Uczniowie 34 szkół ponadpodstawowych (w tym szkół specjalnych) zdecydowali jakie projekty będą realizowane w tegorocznej edycji SzBO.
Głosowanie poprzedziły dwa tygodnie intensywnej promocji, w trakcie której uczniowie prześcigali się w pomysłowości i zaangażowaniu, zachęcając do oddawania głosów na swoje projekty.
Zwycięskie projekty przekrojowo reprezentują młodzieżową fantazję oraz potrzeby. Wśród nich znajdują się zarówno pomysły dotyczące stworzenia wygodnej przestrzeni, zorganizowania terenów zielonych wokół szkoły, doposażenia zaplecza sportowego czy edukacyjnego jak i realizacji działań integracyjnych dla szkolnej społeczności. Na uwagę zasługują projekty związane z ekologią (Ładowarka solarna w III LO czy Lawendowa Pasieka Łączności w Technikum Łączności nr 14), zabawą (Stół do gry w bilard w Zespole Szkół Budowlanych czy organizacja mistrzostw w strzelectwie sportowym w Technikum Chemicznych i Ochrony Środowiska nr 3) a także z codziennymi potrzebami (np. Maszyna do czyszczenia butów w XVI LO czy wentylatory do sal w VIII LO). Wszystkie projekty są wyjątkowe i zrealizowane w pełnym procesie partycypacji uczniowskiej.
To już trzecia edycja SzBO, w trakcie której uczennice i uczniowie krakowskich szkół ponadpodstawowych tworzą oraz głosują na projekty adresowane do swojej lokalnej społeczności. W edycji 2022/23 każda z 34 uczestniczących szkół otrzymała 6 000 zł na realizację zaproponowanych projektów młodzieżowych.
Aby przedstawić efekty II edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, zrealizowaliśmy film promocyjny