Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

Tydzień Niepodległości

W dniach 5-9 listopada z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości 8 liceum obchodziło Tydzień Niepodległości. Na tą okoliczność każda z 24 klas musiała zaprezentować jedną z pieśni patriotycznych śpiewanych podczas I Wojny Światowej przez legionistów i rodaków walczących o naszą Ojczyznę. Przez kolejne 4 dni mogliśmy oglądać autorskie wystąpienia naszych przyjaciół, które wzbogacone były oryginalną charakteryzacją. Wsłuchując się w tekst pieśni coraz więcej dowiadywaliśmy się o trudnych dziejach Polski i poznawaliśmy wartości, od których zależało jej dobro. Przedstawiona została m.in. Piechota, Białe Róże czy Rota.

W ramach obchodów Święta Niepodległości 6 listopada w kinie Kijów odbyła się oficjalna gala, na którą zaproszeni byli wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne oraz dyrekcja Ósemki a także reprezentant kuratorium i przewodniczący Rady Rodziców. Nad realizacją wydarzenia w dużej mierze pracował Samorząd Uczniowski. Dzięki jego zgranej współpracy z Radą Rodziców występujący dysponowali profesjonalnym sprzętem nagłaśniającym oraz wizualnym. Nad jego znalezieniem, przetransportowaniem oraz zamontowaniem pracowali zdolni uczniowie z sekcji technicznej. Gala prowadzona była przez samego Prezydenta 8 LO oraz Marszałka RSU. Uroczystość otworzył występ niesamowitego chóru 8 liceum – Canticum Canticorum, podczas którego podziwialiśmy profesjonalne zaprezentowanie pieśni hymnicznych. Wysłuchaliśmy również lekcji historii od naszych niezastąpionych nauczycieli i poszerzyliśmy wiedzę o Krakowie podczas 1918 roku. Ważne okazały się również komentarze dotyczące genezy powstania pieśni, które pomogły nam zrozumieć ich ogromne znaczenie oraz sentyment dla rodaków. Wystąpienia oraz prelekcje przeplecione były krótkimi przemowami uczniów nadzwyczaj zaangażowanymi w życie naszej szkoły. Prezentowali nam oni cytaty opisujące Polskę jako kraj wolny i niepodległy. Niedługo po ich występie na scenie pojawiła się pani prof. Ludmiła Okrzesik, która zagłębiła się w twórczość Stanisława Wyspiańskiego, ukazując nam wstęp do wystąpienia szkolnego teatru. Z zapartym tchem w piersi obejrzeliśmy występ teatru Ósemki, który przedstawił scenkę z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, opisującą wydarzenia odbywające się po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną o świcie w bronowickiej chacie. Za reżyserię odpowiedzialny był prof. Sławomir Rokita – aktor teatru Słowackiego oraz opiekun szkolnego teatru. Odtwórcy roli zaprezentowali nam wspaniałe widowisko, wykazując się niezwykłymi talentami aktorskimi. Na koniec obejrzeliśmy krótkie filmiki zainspirowane tematem “Moja mała niepodległa”, które nagrane zostały przez uczniów naszej szkoły. Ich głównym motywem były miejsca znajdujące się w pobliżu zamieszkania uczniów oraz  związane z czasami odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaraz po prezentacji nadszedł czas na mowy końcowe oraz podziękowania. Gala zakończyła się gromkimi oklaskami dla występujących oraz organizatorów wydarzenia.

Na koniec Tygodnia Niepodległości, 9 listopada, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”. Ten dzień uczciliśmy galowym strojem oraz godną każdego Polaka postawą. Zgodnie z planem mieliśmy zamiar odśpiewać hymn na boisku szkolnym, jednak plany pokrzyżował nam alarm smogowy. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji SU udało nam się w krótkim czasie zamontować potrzebny sprzęt w środku budynku oraz zorganizować miejsce dla wszystkich osób. Sprawny przekaz informacji oraz zgrana współpraca pomogły nam w realizacji zadania. W końcu, kiedy wszystko zostało przygotowane, uczniowie podzieleni według specjalnego harmonogramu ustawili się na korytarzach, sali gimnastycznej oraz auli. O 11:11 wszyscy stali nieruchomo przygotowani do uroczystego odśpiewania hymnu Polski. Aż do końca pieśni zachowaliśmy podniosłą postawę oraz pełen powagi nastrój. Było to wyjątkowe doświadczenie, które umocniło naszą świadomość patriotyczną a także zespoliło więzy rodaków między nami. Po wydarzeniu wszyscy w spokoju rozeszli się do klas.

Tydzień Niepodległości w 8 liceum jak najbardziej wpisuje się w tematykę “Młodego obywatela”. Wydarzenie to wykreowało lub umocniło postawę obywatelską w uczniach oraz otworzyło im oczy na historię naszego kraju. Należy dodać ze obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości nie odbyły by się w naszej szkole bez inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkich uczniów ogromnie zaangażowanych w życie Ósemki a także chętnych do pomocy w każdym momencie. Myślę że wydarzenie to na długo pozostanie w naszych sercach oraz pamięci.

 

Link do filmów:

https://www.facebook.com/8lokrkszkolasukcesu/videos/481433859033499/

Tagi:

Opublikowano:
7 grudnia 2018