NOWE!

Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

Tydzień Niepodległości

W dniach 5-9 listopada z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości 8 liceum obchodziło Tydzień Niepodległości. Na tą okoliczność każda z 24 klas musiała zaprezentować jedną z pieśni patriotycznych śpiewanych podczas I Wojny Światowej przez legionistów i rodaków walczących o naszą Ojczyznę. Przez kolejne 4 dni mogliśmy oglądać autorskie wystąpienia naszych przyjaciół, które wzbogacone były oryginalną charakteryzacją. Wsłuchując się w tekst pieśni coraz więcej dowiadywaliśmy się o trudnych dziejach Polski i poznawaliśmy wartości, od których zależało jej dobro. Przedstawiona została m.in. Piechota, Białe Róże czy Rota.

W ramach obchodów Święta Niepodległości 6 listopada w kinie Kijów odbyła się oficjalna gala, na którą zaproszeni byli wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne oraz dyrekcja Ósemki a także reprezentant kuratorium i przewodniczący Rady Rodziców. Nad realizacją wydarzenia w dużej mierze pracował Samorząd Uczniowski. Dzięki jego zgranej współpracy z Radą Rodziców występujący dysponowali profesjonalnym sprzętem nagłaśniającym oraz wizualnym. Nad jego znalezieniem, przetransportowaniem oraz zamontowaniem pracowali zdolni uczniowie z sekcji technicznej. Gala prowadzona była przez samego Prezydenta 8 LO oraz Marszałka RSU. Uroczystość otworzył występ niesamowitego chóru 8 liceum – Canticum Canticorum, podczas którego podziwialiśmy profesjonalne zaprezentowanie pieśni hymnicznych. Wysłuchaliśmy również lekcji historii od naszych niezastąpionych nauczycieli i poszerzyliśmy wiedzę o Krakowie podczas 1918 roku. Ważne okazały się również komentarze dotyczące genezy powstania pieśni, które pomogły nam zrozumieć ich ogromne znaczenie oraz sentyment dla rodaków. Wystąpienia oraz prelekcje przeplecione były krótkimi przemowami uczniów nadzwyczaj zaangażowanymi w życie naszej szkoły. Prezentowali nam oni cytaty opisujące Polskę jako kraj wolny i niepodległy. Niedługo po ich występie na scenie pojawiła się pani prof. Ludmiła Okrzesik, która zagłębiła się w twórczość Stanisława Wyspiańskiego, ukazując nam wstęp do wystąpienia szkolnego teatru. Z zapartym tchem w piersi obejrzeliśmy występ teatru Ósemki, który przedstawił scenkę z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, opisującą wydarzenia odbywające się po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną o świcie w bronowickiej chacie. Za reżyserię odpowiedzialny był prof. Sławomir Rokita – aktor teatru Słowackiego oraz opiekun szkolnego teatru. Odtwórcy roli zaprezentowali nam wspaniałe widowisko, wykazując się niezwykłymi talentami aktorskimi. Na koniec obejrzeliśmy krótkie filmiki zainspirowane tematem “Moja mała niepodległa”, które nagrane zostały przez uczniów naszej szkoły. Ich głównym motywem były miejsca znajdujące się w pobliżu zamieszkania uczniów oraz  związane z czasami odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaraz po prezentacji nadszedł czas na mowy końcowe oraz podziękowania. Gala zakończyła się gromkimi oklaskami dla występujących oraz organizatorów wydarzenia.

Na koniec Tygodnia Niepodległości, 9 listopada, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy “Mazurka Dąbrowskiego”. Ten dzień uczciliśmy galowym strojem oraz godną każdego Polaka postawą. Zgodnie z planem mieliśmy zamiar odśpiewać hymn na boisku szkolnym, jednak plany pokrzyżował nam alarm smogowy. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji SU udało nam się w krótkim czasie zamontować potrzebny sprzęt w środku budynku oraz zorganizować miejsce dla wszystkich osób. Sprawny przekaz informacji oraz zgrana współpraca pomogły nam w realizacji zadania. W końcu, kiedy wszystko zostało przygotowane, uczniowie podzieleni według specjalnego harmonogramu ustawili się na korytarzach, sali gimnastycznej oraz auli. O 11:11 wszyscy stali nieruchomo przygotowani do uroczystego odśpiewania hymnu Polski. Aż do końca pieśni zachowaliśmy podniosłą postawę oraz pełen powagi nastrój. Było to wyjątkowe doświadczenie, które umocniło naszą świadomość patriotyczną a także zespoliło więzy rodaków między nami. Po wydarzeniu wszyscy w spokoju rozeszli się do klas.

