Zakres tematyczny szkoleń KAS

Grupy podstawowe (2. roku):
1. Działam w zespole. Co to jest zespół? Cechy efektywnego zespołu, metody efektywnej pracy w grupie, etapy procesu grupowego, role w grupie.
2. Jak być liderem? Przywództwo a władza, kto to jest lider, zadania lidera, cechy przywódców, autorytet, jednoczenie ludzi w oparciu o wspólny cel.
3. Podłoża powstawania konfliktów, metody rozwiązywania konfliktów, negocjacje jako proces komunikowania się stron. Sprawna komunikacja w grupie.
4. Efektywny samorząd w mojej szkole. Podstawy prawne działalności samorządu. Tworzenie harmonogramu pracy, prowadzenie skutecznego zebrania, przygotowanie ramowego planu spotkania. Prezentacja możliwości sposobów działania samorządów uczniowskich w szkole. Pozyskiwanie poparcia dla swoich działań. Partnerzy samorządu szkolnego, kontakt z dyrekcją szkoły. Autoprezentacja w kontaktach z dyrekcją szkoły i w sytuacjach oficjalnych.
5. Pozyskiwanie funduszy na realizację projektów. Gdzie ubiegać się o dofinansowanie swojego pomysłu.
6. Cyberświat i jego tajemnice: (Kim jestem w sieci? Czy poruszając się po wirtualnym świecie, możemy być anonimowi? Które miejsca w sieci są najbardziej niebezpieczne? Gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia komputera? Bezpieczeństwo na portalach społecznościowych, a także podczas zakupów przez Internet oraz logowania na portalach dla graczy. Czy mój telefon także może być zagrożony? Jak chronić urządzenia mobilne oraz komputer przed złośliwym oprogramowaniem? Jak i gdzie szukać programów antywirusowych?).
7. Specyfika wystąpień publicznych.
Samoświadomość mówcy i kontekst sytuacyjny. Jak walczyć z tremą? Jak się ubrać? Dress code. Gestykulacja i mowa ciała oraz kontakt wzrokowy. Dykcja – jak rozgrzać się przed wystąpieniem. Krótkie wystąpienia z komentarzem.

Grupy zaawansowane (2. roku):
1. Wolontariat. Aktywność jako droga do sukcesu życiowego i zawodowego, program Erasmus Plus, współpraca międzynarodowa.
2. Fundacje, stowarzyszenia. Tworzenie i działalność organizacji pozarządowych, zadania i cele oraz sposób ich realizacji, działalność w organizacjach społecznych, aktywność jako droga do sukcesu życiowego i zawodowego.
3. Współczesne miasto – wyzwania i odpowiedzi. Kto zarządza miastem? Aktywizacja
i partycypacja w praktyce – Ruchy Miejskie.
4. Inicjatywa obywatelska, Budżet obywatelski, zasady przygotowania.
5. Specyfika wystąpień publicznych.
Samoświadomość mówcy i kontekst sytuacyjny. Jak walczyć z tremą? Jak się ubrać? Dress code. Gestykulacja i mowa ciała oraz kontakt wzrokowy. Dykcja – jak rozgrzać się przed wystąpieniem. Krótkie wystąpienia z komentarzem.
6. Wystąpienia publiczne – c.d. Trening emisji głosu.
7. Przygotowanie projektów społecznych – diagnoza potrzeb, planowanie działań, harmonogram, konstruowanie budżetu.

Zajęcia dla wszystkich grup:
8. Interaktywna gra dla uczestników „Młodzi jako rajcy miejscy”. Dyskusje nad rozwojem miasta, planowanie budżetu miejskiego.