NOWE!

Od serca do serca – jak bezinteresownie niesiemy pomoc

Wolontariat

Na początek parę słów na temat funkcjonowania wolontariatu 8 Liceum. Jest to samodzielnie działająca sekcja wydzielona z organu Samorządu Uczniowskiego, w pełni nadzorowana przez uczniów. Posiada trzech koordynatorów, którzy zajmują się poszczególnymi oddziałami wolontariatu szkolnego: Koordynatora Głównego, Koordynatora ds. Dzieci oraz Koordynatora ds. DPS. Opiekunami wolontariatu, którzy wspierają sekcję z ramienia grona pedagogicznego są: psycholog oraz pedagog szkolny. Do instytucji może włączyć się każdy Ósemkowicz, który pragnie zagospodarować swój czas na pomaganiu innym. Grupa liczy obecnie sporą część uczniów, którzy chętnie włączają się w akcje charytatywne oraz zachęcają innych do udziału w nich. Ponadto w ciągu roku szkolnego wolontariat sam organizuje wiele spotkań dobroczynnych oraz podejmuje działania, które mają na celu zwiększenie chęci pomocy w innych uczniach.

Grudzień w naszej szkole minął pod hasłem “Serce na dłoni”. Tuż przed przerwą świąteczną ósemkowy wolontariat zachęcił uczniów do włączenia się we wspierane przez szkołę akcje charytatywne jak i również sam zorganizował mikołajkowe działania dobroczynne.

8 Liceum co roku aktywnie włącza się w akcję “Gwiazdka dla zwierzaka”, organizując w szkole zbiórki pieniędzy oraz materiałów potrzebnych dla bezdomnych zwierząt krakowskiego schroniska. Jesteśmy jedną z najbardziej zaangażowanych w zbiórkę szkół i walczymy o każdy grosz dla potrzebujących zwierzaków. W tym roku nasi wolontariusze całą sumę zebranych pieniędzy przeznaczyli na zakup specjalistycznych karm, na które było największe zapotrzebowanie w schronisku. Oprócz tego uczniowie sami przynosili niezbędne wyposażenie dla zwierząt takie jak koce, zabawki, miski czy karmy. Ponownie nie zawiedliśmy się na Ósemkowiczach, którzy ciepło i hojnie witali wolontariuszy w swoich klasach. Mamy nadzieję, że za rok zbiórka będzie równie owocna.

Społeczność Ósemki zaangażowała się także w akcję “Szlachetnej paczki”. Dzięki nagłośnieniu akcji przez wolontariat szkolny uczniowie wyrazili chęć, aby wesprzeć potrzebujące rodziny. Każda z klas dostała przydział, jakie produkty może sfinansować, a następnie oddawała zebrane towary do wolontariatu. Były to między innymi konserwy, makarony, kasze oraz inne długoterminowe produkty. Następnie członkowie wolontariatu zapakowali zebrane towary do osobnych paczek i przetransportowali do siedziby organizacji. Dzięki ich efektywnej pracy wiele rodzin uzyskało pomoc na święta.

Wolontariat szkolny wziął również udział w organizacji Mikołajek, których realizacją zajmuje się głównie Samorząd Uczniowski. Jednym z najciekawszych pomysłów było przeprowadzenie poczty pierniczkowej. Przez kilka dni przed świętem wyznaczone osoby zbierały we wnęce zamówienia, do których uczniów mają trafić upominki, zbierając za to niewielką opłatę. Pierniczki pomyślnie trafiły do skrytych wielbicieli, ulubionych nauczycieli czy dobrych przyjaciół dzięki zorganizowanym wolontariuszom. Ponad to w dzień Mikołajek SU zatroszczył się o zorganizowanie kiermaszu ciast dla uczniów. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Ósemkowiczów, którzy upiekli pyszne wypieki, na każdej przerwie można było zakupić słodkości. Z inicjatywy zarządowej we wnęce można było spotkać Świętego Mikołaja z elfami, który za prawidłowe rozwiązanie quizu rozdawał świąteczne pierniczki. Każdy uczeń mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na kolanach Mikołaja. Na długiej przerwie uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w corocznym świątecznym tańcowaniu, które prowadzone było przez członków sekcji wewnątrzszkolnej. Podczas Mikołajek w szkole panował świąteczny i ciepły nastrój. Nie udałoby się to bez zgrania SU z w pełni zaangażowanym  zarządem oraz pomocy niezastąpionego wolontariatu.