Tydzień Niepodległości w 8 liceum jak najbardziej wpisuje się w tematykę “Młodego obywatela”. Wydarzenie to wykreowało lub umocniło postawę obywatelską w uczniach oraz otworzyło im oczy na historię naszego kraju. Należy dodać ze obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości nie odbyły by się w naszej szkole bez inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz wszystkich uczniów ogromnie zaangażowanych w życie Ósemki a także chętnych do pomocy w każdym momencie. Myślę że wydarzenie to na długo pozostanie w naszych sercach oraz pamięci.

 

Link do filmów:

https://www.facebook.com/8lokrkszkolasukcesu/videos/481433859033499/

Tagi:

ZOBACZ TAKŻE

Jesienna Zabawa Integracyjna

We wtorkowe popołudnie dnia 30 października zorganizowaliśmy jesienną zabawę integracyjną w ramach SUPER-AKCJI „Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego”. Celem imprezy było zintegrowanie społeczności szkolnej, która w tym roku jest wyjątkowo zróżnicowana wiekowo (1. i 4. klasy […]

Integracyjna zabawa Andrzejkowa

Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego. Zabawa Andrzejkowa Samorząd  Szkolny urządził Zabawę Andrzejkową dla uczniów naszej szkoły i koleżanek z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Chemicznych. Obydwie szkoły uzyskały zgodę od swoich dyrekcji. Bilety kosztowały 10 złotych, płacili za […]

Superakcja charytatywna

Grudzień kojarzy się z ciepłem zacisza domowego, zapachem barszczu, śniegiem i ukochanym kocykiem . Jest to czas spotkań w gronie najbliższych osób, radości i prezentów. Przede wszystkim jest to czas wzajemnej dobroci. Samorząd Uczniowski ZSCh zwołał spotkanie w […]

Krakowska pomoc dla rodziny w kryzysie!

W Krakowie dostępna jest pomoc dla wszystkich rodzin, które aktualnie znajdują się w trudnej, kryzysowej sytuacji. Można ją uzyskać w jednym z czterech ośrodków i uzyskać potrzebne wsparcie. Miasto Kraków wspiera mieszkańców i ich rodziny poprzez poradnictwo i […]

Wielka Integracja, czyli Bal Piórnika 2018

    W roku szkolnym dołączyło do społeczności szkolnej 5 klas pierwszych. 3 – technikum, 2 – liceum. W związku z tym od września samorząd uczniowski zastanawiał się nad akcją, która by pozwoliła zintegrować wychowawców klas 1, innych […]

Jak powstał nasz samorząd

Wybory do Samorządu Szkolnego są dla każdego ucznia 23 LO jedną z pierwszych „lekcji demokracji”. Ich przebieg określa  „Regulamin samorządu szkolnego XXIII LO”. Oto jego najważniejsze punkty: Regulamin Samorządu XXIII LO I. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie liceum. […]

Prezydium SU w Chemiku 2018/19

W Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie kadencja samorządu Uczniowskiego trwa 2 lata. Funkcji przewodniczącego nie powinna pełnić osoba, która w danym roku szkolnym jest w klasie maturalnej. W tym roku, zorganizowaliśmy spotkanie samorządów klasowych oraz samorządu szkolnego, gdzie […]

To wprost w dyni się nie mieści pora mrocznych opowieści – Superakcja Październ...

Przygotowania do Październikowej akcji „Szkoła się bawi”, zaczęły się w piątek 19, kiedy to Samorząd odbył na ten temat naradę. Rozdzielono wtedy zadania i ustalono termin – 30.10.  Aby upewnić się, że cała szkoła wie o nadchodzącym wydarzeniu […]

SUPER-AKCJA! Prawa znamy, obowiązki wypełniamy!

  Styczeń był dla naszej szkoły miesiącem poświęconym prawom oraz obowiązkom uczniów. W Szkole Podstawowej nr 27 w Krakowie zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski konkursy w ramach SUPER-AKCJI nawiązującej do kategorii „Nic o nas bez nas – promocja […]

SUPER-AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER-AKCJA  – PAŹDZIERNIK: Młody obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne Pod koniec października Szkolna Rada Uczniowska  włączyła się ze swoim przedsięwzięciem w obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W związku z tym 30 października 2018 r. […]