Warsztaty Warsztaty wydobywcze Żeńszczyzna-dziedzictwo kobiet.

Profesor Jacek Purchla powiedział, że “Skoro dziedzictwo należy do nas wszystkich, to nie
jest domeną wąskiej grupy ekspertów. Jego wartość wyznaczają użytkownicy.”

Wychodząc z tego założenia zapraszamy Was – spadkobierczynie i spadkobiercy na warsztaty przy jednym stole poświęcone wspólnemu odkrywaniu (stąd nazwa wydobywcze) herstorii swoich przodkiń.

W tym momencie zawsze pojawia się pytanie: A dlaczego nie przodków? Cóż. Uważamy, że historie naszych przodkiń nie wybrzmiewają tak dobrze w społeczeństwie jak historie mężczyzn. Wszędzie słyszymy o bohaterach, żołnierzach, mężczyznach, którzy heroicznie bronili naszych granic, naszego społeczeństwa i wnosili w nie coś wielkiego. Gdzie wtedy były te “zwykłe” kobiety? Czym się zajmowały? Jakie pełniły funkcje? Dlaczego mamy skłonność do umniejszania wagi ich poczynań?

Chcemy nazwać profesje, które wykonywały nasze przodkinie, nazwać to czym się zajmowały (oficjalnie i nieoficjalnie). W dokumentach archiwalnych (np. cechowych) zazwyczaj nie ma o nich słowa. A przecież poza tym, że były żonami, matkami, ciotkami, babkami to były jednocześnie gospodyniami, rękodzielniczkami, rzemieślniczkami (nawet jeśli bez oficjalnie nadanej majsterii), handlarkami, artystkami, nauczycielkami, urzędniczkami, działaczkami, guwernantkami, zarządczyniami…

Przybliżając opowieści o nich poprzez fotografie, zdjęcia cyfrowe, skany, filmy, wycinki z gazet, dokumenty, kroniki, zapiski, pamiętniki, rodzinne pamiątki i przedmioty może uda nam się dać świadectwo ich życiu, pracy, działalności i twórczości.

Nasza działalność w tym zakresie zaczęła się już jakiś czas temu właśnie od próby zachowania tychże przedmiotów – znaków dziedzictwa. Jako archiwum społeczne zrzeszone w sieci archiwów społecznych Centrum Archiwistyki Społecznej staramy się inwentaryzować i archiwizować dziedzictwo przede wszystkim lokalne (m.in. to dotyczące naszych przodkiń) oraz digitalizować je w Otwartym Systemie Archiwizacji a następnie popularyzować na platformie Zbiory Społeczne.pl

Już drugi raz dzięki Małemu Grantowi uzyskanemu z Urzędu Miasta Krakowa mamy przyjemność przeprowadzić 4 warsztaty żeńszczyźniane oraz zorganizować wystawę.

Nasze zbiory oraz materiały związane z naszymi projektami (również zeszłoroczną edycję warsztatów w ramach Małego Grantu) zobaczycie tutaj:
https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_1083

Chodźcie, odkryjmy razem nasze przodkinie.
Zapisz się na warsztaty tutaj: https://forms.gle/HBBQigGBKUSYzRPj7


Opublikowano:
26 września 2023