„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.”

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.”

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

 

Nasza marcowa akcja była podsumowaniem wyjątkowego projektu, którego realizację rozpoczęliśmy już w listopadzie. Właśnie wtedy udaliśmy się do Warszawy na Ogólnopolski Kongres IDEATHON, który jest częścią większego projektu „Założenia do strategii państwa dla młodzieży.” Postanowiliśmy wziąć w nim udział, ponieważ dzięki niemu nasze pomysły mogą pomagać rówieśnikom z całej Polski w nauce i rozwoju.

Zanim jednak nastąpiło to niezwykłe wydarzenie, musieliśmy wyłonić grupę reprezentantów ze wszystkich klas, wybrać ścieżkę tematyczną i przygotować się do publicznego wystąpienia. Niestety liczba uczestników w jednym zespole podczas IDEATHONU była ograniczona, więc by pozwolić wszystkim wziąć udział w naszej akcji, zorganizowaliśmy specjalne obrady. Brała w nich udział cała społeczność naszej niewielkiej szkoły, by można było wysłuchać każdego. Dzięki temu powstało wiele pomysłów, które pomogły nam usprawnić wyjazd i ciężką pracę nad projektem. Dopracowaliśmy też plan przygotowań i poznaliśmy wszystkie informacje o kongresie, by móc kibicować naszej drużynie. Wybrana przez nas grupa, która miała opracowywać projekt w naszym imieniu, wytrwale trenowała umiejętność prezentacji przed dużą publicznością i techniki opanowania stresu.

W całym wydarzeniu rywalizowały ze sobą 43 zespoły w sześciu obszarach tematycznych: aktywność obywatelska, kultura, sport, zdrowie, turystyka, rynek pracy, innowacje, Internet, cyfryzacja, edukacja i szkolnictwo wyższe. W ciągu jednego dnia mieliśmy za zadanie wymyślić, opracować, spisać i przedstawić nasz pomysł na projekt społeczny. Działanie w obrębie tematu KULTURA pozwoliło nam wcielić się w rolę artysty, zastanawialiśmy się, co takiego jest potrzebne młodym artystom. Tak zrodził się pomysł stworzenia mobilnej aplikacji CultureApp, która umożliwi nam szerzenie kultury w sposób łatwy, szybki i skuteczny. Nasz pomysł pozwolił zająć nam pierwsze miejsce w naszej ścieżce tematycznej. Kiedy trzymający kciuki pozostali uczniowie dowiedzieli się o tym, w szkole zapanowała nieopisana radość. Dzięki kongresowi mogliśmy opracować projekt, który naprawdę wejdzie w życie i umożliwi wielu młodym artystom rozpoczęcie kariery.

Niedługo potem, uczestnicy IDEATHONU ponownie udali się do Warszawy, tym razem jednak do Belwederu, gdzie uczestniczyli w premierze „Założeń do strategii państwa dla młodzieży 2020- 2030”, w tym naszego projektu. W przerwie mogli porozmawiać oraz nawiązać nowe kontakty z innymi uczestnikami wydarzenia. Później odbyła się debata, podczas której można było porozmawiać z autorami podręcznika ze zwycięskimi projektami. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał proces jego tworzenia.

Po powrocie z Belwederu wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w spotkaniu, na którym mogliśmy obejrzeć folder przygotowany przez organizatorów wydarzenia. Uczestnicy opowiedzieli nam, jak wyglądało wydarzenie i opowiedzieli na nasze pytania.

Było to dla naszej szkoły niesamowite przeżycie i mamy nadzieje, że to nie koniec naszej przygody z wizją państwa przyjaznego młodym.

Ola i Oskar

Zapraszamy do:

obejrzenia poradnika:

https://www.dropbox.com/s/tf4qpascwuqml9r/Zalozenia-do-Strategii-Panstwa-dla-Mlodziezy.pdf?dl=0

na naszego FB:

Opublikowany przez Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. P. Michałowskiego TSSP Czwartek, 28 lutego 2019

 

oraz oficjalną stronę Prezydenta RP

https://www.prezydent.pl/…/art,1318,o-wizji-panstwa-przyjaz…

NOWE!

Jak budować markę osobistą w mediach społecznościowych

W grudniu 2019 r. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia zorganizował dla uczniów szkół ponadpodstawowych szkolenie z mediów społecznościowych. Młodzież rozmawiała m.in. o tym, jak komunikować się  w mediach społecznościowych, jak budować profil i strony w social mediach, jak tworzyć atrakcyjne treści […]

NOWE!

„Równać szanse 2020”- Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Rusza Ogólnopolski Konkurs Grantowy ogłoszony w ramach Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „Równać Szanse 2020” realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Program skierowany jest do organizacji pozarządowych i instytucji działających na terenie miasta Krakowa. Celem konkursu […]