowi i przyrodnikowi Władysławowi Szaferowi oraz Marianowi Raciborskiemu pionierowi ruchu ochrony przyrody, ogród zyskał nowe Alpinarium, (ogród górski) Arboretum czyli cześć parkową i 200 letnim „Dębem Jagiellońskim” dział genetyki roślinnej, rozrósł się do ponad 9 h oraz uzyskał swój współczesny kształt. Największym obiektem w Ogrodzie jest Collegium Śniadeckiego, budynek znajdujący się przy ulicy Kopernika 27, początkowo letnia rezydencja Czartoryskich, później kolegium jezuickie, a obecnie siedziba Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obecnie Ogród Botaniczny oferuje od kwietnia do października od 9 do 19 za niewielką opłatą możliwość podziwiania swoich okazów, oferuje liczne prelekcje na tematy związane ze światem przyrody, wystawy prac wybitnych artystów związane z roślinnością i krajobrazem, odwiedziny wybitnych ludzi nauki z całego świata, odbywające się w budynku Collegium Śniadeckiego. Funkcjonuje tam teatr "Stygmator" wystawiający swoje sztuki w drugie i ostatnie soboty miesiąca. Zorganizowany został Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Muzyka Ogrodowa" na który przysłano prace z całego globu.

f_w_1984

Konrad Chlebda
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb