Pozwólcie Nam Oddychać !!!!!

                 Nasze miejsce na Ziemi!!

  Nie wiadomo kiedy nadeszła zima, a wraz z nią smog. W klasach na szczęście mamy filtry powietrza, ale zaraz po wyjściu ze szkoły odczuwamy skutki zanieczyszczenia w całej okazałości.

Postanowiliśmy więc uświadomić naszym rówieśnikom skalę problemu. Naszą styczniową akcję zaplanowaliśmy na kilka etapów, nie zapominając o uwzględnieniu przerwy zimowej(wymarzone ferie :)). Jak zwykle, potrzebowaliśmy udziału większości uczniów naszej kameralnej szkoły (jest Nas 40 :)). Podczas ferii wszyscy zostali poproszeni o nagranie w formie krótkich filmów swoich pasji i zimowych aktywności. Członkowie samorządu zostali wprost zasypani nagraniami przedstawiającymi podróże, wyjazdy na narty i pasje naszych kolegów.

Po powrocie do szkoły mogliśmy zrealizować kolejną część akcji. Rozmawialiśmy wspólnie o problemie, który szczególnie nasila się zimą i bardzo dokucza naszemu miastu, czyli o smogu. Okazało się, że normy są przekroczone we wszystkich dzielnicach, w których mieszkamy, niekiedy nawet kilkukrotnie. Dzięki rozmowie wszyscy mogli się dowiedzieć, że wdychanie pyłów i zanieczyszczeń przez dłuższy czas, na przykład podczas kilku lat życia w mieście o złej jakości powietrza, może prowadzić do uszkodzeń układu oddechowego, alergii i astmy. Pogorszenie stanu zdrowia może spowodować, że nie będziemy już w stanie rozwijać naszych zainteresowań. Do tego służył nasz pierwszy film, który miał pokazać, że potrzebujemy czystego powietrza, by cieszyć się zimowymi aktywnościami.

Kolejnym etapem naszej akcji było nagranie właściwego filmu, promującego walkę ze smogiem, w przygotowaniu którego wzięli udział chętni ze wszystkich klas. Przygotowania trwały kilka dni, przez cały czas zbieraliśmy też pomysły od wielu osób, które były poruszone wcześniejszą rozmową i chciały pomóc. Wreszcie, po wielu próbach, udało nam się przygotować nagranie, które w bezpośredni sposób obrazuje problem. Na tym jednak się nie skończyło. Przedstawiliśmy nasz gotowy film i nadszedł czas, aby zobaczyło go jak najwięcej osób. Postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły osobę, która angażuję się w sprawy Krakowa. Na nasze zaproszenie odpowiedział Pan Radny i wspólnie przeprowadziliśmy dyskusję, dzięki któremu nasz apel o czyste powietrze może zostać usłyszany przez większą liczbę osób. Na spotkanie zaprosiliśmy naszych kolegów z Gimnazjum oraz nauczycieli, przed Nami jeszcze spotkanie z uczniami szkoły podstawowej.

Mamy nadzieję, że dzięki temu przyczynimy się do poprawy jakości powietrza. Wiemy, że problem jest bardzo złożony i nie jesteśmy w stanie sami usunąć smogu, ale dzięki takim akcjom zwiększamy świadomość ludzi. Cieszymy się, że po naszym apelu uczniowie przyszli do szkoły w maseczkach antysmogowych. Jednak WIERZYMY, że w niedalekiej przyszłości maseczki nie będą potrzebne !! Stan jakości powietrza zależy od NAS!! W kolejnych miesiącach planujemy w dalszym ciągu nagłaśniać temat, a przede wszystkim reagować, rozmawiać i prowadzić kampanię antysmogową. Może chcecie się przyłączyć?

Ola

SUPER AKCJA Styczeń : Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej.

Nasze dzieło :):

Film ze spotkania z Radnym Miasta Krakowa:

https://www.facebook.com/lukasz.wantuch/videos/2295482670496384/

Zdjęcia :

https://www.facebook.com/liceumtssp/?hc_ref=ARSxIBd6iqnVtSzMCbQq22KNQCWGX5S8X0vLKPIoUOwO7gDoxDVND26RRPD80FC0F4E&__xts__[0]=68.ARAR1yEISpHRlJIU1SwmrUflD-32NYurKJTaTcItBv_DbIxQvVVybjpMjV0zJPrdlrN1zUzHFumIwvN7XUSz-847ldwrKXx3ht15L9njPsHkV1YKClnw6_sGUI9uRx3tyHK8Bc0pEWm8G_Mb6UpA9QhmueFY1uRXwku-Q3tE8clDVd5Yb0f2Vc-t_l4yEsT3CUmQ21OOILKSGvvq01cLbnedIZobogWwBlndXN-UlbBJhHHn2NG-ciXz4pEqSfXlXssTFnEYtRBN9zuboksGW0j5AVy8250CQ6vgd6z9fKtLPv70qYOF88slj7bNvXMWrqqI1_lcLjWH_tt-kmI3qFA&__tn__=kC-R

 

 


Opublikowano:
7 lutego 2019