NOWE!
Fot. Klaudyna Szubert

Kraków to miasto festiwali

Kraków słynie z wielu wspaniałych wydarzeń, wśród nich zdecydowanie wyróżniają się festiwale. Corocznie odbywają się setki imprez, w tym wiele o znaczeniu międzynarodowym. Imprezy te, to w większości przedsięwzięcia nieszablonowe, cieszące się wielką popularnością, często promujące młodych, niezależnych twórców, miasto, rozwój wiedzy, pozwalające na aktywne uczestnictwo mieszkańców i turystów.

Największe krakowskie festiwale to uznane w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury, by wymienić tylko nieliczne, cieszące się zasłużoną marką: Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Teatrów Ulicznych, Krakowskie Miniatury Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Unsound Festiwal, Festiwal Muzyki Polskiej, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Krakowski Festiwal Filmowy, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Live Music Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Festiwal Audio Art czy Theatrum Musicum.

Wiele z festiwali powstało z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, m.in.: Sacrum Profanum, prezentujący muzykę XX wieku, Misteria Paschalia, jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwal Muzyki Filmowej, obecnie największy i najwyżej ceniony festiwal tego gatunku muzyki na świecie czy Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom.

Prócz kilkudziesięciu imprez teatralnych, muzycznych i filmowych, Kraków jest gospodarzem najważniejszych festiwali literackich w Polsce: Festiwalu Miłosza oraz Festiwalu Conrada. Do Krakowa rokrocznie przyjeżdżają wybitni twórcy: pisarze, poeci, reportażyści. Festiwale te stały się rozpoznawalną w świecie literackim marką i symbolem międzynarodowego święta literatury. Spotkaniom z autorami towarzyszą konferencje naukowe, debaty, koncerty, spotkania z tłumaczami, i wydawcami. Równolegle z Festiwalem Conrada odbywają się w Krakowie największe w Polsce Targi Książki.

Ogromnym powodzeniem cieszą się Krakowskie Noce, które zapracowały już na markę Krakowa. To wydarzenia, na które składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Muzyki, Noc Jazzu, Cracovia Sacra, Noc Poezji, odbywające się tak na scenach teatralnych, w salach muzealnych, jak plenerach.

Na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Krakowa, w tym szczególnie festiwali, wielki wpływ miało oddanie do użytku hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena Kraków i centrum konferencyjno-kongresowego ICE. W Tauron Arenie, tylko na trybunach, może zasiąść 15 tys. widzów, zaś w ICE, największa sala audytoryjna, w której wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, może pomieścić ok. 2 tys. osób.

żródło: Magiczny Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Od 30 września gimnazjaliści jeżdżą za darmo komunikacją miejską

Od 30 września gimnazjaliści ze szkół zlokalizowanych na terenie Krakowa są uprawnieni do bezpłatnego podróżowania środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Uchwała Nr LXXXII/2012/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 września tego roku, dotycząca ustanowienia uprawnień do przejazdów środkami […]

Roger Waters wystąpi w Krakowie

Klasyki Pink Floyd, nowe piosenki i solowa twórczość – tak zapowiada się nowatorska trasa koncertowa Roger Waters – Us + Them, z którą twórczy geniusz Pink Floyd wystąpi 3 sierpnia 2018 roku w TAURON Arenie Kraków. Przedsprzedaż biletów rozpocznie […]

Drony nad Krakowem

Miłośnicy dronów mają powód do radości – w Krakowie ruszają warsztaty budowy i nauki pilotowania tych maszyn. Klub EskaDron zaprasza na zajęcia z obsługi dronów wyścigowych klasy 250. Warsztaty obejmują budowę własnego drona wyścigowego oraz naukę bezpiecznego lotu. […]

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

Wydarzenie cykliczne o 8-letniej tradycji. Festiwal powstał, aby kultywować wielowiekowe tradycje muzyczne miasta, prezentując najwartościowsze zjawiska polskiej i światowej pianistyki. Jego inicjatorzy uznali, iż niezwykle potrzebne jest podjęcie działań zmierzających do przywrócenia Krakowowi renomy ważnego ośrodka sztuki pianistycznej poprzez […]