Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego „Dialog polsko – holenderski, a przede wszystkim angielski” :) :)

Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego

„Dialog polsko – holenderski, a przede wszystkim angielski”  🙂 🙂

      Rok szkolny rozpoczął się niedawno i dopiero się rozkręcamy, ale naszą pierwszą super akcję postanowiliśmy przygotować z rozmachem. Składała się dwóch części. Pierwszą z nich było popołudnie z angielskim, które odbyło się 3 października. W miłej, jesiennej atmosferze mogliśmy poćwiczyć język angielski, napić się pysznej herbaty i poznać się lepiej, prowadząc ciekawe rozmowy i grając w gry słowne. Brali w nich udział przedstawiciele każdej z klas w naszej szkole. Mieliśmy też widownię, która dopingowała zmagających się z trudnymi słowami. To wszystko miało być rozgrzewką przed główną częścią naszej akcji, podczas której znajomość angielskiego była konieczna.

Była nią wizyta holenderskich uczniów w Naszej szkole. Pomysł na zaproszenie rówieśników urodził się w naszych głowach końcem września. Długo zastawialiśmy się jak dotrzeć do młodzieży szkolnej, która w tym czasie będzie zwiedzać Kraków. Jak ściągnąć ich do Nas? I tak rozpoczęliśmy „ poszukiwania”. Pisaliśmy wiadomości, odwiedzaliśmy portale społecznościowe i padło na Holandię. Wymiana kilku wiadomości  z opiekunami grypy zagranicznej,  zgoda Naszej Pani dyrektor i… przygotowania ruszyły. W trakcie pierwszego spotkania organizacyjnego podzieliliśmy zadania na poszczególnych uczniów. Szczegóły całej imprezy zostały dopięte na ostatni guzik w autokarze !!!!(wracaliśmy z dwudniowych warsztatów z Oświęcimia).

Po powrocie do Krakowa zaczęły się staranne przygotowania: ochotnicy przygotowywali tradycyjne ciasta, takie jak sernik czy jabłecznik, by nasi goście mogli doświadczyć polskiej gościnności. Opracowaliśmy quiz wiedzy o Polsce, składający się z niecodziennych i zaskakujących pytań. W jego tworzeniu brała udział cała szkoła( 42 uczniów – tak, to wszyscy uczniowie LO „Michałowskiego”), wymyślając pytania i dbając o to, by w treść quizu, przeprowadzanego w języku angielskim, nie wkradły się błędy. Wytypowaliśmy osoby do przeprowadzenia całej zabawy.

Kiedy nadszedł czas na powitanie naszych gości, wszyscy byli przygotowani. Wyznaczeni uczniowie opowiedzieli o polskim systemie edukacji i o tym, jak wygląda codzienne życie w naszej szkole. Przygotowaliśmy również prezentacje o działalności Samorządu Uczniowskiego. Była to okazja do pokazania, że nie tylko się uczymy, ale również rozwijamy swoje zainteresowania, a przede wszystkim pomagamy innym. Młodzież holenderska oraz ich opiekunowie byli bardzo pozytywnie zaskoczeni. Później wszyscy odpowiadali na pytania zaciekawionych kolegów.

Następnie spontanicznie porównaliśmy gusta muzyczne polskiej i holenderskiej młodzieży. Nasza wiedza o Holandii została sprawdzona w konkursie wiedzy przeprowadzonym przez naszych gości. Później nadszedł czas na wspólne rozmowy w mniejszych grupach, dzięki którym poznaliśmy się dużo lepiej i przekonaliśmy się, że przyjaciół można spotkać na całym świecie.

Nasza akcja pozwoliła nam poznać nowych, ciekawych ludzi, z którymi wciąż utrzymujemy kontakt. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o kraju, którym wcześniej się nie interesowaliśmy (choć powinniśmy!). Teraz, po takiej rozgrzewce i z otwartymi na wiedzę i nowych ludzi umysłami, możemy przygotowywać się do kolejnej super akcji.  I oczywiście mamy nadzieje, że w przyszłości uda się zorganizować szkolną wymianę z młodzieżą  z Holandii.

Ola

SUPER AKCJA Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego –  PAŹDZIERNIK 

NOWE!

Jak budować markę osobistą w mediach społecznościowych

W grudniu 2019 r. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia zorganizował dla uczniów szkół ponadpodstawowych szkolenie z mediów społecznościowych. Młodzież rozmawiała m.in. o tym, jak komunikować się  w mediach społecznościowych, jak budować profil i strony w social mediach, jak tworzyć atrakcyjne treści […]

NOWE!

„Równać szanse 2020”- Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Rusza Ogólnopolski Konkurs Grantowy ogłoszony w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „Równać Szanse 2020” realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Program skierowany jest do organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenie miasta Krakowa. Celem konkursu […]