Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym dla naszych pierwszych absolwentów.

Tak dla Kultury,

czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

dla naszych pierwszych absolwentów.

            Nadszedł kwiecień, a to oznacza oficjalne pożegnanie trzecioklasistów w naszej szkole. Z tej okazji przygotowaliśmy dla nich specjalny program artystyczny.

Kiedy jako klasy pierwsza i druga wspólnie planowaliśmy ten dzień, nie chcieliśmy, żeby zamienił się w kolejną szkolną akademię, która nie będzie interesująca dla nikogo. Postanowiliśmy przygotować kilka występów artystycznych, które zapadną w pamięć żegnanym, a przy okazji wzbudzić zainteresowanie kulturą wśród wszystkich obecnych na tym wydarzeniu.

Zadania musiały być przydzielone dużo wcześniej, ponieważ wymagały sporego nakładu pracy. Zgłosili się ochotnicy, chętni do podzielenia się z całą szkołą zamiłowaniem do sztuki. Zaplanowaliśmy więc recytację poezji, projekcję autorskich filmów ze wspomnieniami, a później koncert naszej koleżanki z klasy drugiej z zespołem. Na koniec wpadliśmy na pomysł, by poczęstować wszystkich, a szczególnie trzecioklasistów, okolicznościowym tortem z wizerunkiem patrona naszej szkoły. Zgłosili się chętni do prowadzenia całości wydarzenia i do przygotowania podziękowań dla nauczycieli. Chcieliśmy też wynająć i udekorować salę kinową, by prezentacje odbywały się na prawdziwej scenie, w odpowiedniej atmosferze.

Po sporządzeniu planu przystąpiliśmy do pracy. Każda z przydzielonych osób opracowywała swoją część programu z pomocą innych. Wspólnie wybieraliśmy więc utwory do zaprezentowania przez uczniów zainteresowanych literaturą, pełniliśmy rolę aktorów i krytyków w filmach przygotowywanych przez kinomanów. Muzycy wybierali odpowiednie na tę okazję utwory.  Wszystko wymagało ciągłej komunikacji, by kolejne części pożegnania stanowiły całość i łączyły się tematycznie.

Później nastąpił etap prób i dopracowywania programu. Nie było to proste, ponieważ miała to być niespodzianka dla trzecioklasistów i większości nauczycieli. Dopracowywaliśmy wszystkie szczegóły do rozpoczęcia pożegnania, ponieważ chcieliśmy, by wszystko wypadło perfekcyjnie.

Całość odbyła się w pobliskiej sali kinowej, co podkreślało wagę wydarzenia i pozwalało skoncentrować się na występach artystycznych w otoczeniu bardziej odpowiednim niż szkolne korytarze. Wydarzenie rozpoczęło się od części poetyckiej. Młodzi literaci przedstawiali utwory tematycznie związane z przemijaniem, końcem i pożegnaniem. Potem przyszedł czas na część oficjalną: rozdaliśmy trzecioklasistom książki i pamiątki związane z ich pobytem w szkole (oczywiście pamiątki były przygotowane przez Nas – wypalona płyta z zdjęciami z trzech lat i kubki z podpisami). Nauczyciele otrzymali też kwiaty jako wyraz podziękowania za przygotowanie do matury. Później nastąpiła projekcja pożegnalnych filmów, których bohaterami byli maturzyści. Opowiadali w nich o swoich wspomnieniach związanych ze szkołą. Później na scenę wkroczyła nasza koleżanka z zespołem. Po długo oklaskiwanym koncercie nadszedł czas na pożegnalny tort.

Organizacja tego wydarzenia była dla nas sporym wyzwaniem, ponieważ jesteśmy niewielką szkołą, a więc wszyscy musieli być w nie zaangażowani. W dodatku był to pierwszy raz, kiedy żegnaliśmy maturzystów. Stworzyliśmy od zera cały program, nie mając żadnego doświadczenia. Mamy nadzieję, że dzięki takim zakończeniom roku nakierowanym na kulturę możemy nie tylko pożegnać naszych kolegów i życzyć im wysokich wyników na egzaminach, ale też zainteresować wszystkich zaangażowaniem w kulturę i sztukę. Chcielibyśmy, żeby ta tradycja nietypowych pożegnań wpisała się na stałe w zwyczaje naszej młodej szkoły.

Kolejna super akcja będzie organizowana już w mniejszym gronie, bo w szkole pozostało już tylko 30 uczniów!

Ola  🙂


Opublikowano:
6 maja 2019