NOWE!

Zakochani w mieście

Kraków od zawsze lubił osoby twórcze, również twórczych przybyszów. Krakowianinem z importu był jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy pracujących w naszym mieście, Wit Stwosz.

Również dzisiaj wielu znanych i wybitnych obcokrajowców wyjątkowo upodobało sobie Kraków.

Dziennikarz – nauczyciel

Chyba najbardziej znanym „krakusem z wyboru” jest Brian Scott – czarnoskóry dziennikarz radiowy i telewizyjny. Urodził się w 1960 roku w Gujanie, w Ameryce Południowej. Do Krakowa przyjechał na studia, gdy miał 24 lata. Od początku chciał być dziennikarzem – po studiach rozpoczął pracę w RMF FM, pierwszej komercyjnej rozgłośni radiowej w Polsce. Prowadził tam własny program, potem przez jakiś czas pracował jako reporter sejmowy. Jego znakiem rozpoznawczym były mocne pytania zadawane wprost, bez oglądania się na polityczną poprawność, z którą musieli się liczyć polscy dziennikarze.
Występował także jako aktor w serialach i filmach – m.in. w „Rodzinie zastępczej”, „Janie z drzewa” i „Lejdis”. Obecnie jest współtwórcą i prowadzącym program „Etniczne klimaty” w TVP Info, opowiadający o mniejszościach narodowych w Polsce. Jest również nauczycielem angielskiego w szkole podstawowej i gimnazjum.
– Kraków był stolicą, nie jest dziś stolicą. Dlaczego? Jak do tego doszło? Co by było, gdyby był stolicą dzisiaj? I tego się dowiem – przekonywał Brian Scott w zwiastunie programu „Gdyby Kraków był stolicą”, prezentowanym przez kanał Discovery Historia. Łącząc teorie historyków i komentarze kabareciarzy, w przystępny sposób prezentował historię miasta, w którym wciąż mieszka i pracuje.

Satyryk – profesor

Z zupełnie innej strony świata przybył do Krakowa Alosza Awdiejew (właściwie: prof. dr hab. Aleksy Awdiejew), Rosjanin z polskim obywatelstwem, muzyk, kabareciarz i językoznawca w jednym. Mówi o sobie, że jest Polakiem z wyboru i dodaje, że to bardziej komfortowe niż być kimkolwiek z przymusu. Jego przygoda z Polską zaczęła się, gdy na drugim roku studiów otrzymał stypendium Radia Moskiewskiego i przyjechał na Uniwersytet Jagielloński, by studiować polonistykę. Studia skończył z wyróżnieniem, został asystentem na uczelni i rozpoczął pracę nad doktoratem. W tym samym czasie rozwijał się artystycznie – początkowo śpiewał w Piwnicy pod Baranami niemal wyłącznie rosyjskie romanse. Stopniowo rozwijał własny, satyryczno-muzyczny repertuar. W latach 90. założył, wraz z Kazimierzem Adamczykiem (kontrabas) i Markiem Piątkiem (gitara), słynne trio. Grupa dała już ponad dwa tysiące koncertów na całym świecie – czasem grając dla wielotysięcznej publiczności, a czasem dla kameralnego grona słuchaczy.
Równocześnie Aleksy Awdiejew pracuje naukowo w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na krajowych i międzynarodowych konferencjach prezentuje swoją koncepcję gramatyki. Zajmuje się również tłumaczeniem tekstów publicystycznych oraz literatury z rosyjskiego na polski i odwrotnie. Wśród jego przekładów znalazły się m.in. piosenki Marka Grechuty.

Muzyk – odkrywca

W Krakowie zakochał się również Fabio Biondi – włoski skrzypek, dyrygent, lider zespołu Europa Galante. Na repertuar muzyków składają się przede wszystkim kompozycje dawne – XVIII-wieczne, barokowe. Używają oni również oryginalnych instrumentów z epoki – sam Biondi gra na skrzypcach z 1690 roku.
W swojej pracy Fabio Biondi zajmuje się m.in. odkrywaniem zapomnianych utworów i przygotowywaniem ich aranżacji. Na miejsce premiery wielu z nich wybiera właśnie Kraków: – Kraków to fantastyczne miejsce dla światowych premier moich muzycznych odkryć, a festiwalowa publiczność nie ma sobie równej. Wytwarza tak niezwykłą atmosferę, że nasze koncerty nabierają tu szczególnego wymiaru – mówił dyrygent w rozmowie z Adą Ginał (empik.com). W Krakowie pojawia się regularnie przy okazji festiwali muzycznych, takich jak Misteria Paschalia czy Opera Rara. To właśnie na pierwszym z nich publiczność po raz pierwszy od kilku wieków mogła usłyszeć zapomniane oratoria „La Santissima Annunziata” Alessandra Scarlattiego (1660-1725) i „Święta Helena na Kalwarii” Leonarda Leo.

