Piękna, mądra i zabójcza.
   

Najsłynniejsza seryjna morderczyni w historii Węgier i Słowacji, zabijająca z zimną krwią, piękna i mądra. Postać niczym z filmu, pragnąca wiecznej młodości. Posiadająca władzę, płynnie mówiąca językiem niemieckim, łaciną i węgierskim. Siostrzennica polskiego króla Stefana Batorego.

Dzieciństwo

Elźbieta Batory była dzieckiem pastora Jerzego Batorego i Anny Batory,jego dalekiej kuzynki. Już jako mała dziewczynka miała napady niepohamowanego gniewu. Być może wpływ na jej psychikę miały dwa wydarzenia, których doświadczyła w młodym wieku. Gdy miała sześć lat, jeden z cyganów zapewniających rozrywkę na zamku został skazany na śmierć za sprzedawanie dzieci Turkom. Nie była to byle jaka egzekucja, gdyż mężczyzna został zaszyty w brzuchu konia. Kolejną traumą musiał być dla niej rozkaz jej kuzyna by odcięto pięćdziesięciu czterem chłopom uszy i nosy. Przed piętnastym rokiem życia miała za sobą już jedną ciążę. Dziecko, które urodziła należało do jednego z miejscowych chłopów. Zakazano jej zachowania potomka i oddano go wiejskiej rodzinie.

Dojrzewanie

W wieku trzynastu lat została zaręczona z dwudziestocztero-letnim Ferencem Nadasdym, za którego wyszła dwa lata później. Para zamieszkała na Węgrzech w rodzinnej posiadłości Ferenca, który jako żołnierz większą czasu poświęcał bitwom z Turkami, niż swojej żonie, dlatego też Elżbieta posiadała wielu kochanków obojga płci, a na dworze słynęła z okrucieństwa wobec sług. W torturach niejednokrotnie pomagał jej Ference, co sprawiało obojgu wiele przyjemności.

Elżbieta często spotykała się ze swoją ciotką Klarą, która uwielbiała urządzać wyuzdane orgie. Jak niektórzy twierdzą, w takich właśnie okolicznościach poznała ona Dorotheę Szantes, która prawdopodobnie sprawiła, iż Elżbieta stała się jeszcze bardziej bezwzględna i sadystyczna.

Dorosłe życie i początek prawdziwego okrucieństwa.

Pierwsze dziecko urodziło im się, gdy Elżbieta miała dwadzieściapięć lat. Była to córka o imieniu Anna. W ciągu kolejnych dziewięciu lat narodziła im się jeszcze trójka dzieci - dwie córki oraz jeden syn.

Dziewiętnaście lat po narodzeniu pierwszej córki, Frence został otruty, na skutek czego zmarł, co spowodowało początek prawdziwego okrucieństwa Elżbiety.

Bardzo bała się nadchodzącej starości, pragnęła na zawsze pozostać piękną i młodą, co wykorzystała Anna Darvulia, jej służka, przekazując średniowieczną mądrość, mówiącą, iż kąpiel oraz picie krwi młodych kobiet pozwala przejąć ich fizyczne oraz duchowe piękno.

Tortury, jakim poddawała Elżbieta swoje służki oraz inne młode kobiety z dworu były wymyślane przez nią samą. Dla przykładu w zimie lubowała w wystawianiu nagich kobiet na dwór, gdzie polewając je lodowatą wodą czekała aż zamarzną. Innym bestialskim jej pomysłem było smarowanie dziewcząt miodem i wystawianie na pożarcie żywcem robactwu. Ulubioną jej torturą było chociażby wstawianie kobiet do Iron Maiden -żelaznej „trumny" z kolcami od środka. Po zamknięciu w takowej pułapce, sprawiała, że kobiety mimowolnie wierzgały się nabijając śmiertelnie na kolce.

Starość oraz śmierć.

Elżbieta nawet gdy leżała schorowana w łóżku, nie będąc w stanie się ruszać, zlecała swoim sługom torturowanie i zabijanie niewinnych kobiet. Według jednego z zeznań, pewnego razu przyprowadzono do jej łoża młodą dziewczynę, którą Elżbieta pożarła żywcem.

W wieku pięćdziesięciu jeden lat została pojmana przez swego kuzyna i postawiona przed sądem wraz ze swoimi sługami. Według zeznań zabiła ona około sześćset pięćdziesiąt osób, za co została skazana na zamurowanie w jednej z komnat swojego zamku -pozostawiono jedynie otwór na podawanie jedzenia. Spędziła tam trzy lata, po czym zmarła. Jej sługi skazano na karę śmierci za współudział w zbrodniach.

Pogłoski.

Wiele osób twierdzi, iż Elżbieta zmarła przez brak młodej krwi, którą żywiła się przez większość swego życia.
Powstała również hipoteza, iż została ona ofiarą spisku austriackich władz, którym przeszkadzało jej panowanie. Możliwe było, iż została ona specjalnie oczerniona oraz zlikwidowana, by umoźliwić dostęp do jej tronu.

Literatura oraz media.

Elżbieta znalazła swoje miejsce również we współczesnym świecie, w którym powstało wiele filmów, komiksów, powieści jak i mnóstwo gier wykorzystujących jej historię. Przykładem takich dzieł są na przykład:

  • Film „Opowieści niemoralne" powstały w 1974 roku przez Waleriana Borowczyka
  • Komiks „Hellboy" w którym zostaje przedstawiona jako Straszliwa Dziewica z Joo
  • Powieść „62. Model do składania" autorstwa Julio Cortazara
  • Film „Stay Alive" powstały w 2008 roku
  • Film „Metamorphosis", który koncentruje się głównie na jej córce o tym samym imieniu
  • Film „Bathory" w reżyserii Juraja Jakubisko
  • Gra komputerowa „Diablo II"
  • Film biograficzny „The Countess" z 2009 roku

Zostało o niej również napisane kilkanaście tekstów piosenek między innymi „Woman of Dark Desire" zespołu Marduk, „Elisabeth Bathory" Tormentor, "Countess Bathory" Venom oraz "Beauty Through Order" Slayer.

Ewelina Ubieszyńska
XXVII LO
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb