Kraków to miasto festiwali

Kraków słynie z wielu wspaniałych wydarzeń, wśród nich zdecydowanie wyróżniają się festiwale. Corocznie odbywają się setki imprez, w tym wiele o znaczeniu międzynarodowym. Imprezy te, to w większości przedsięwzięcia nieszablonowe, cieszące się wielką popularnością, często promujące młodych, niezależnych twórców, miasto, rozwój wiedzy, pozwalające na aktywne uczestnictwo mieszkańców i turystów.

Największe krakowskie festiwale to uznane w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury, by wymienić tylko nieliczne, cieszące się zasłużoną marką: Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Teatrów Ulicznych, Krakowskie Miniatury Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Unsound Festiwal, Festiwal Muzyki Polskiej, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Krakowski Festiwal Filmowy, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Live Music Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Festiwal Audio Art czy Theatrum Musicum.

Wiele z festiwali powstało z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, m.in.: Sacrum Profanum, prezentujący muzykę XX wieku, Misteria Paschalia, jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce dawnej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Festiwal Muzyki Filmowej, obecnie największy i najwyżej ceniony festiwal tego gatunku muzyki na świecie czy Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom.

Prócz kilkudziesięciu imprez teatralnych, muzycznych i filmowych, Kraków jest gospodarzem najważniejszych festiwali literackich w Polsce: Festiwalu Miłosza oraz Festiwalu Conrada. Do Krakowa rokrocznie przyjeżdżają wybitni twórcy: pisarze, poeci, reportażyści. Festiwale te stały się rozpoznawalną w świecie literackim marką i symbolem międzynarodowego święta literatury. Spotkaniom z autorami towarzyszą konferencje naukowe, debaty, koncerty, spotkania z tłumaczami, i wydawcami. Równolegle z Festiwalem Conrada odbywają się w Krakowie największe w Polsce Targi Książki.

Ogromnym powodzeniem cieszą się Krakowskie Noce, które zapracowały już na markę Krakowa. To wydarzenia, na które składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Muzyki, Noc Jazzu, Cracovia Sacra, Noc Poezji, odbywające się tak na scenach teatralnych, w salach muzealnych, jak plenerach.

Na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Krakowa, w tym szczególnie festiwali, wielki wpływ miało oddanie do użytku hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena Kraków i centrum konferencyjno-kongresowego ICE. W Tauron Arenie, tylko na trybunach, może zasiąść 15 tys. widzów, zaś w ICE, największa sala audytoryjna, w której wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, może pomieścić ok. 2 tys. osób.

żródło: Magiczny Kraków

NOWE!

Punkt Doradztwa Kryzysowego

4 maja miasto Kraków uruchomiło Punkty Doradztwa Kryzysowego. Miejscy konsultanci wspomagać będą trzech głównych adresatów, do których skierowana jest pomoc prezydenta Krakowa, czyli przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz mieszkańców. Konsultanci udzielą informacji w zakresie funkcjonujących rozwiązań miejskich skierowanych do […]

NOWE!

Raport z realizacji programu Młody Kraków 2.0 w 2019 r.

Przedstawiamy raport z realizacji programu Młody Kraków 2.0 w 2019 roku. 20 młodzieżowych ambasadorów Budżetu Obywatelskiego, 60 osób zaangażowanych w projekt Młodzież Działa Lokalnie, 200 uczestników Dnia Samorządu Uczniowskiego, 600 osób zaangażowanych w Juliadę, 160 uczestników Młodzieżowych Dni […]