Student – rekordzista

Errol Tapiwa Muzawazi, gdy przyjeżdżał na studia do Krakowa, nie był znany. Wybrał jednak to miasto na początek swojej, dość nietypowej, kariery. To właśnie w Krakowie wygłosił najdłuższy wykład świata. Errol przez 121 godzin – czyli przez niemal 6 dni i nocy – mówił o systemach i ustrojach politycznych, odpowiadał na pytania słuchaczy (płynące z całego świata, zadawane za pośrednictwem internetowego czata) i prowadził dyskusję z obecnymi na sali studentami. Pobił tym samym rekord Guinessa należący do indyjskiego profesora Joasimba Ravivala, którego przemowa trwała 120 godzin.
Po zakończeniu wykładu, gdy tracąc przytomność, zszedł z mównicy, spał bez przerwy przez 18 godzin. Rekord nie był jednak tylko celem samym w sobie. Był to – oprócz niesamowitego osiągnięcia – sposób na pozyskanie funduszy na wyprawę badawczą Errola do Afryki.
W 2010 roku Errol przemierzył Afrykę z północy na południe, przejeżdżając przez 17 krajów. Ekspedycja naukowo-badawcza była później nominowana do nagrody w konkursie magazynu National Geographic Traveler jako Podróż Roku.
Errol pisał również felietony do Pisma Studentów WUJ, w których tłumaczył, jak znaleźć w sobie motywację do osiągania wymarzonych celów. Pokazuje on, tak jak wielu innych wybitnych obcokrajowców, że można być dumnym nie tylko z tego, co się osiągnęło – ale również z tego, że dokonało się tego właśnie w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE

Kluby Rodziców, przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Krakowskie placówki Klubów Rodzica zapraszają na darmowe zajęcia wszystkich świeżo upieczonych rodziców oraz tych, którzy oczekują na potomstwo. Każdy może znaleźć w ofercie Klubów coś dla siebie. Aktualnie w Krakowie jest aż 30 takich placówek.  Kluby mają na […]

Czas wolny po szkole dla dzieci w Krakowie

Bezpłatne placówki wsparcia dziennego dostępne są dla dzieci na terenie całego miasta. To łącznie 33 oddziały, z których mogą korzystać wszyscy uczniowie po zajęciach odbytych w szkole. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mogą korzystać z placówek wsparcia […]

Kraków jest zaangażowany społecznie

Z końcem sierpnia wystartowała kampania informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Kraków zaangażowany społecznie”, realizowana przez Gminę Miejską Kraków. Jej założeniem jest wspieranie komunikacji służącej edukowaniu i informowaniu mieszkańców o działaniach i usługach społecznych prowadzonych przez miasto. Realizowana przez Kraków polityka […]

Akademia Młodych Liderów

Krakowską Akademię Samorządności wyróżnia to, że na zajęciach nigdy nie usłyszymy powiedzonek w stylu ,,Sinus, cosinus, daj Boże trzy minus”. Moja przygoda z Krakowską Akademią Samorządności (KAS) zaczęła się, gdy wychowawczyni poinformowała mnie o trwającym naborze. Nie wiedziałam jeszcze dokładnie, czym […]

UMK oferuje pomoc finansową dla krakowskich rodzin

Miasto udziela Krakowianom pomocy w postaci zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku. Dzięki wsparciu finansowemu, osoby najbardziej potrzebujące będą mogły pokryć część kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Urząd Miasta Krakowa w ramach działalności pomocy społecznej pomaga najbardziej potrzebującym […]

Co to jest Samorządowa Liga Mistrzów?

SLM to całoroczny konkurs dla samorządów uczniowskich organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, po to, aby dzięki współzawodnictwu współpracy zmotywować samorządy do lepszej pracy na rzecz swojego środowiska szkolnego i lokalnego. Jak zgłosić się do Samorządowej Ligi Mistrzów? Każdy […]

Rusza „Młody Kraków 2.0”

Podczas sesji 13 lutego 2019 r. Rada Miasta Krakowa jednogłośnie – 40 głosami za, bez głosów sprzeciwu lub wstrzymujących się – uchwaliła program określający priorytety oferty skierowanej do młodych krakowian. To ważna część miasta – liczba uczniów od […]

Krakowska pomoc dla rodziny w kryzysie!

W Krakowie dostępna jest pomoc dla wszystkich rodzin, które aktualnie znajdują się w trudnej, kryzysowej sytuacji. Można ją uzyskać w jednym z czterech ośrodków i uzyskać potrzebne wsparcie. Miasto Kraków wspiera mieszkańców i ich rodziny poprzez poradnictwo i […]