NOWE!

Czy umiemy rozmawiać o naszych prawach?

Czy umiemy rozmawiać o naszych prawach?

            Luty upłynął w naszym liceum pod znakiem praw i obowiązków ucznia. W tym roku postanowiliśmy zaprezentować je w inny sposób, dzięki czemu wszyscy uczniowie kształtowali superakcję. Postawiliśmy na debatę oksfordzką, która pozwoliła spojrzeć na ten temat z innej strony i skłonić do przemyśleń, a może nawet do zmian w jego rozumieniu. Na początku miesiąca przygotowaliśmy ogólny plan i  podzieliliśmy się zadaniami. Zorganizowanie debaty oksfordzkiej z udziałem gości wymaga kilku tygodni planowania. Ochotnicy ze wszystkich klas razem z samorządem mieli przygotować plan debaty, regulamin, znaleźć odpowiedni termin, zaprosić gości, wyznaczyć marszałka, sekretarza i jury, który będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia. W trakcie przygotowań pojawiło się wiele pomysłów, które wcielaliśmy w życie: uczniowie uzdolnieni plastycznie przygotowali plakaty przypominające o wydarzeniu, które rozwiesiliśmy na korytarzach, stworzyliśmy też prezentację multimedialną na temat praw i obowiązków ucznia, która poprzedziła debatę.

Gdy nadszedł dzień naszej akcji,  uczniowie naszej szkoły i zaproszeni przez nas gimnazjaliści zebrali się w jednej sali. Rozpoczęliśmy od krótkiej rozmowy o tym, czym są prawa ucznia. Zgodnie z naszymi przewidywaniami okazało się, że znamy nasze prawa i obowiązki, ponieważ poruszaliśmy już ten temat podczas lekcji i licznych wydarzeń szkolnych.

Następnie obejrzeliśmy prezentację przypominającą i rozszerzającą temat, po której mogliśmy przystąpić do debaty. Nastąpiło losowanie stron, wybrane wcześniej dwie drużyny: naszych uczniów (którzy mieli bronić tezy) i gości (którzy stanowili opozycję) zajęły miejsca. Teza debaty brzmiała: „Zadania domowe są obowiązkiem każdego ucznia, nawet jeśli ich nie potrzebuje”. Obie strony były gruntowanie przygotowane, wygłaszane argumenty były bardzo dokładnie przemyślane i logiczne. Po wypowiedzeniu się wszystkich mówców nadeszła kolej na pytania od publiczności. Dzięki temu w debacie brali udział wszyscy uczniowie. Po zadaniu pytań i odpowiedziach drużyn nadeszła pora na ocenienie stron i wydanie werdyktu. Dzięki decyzji jury i głosowaniu publiczności wyłoniono zwycięzcę: została nim drużyna opozycji. Po zakończonej debacie strony podziękowały sobie za dyskusję.

Dzięki tej akcji cała społeczność szkolna uświadomiła sobie, że mamy głos w sprawie naszych praw. Nauczyliśmy się też słuchać ludzi, którzy mają inne zdanie, i wyrażać własne w asertywny sposób, co jest konieczne, by swoimi wypowiedziami nie łamać praw innych. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji w przyszłości będziemy w stanie dostrzec łamanie praw lub zaniedbywanie obowiązków w naszym otoczeniu, na co będziemy reagować w odpowiedni sposób. Naszym zdaniem nauka asertywnego przypominania o swoich prawach jest równie ważna co ich znajomość, choć oczywiście wszystkie powinny być przestrzegane bez naszej interwencji.

 

Super akcja: Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia akcja

Ola

 

Opublikowany przez Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. P. Michałowskiego TSSP Czwartek, 28 lutego 2019

ZOBACZ TAKŻE

Mikołajki w Prokocimiu

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 Grudzień 2018r. Akcja charytatywna „Serce na dłoni”   Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w listopadzie. W tym czasie członkowie samorządu prowadzili zakrojoną na szeroką skalę, akcję informacyjną, dotyczącą zbiórki […]

A może być inaczej … Super Akcja

Na co dzień przeważnie myślimy tylko o sobie i swoich przyjemnościach. Z jednej strony to zrozumiałe. Jesteśmy zmęczeni nauką, rutyna też robi swoje, a innych zdarza się, że traktujemy bez należytej życzliwości. W natłoku codziennych spraw dość często […]

SUPER-AKCJA Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER-AKCJA: „Młody obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne” W listopadzie Rada Uczniowska szkoły włączyła się ze swoimi pomysłami w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.   Głównym elementem SUPER AKCJI były zadania wymyślone przez członków naszej szkolnej […]

SUPER-AKCJA! Muzycznie i kulturowo ze Świętym u boku!

 Jak wiemy, Święty Mikołaj to postać znana jako starszy mężczyzna z białą, długą brodą, ubrany jest w czerwony strój oraz zamieszkuje Laponię. Wedle legend roznosi on prezenty w okresie świąt Bożego Narodzenia, podróżując w saniach ciągniętych przez zaprzęg […]

Regulamin samorządu uczniowskiego

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH NR 1 IM. SZCZEPANA HUMBERTA W KRAKOWIE Regulamin zawiera: I. Postanowienia ogólne II. Organy Samorządu Uczniowskiego III. Tryb przeprowadzania wyborów Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego IV. Dokumentacja Samorządu Uczniowskiego V. Zadania Opiekuna Samorządu Uczniowskiego […]

Super akcja w lutym „Szkoła się bawi”

Na pierwszym spotkaniu Rady Samorządu w lutym podjęliśmy decyzję, aby zrealizować zadanie w kategorii „Szkoła się bawi”, ale aby jednocześnie była to zabawa edukacyjna. O ile nam wiadomo, my uczniowie,  często nie znamy dobrze historii naszej szkoły, a […]

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja….

Serce na dłoni, czyli akcja o charakterze charytatywnym             W tym miesiącu postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Naszą kolejną super akcją była wizyta u pacjentów oddziału neurochirurgii w szpitalu w Prokocimiu. Postanowiliśmy przygotować mikołajkowe prezenty i wręczyć […]

Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

Tydzień Niepodległości W dniach 5-9 listopada z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości 8 liceum obchodziło Tydzień Niepodległości. Na tą okoliczność każda z 24 klas musiała zaprezentować jedną z pieśni patriotycznych śpiewanych podczas I Wojny Światowej przez legionistów i […]

Kluby Rodziców, przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Krakowskie placówki Klubów Rodzica zapraszają na darmowe zajęcia wszystkich świeżo upieczonych rodziców oraz tych, którzy oczekują na potomstwo. Każdy może znaleźć w ofercie Klubów coś dla siebie. Aktualnie w Krakowie jest aż 30 takich placówek.  Kluby mają na […]

WIECZÓR OSCAROWY

Dnia 22 lutego nasza szkoła na jeden wieczór zmieniła się w Miasto Aniołów (Los Angeles). Realizując SUPER-Akcję w kategorii „TAK- dla kultury” przenieśliśmy się w klimat, który panuje w Dolby Theatre w Hollywood podczas rozdania najważniejszych nagród filmowych […]