Zagrajmy w zielone! Zbliża się Święto Rodziny Krakowskiej

Święto Rodziny Krakowskiej odbędzie się już po raz dwunasty w ramach kampanii miejskiej „Kraków stawia na rodzinę”, w tym roku pod hasłem „Zagraj w zielone z rodziną”. W tej edycji skupimy się głównie na edukacji ekologicznej, kontakcie z przyrodą i tematach związanych ze zdrową żywnością. Nie zabraknie także badań profilaktycznych oraz akcji dobroczynnych. Finał święta odbędzie się w Dzień Matki na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków.

W tym roku finałowe wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 26 maja. Natomiast już od piątku miejskie instytucje oraz firmy, które na co dzień zajmują się organizacją zajęć dla rodzin, otworzą swoje podwoje, organizując wiele atrakcji. Przez trzy dni partnerzy święta zorganizują pikniki rodzinne, konkursy plastyczne, spacery tematyczne, gry terenowe, wystawy z oprowadzeniem, akcje z zakresu ochrony zdrowia, a nawet wiślany spływ na galarze.

O edukację ekologiczną i historyczną najmłodszych zadbają m.in.: Centrum Edukacji Przyrodniczej „Symbioza”, krakowskie muzea, AGH, Biblioteka Kraków. Domy kultury i kluby rodziców z dziećmi do lat 3 przygotują ekowarsztaty, warsztaty muzyczne i teatralne, spotkania ze specjalistami. Będzie też okazja do zabawy w ogrodnika.

Wśród licznych rozgrywek sportowych znajdzie się turniej tenisa stołowego i biegi: „8 KSOS Family Run” i „Bieg po Unii Europejskiej”. Atrakcje będą dla uczestników bezpłatne lub w preferencyjnych cenach.

Finał święta – 26 maja, w godz. 11.00-19.00

W niedzielę, na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków, odbędzie się finał Święta Krakowskiej Rodziny. Blisko 70 podmiotów miejskich oraz firm, w tym m.in. partnerzy miejskiego programu Krakowska Karta Rodzinna 3+, przygotują prezentacje swojej działalności, konkursy z nagrodami oraz animacje dla dzieci i rodzin.

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z ofertą miasta dla krakowskich rodzin z zakresu aktywności sportowych i rekreacyjnych, kultury, edukacji, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa.

Pokazy psów ratowniczych, bezpłatne badania, akcja krwiodawstwa…

Jak co roku, dużą publiczność zgromadzą zapewne pokazy psów ratowniczych oraz wyposażenia, sprzętu i pojazdów służb mundurowych (straży pożarnej, straży miejskiej, straży granicznej, policji i wojska). Tylko podczas Święta będzie można obejrzeć i zasiąść za kierownicą autobusu elektrycznego, czy minizamiatarki ulic.

Sportowym akcentem będą gry i zabawy manualne dla osób w każdym wieku: badminton, bule, skakanki, fitness z instruktorem Dominiką Waksmundzką w ramach kampanii „Kraków w formie”, nordic walking, trening lekkoatletyczny dla dzieci.

Podczas wydarzenia będzie można bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne (np. mammografię dla kobiet), zasięgnąć porad zdrowotnych, w tym psychologicznych (z zakresu e-uzależnień) oraz wziąć udział w dobroczynnej akcji krwiodawstwa i adopcji bezdomnych zwierząt.

Dla najmłodszych zostanie zorganizowana strefa zabaw („dmuchańce”), a dla rodziców – strefa relaksu i gastronomii. Wszystkie dzieci szczególnie zapraszamy na stoisko interaktywne „Kreatech” na zajęcia z robotyki (nauki programowania z Lego) oraz na spektakl ekologiczny „Ekosystem” przygotowany przez MOPS. Program wydarzenia wzbogacą występy artystyczne dzieci, młodzieży i seniorów oraz o godz. 18.00 koncert zespołu Latające Talerze.

Święto Rodziny Krakowskiej to wspólny czas dla rodzin z dziećmi. Bądźcie z nami! Niebawem opublikujemy szczegółowy program wydarzenia.


Opublikowano:
21 maja 2024