Finał Dnia Wolontariatu odbędzie się dopiero 11 stycznia. Wolontariat zaplanował na ten dzień pokaz talentów uczniów Ósemki. Pieniążki zebrane podczas występów przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Akcja ta w pełni zorganizowana zostanie z inicjatywy wolontariatu szkolnego za zgodą dyrekcji. Wierzymy, że atrakcji przygotowanych na tą okazję jest znacznie więcej i mamy nadzieję że poznamy je już wkrótce.

Akcje przeprowadzone przez wolontariat w trakcie grudnia nie udałoby się bez efektywnej pracy i zaangażowania Ósemkowiczów oraz wsparcia SU. Nawet najmniejsze działania takie jak wysyłanie kartek świątecznych do hospicjum świętego Łazarza dodały uśmiechu na twarzy samotnym, chorym i potrzebującym. Włączenie się w tak wiele akcji pokazało jak wielu uczniów 8, nie tylko wolontariuszy jest chętnym do pomocy i przekazuje swoje serce na dłoni innym.

Tagi:

ZOBACZ TAKŻE

SUPER-AKCJA: Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

SUPER-AKCJA: Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym Na początku listopada Szkolna Rada Uczniowska włączyła się w pomoc przy organizacji koncertu charytatywnego. Poniżej prezentujemy nasz wkład pracy w imprezę: a) termin: początek listopada zaplanowanie akcji, przydział zadań […]

Wielka Integracja, czyli Bal Piórnika 2018

    W roku szkolnym dołączyło do społeczności szkolnej 5 klas pierwszych. 3 – technikum, 2 – liceum. W związku z tym od września samorząd uczniowski zastanawiał się nad akcją, która by pozwoliła zintegrować wychowawców klas 1, innych […]

SUPER-AKCJA Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia

W listopadzie Rada Uczniowska zainicjowała w naszej szkole wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w lekcjach poświęconych prawom dzieci, przeprowadzali dyskusje na temat ich praw, analizowali […]

Patriotyczny listopad ze wspomnieniami i pięknymi słowami

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole od wspólnego radosnego śpiewania pieśni patriotycznych. Wydarzenie to wywarło ogromny wpływ na nasz samorząd szkolny, który również postanowił włączyć się w miesięczne obchody tej szczególnej rocznicy. Z […]

SUPER-AKCJA! Patriotyczne Świętowanie

7 listopada odbyły się długo wyczekiwane eliminacje do szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Samorząd Uczniowski. Akcja (odnosząca się do kategorii Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne) została przeprowadzona pod okiem nauczycieli w sali gimnastycznej na […]

Jak podbiliśmy 8 LO

12 października w naszej szkole odbyły się wybory na Prezydenta Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiamy Wam protokół z tego wydarzenia oraz załączamy link do regulaminu wyborów: Protokół z wyborów Prezydenta SU 8 LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Zgłoszeni kandydaci: […]

Superakcja „Serce na dłoni – czyli akcje o charakterze charytatywnym”

W styczniu zorganizowaliśmy galę, podczas której postanowiliśmy promować „pomaganie” i podzielić się z naszymi kolegami osiągnięciami oraz przemyśleniami związanymi z akcjami charytatywnymi, które przeprowadziliśmy w naszej szkole. Pomysł takiego przedsięwzięcia zrodził się nam podczas planowania naszego udziału w […]

SUPER-AKCJA: Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia

Na początku lutego Szkolna Rada Uczniowska włączyła się w pomoc przy organizacji akcji Krakowski Tydzień Dobrego Słowa. Poniżej prezentujemy nasz wkład pracy: a) termin: 31 I – 4 II zaplanowanie akcji, przydział zadań i koordynowanie przebiegu prac, b) miejsce: hol […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Mikołajki w Prokocimiu

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 Grudzień 2018r. Akcja charytatywna „Serce na dłoni”   Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w listopadzie. W tym czasie członkowie samorządu prowadzili zakrojoną na szeroką skalę, akcję informacyjną, dotyczącą zbiórki […]