Grafika z napisem Sztuki Odlotowe , 30 czerwca di 3 lipca

II edycja FMT 2021 – SZTUKI ODLOTOWE

Graffiti, szablony, murale, DJing, muzyczne beaty, vlepki, plakaty i historie opowiedziane komiksem – to wszystko to tylko wybrane punkty programu II edycji Festiwalu Młodych Twórców, który od 30.06 do 3.07.2021 zaprasza młodzież chętną do tworzenia i próbowania swoich sił w kilkunastu dziedzinach street artu.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Sztuki Odlotowe”, gdyż spotykać będziemy się w wyjątkowych przestrzeniach Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie w sąsiedztwie historycznych statków powietrznych w bezpiecznych plenerach odbywać się będą warsztaty, wystawy, pokazy i spotkania z wysokiej klasy artystami, którzy dzielić się będą z młodzieżą tajnikami swojej pracy oraz zachęcać do wspólnego tworzenia.

Co i kiedy?

Główny punkt festiwalowy to kreatywne warsztaty dla młodzieży odbywające się od 1 do 3 lipca, podczas których powstawać będzie mnóstwo form street artowo-plastycznych, a także rozwinąć będzie można swoje talenty muzyczne.

Ponadto przygotowując się do warsztatów będzie można łyknąć teorii spacerując Szlakiem Krakowskiego Street Artu zaczynając 30.06 w środę w samo południe na krakowskim Kazimierzu, a także obejrzeć tematyczne wystawy, zagrać w gry uliczne i zobaczyć jak na żywo powstaje wielkoformatowy mural.

Dla kogo?

Do udziału zapraszamy krakowską młodzież w wieku 13-26 lat chętną do kreatywnego zagospodarowania swojego czasu.

Aby zapisać się na wydarzenia należy wypełnić elektroniczny formularz dostępny do 25.06.2021, przesłać wymagane dokumenty na adres mlodytworca@um.krakow.pl i czekać na potwierdzenie udziału w Festiwalu!

REGULAMIN FESTIWALU MŁODYCH TWÓRCÓW. SZTUKI ODLOTOWE. 2021

ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU FESTIWALU MŁODYCH TWÓRCÓW

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Zapraszamy na FB, gdzie znajdziecie stronę wydarzenia oraz stronę programu Młody Kraków 2.0!

PROGRAM FESTIWALU:

28.06 – 2.07 – powstawanie wielkoformatowego muralu

30.06 – wycieczka Szlakiem Krakowskiego Street Artu / zbiórka o godz. 12:00, Plac Nowy, Kazimierz)

1.07 – warsztaty Młodych Twórców, godz. 10.00-14.00:

GRAFFITI SZABLONOWE CZ.1
SITODRUK I PLAKATY ULICZNE
KOMIKSOWY ZAWRÓT GŁOWY

2.07 – warsztaty Młodych Twórców, godz. 10.00-14.00:

GRAFFITI SZABLONOWE CZ.2
SITO I ODLOTOWY ŚWIAT VLEPEK
YARN BOMBING

3.07 – warsztaty Młodych Twórców, godz. 11.00-16.00:

DJing (godz. 11.00-13.00)
BEATY I PRODUKCJA MUZYCZNA (godz. 14.00-16.00)
STREETOWE GRY I ZABAWY

Odsłonięcie muralu i zwiedzanie wystaw, godz. 13.00-14.00

NA WASZE ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 25 CZERWCA!

OPIS WARSZTATÓW:

Graffiti szablonowe – warsztaty pokażą jakie zasady rządzą przy tworzeniu szablonów, jak wybrać i przygotować wzór, jakimi narzędziami go wyciąć i wreszcie jak odbić go na ścianie. Temat przewodni jak i nacisk na detal i ilość  szablonów jest zawsze dopasowywany do poziomu uczestników. Niezmienny jest za to nacisk na wspólne działanie (końcowy grupowy mural) i wyczulenie na otaczającą tkankę miejską i kompozycję przestrzenną (czyli odpowiedzialność estetyczną za odbijany szablon).

Sitodrukowe warsztaty plakatowe – w czasie warsztatów zaprojektujemy ręcznie plakaty wokół wylosowanych zagadnień. Uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze podgrupy. Rozpoczniemy od analizy zagadnienia i ćwiczeń wspomagających projektowanie i kreatywność. Sam projekt powstanie częściowo w formie kolażu łącznie z wycinaną typografią. Tak powstały efekt wspólnej pracy grupy wykorzystamy do naświetlenia sita i powielimy metodą sitodruku ręcznego.

Komiksowy zawrót głowy – nauka rysowania historyjek obrazkowych w oparciu o anegdoty i historie osadzone w tematyce związanej z muzeum.
Na warsztatach dowiemy się, jak za pomocą prostych środków graficznych stworzyć interesującego bohatera i zajmującą fabułę dla naszego komiksu, poruszymy temat kadrowania scen w komiksie, dynamicznych ujęć bohaterów, budowania tła i innych elementów graficznych, które mogą wzbogacić nasz komiksowy świat.

Sito, gadżety i odlotowy świat vlepek – vlepki to mocno oddolna inicjatywa twórcza, która nad wyraz ceni sobie niezależność. W czasie warsztatów skupimy się przede wszystkim na poznaniu fascynującej techniki sitodruku oraz na ćwiczeniach twórczych pobudzających kreatywność. W pierwszej części zajęć młodzież pozna sito nie tylko w teorii, ale i w praktyce – osobiście wydrukuje pamiątkową torbę, koszulkę lub inny wcześniej ustalony gadżet. Następnie zajmiemy się wymyślaniem i ręcznym projektowaniem vlepki. Do dyspozycji uczestników będzie wiele materiałów inspiracyjnych, by efekt był odlotowy. Przygotowane projekty naświetlimy i odbijemy na arkuszach kolorowego papieru. Dzięki temu każda osoba wyjdzie z zajęć z pakietem vlepek gotowych do użycia, zachęcających młodzież do kreacji, tworzenia i odwiedzania instytucji kultury.

Yarn bombing – to specyficzna forma street artu polegająca na umieszczaniu w przestrzeni miejskiej instalacji dzianinowych. Najczęściej przyjmuje formę “otulaczy”, “pokrowców” na elementy małej  architektury. W czasie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe techniki dziewiarskie oraz sposoby  łączenia dzianiny. Wykonają moduły, które następnie połączą w kolektywną instalację umieszczoną  plenerowo na terenie przylegającym do muzeum, w przestrzeni na co dzień uczęszczanej przez uczestniczącą w warsztatach młodzież.

DJing – warsztaty obejmują wprowadzenie w świat Hip Hop`u (powstanie muzyki Rap i równoległe zjawisko DJ`s ); zapoznanie się z podstawowymi zwrotami związanymi ze środowiskiem DJskim; podstawowe zasady miksowania (klejenia bitów, blendowanie itp) przy pomocy komputera.
Dodatkowo w programie przewidziany jest wykład wprowadzający i zapoznawczy ze sprzętem  używanym przez DJ`a (gramofony, miksery, igły, samplery itd ). Zakończenie uświetni pokaz nabytych umiejętności przez uczestników warsztatów.

Beaty i produkcja muzyczna – wspólne stworzenie utworu muzycznego gatunku hip hop przy użyciu maschine, poznamy podstawy  teorii muzyki, podstawy aranżacji utworów, narzędzia do masterowania i zmiany brzmień.Podczas warsztatów podejmiemy się próby stworzenia utworu z wykorzystaniem elementów dźwiękowych nawiązujących do podniebnych, by tym samym stworzyć kawałek bezpośrednio odpowiadający naszej imprezie i odlotowej kreacji.

Festiwal realizowany jest przez Fundację ARTica w partnerstwie z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.


Opublikowano:
3 lutego 2021