§1
ORGANIZACJA I CEL ROZGRYWEK
- Rozgrywki Samorządowej Ligi Mistrzów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Krakowa są organizowane w ramach programu aktywizacji społecznej młodzieży w Krakowie „Młody Kraków”.
- Organizatorem Samorządowej Ligi Mistrzów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Krakowa jest Urząd Miasta Krakowa.
- Koordynacją rozgrywek zajmuje się Referat ds. Młodzieży i Seniorów, os. Centrum C 10, p. 3, tel.: (12) 616-78-19.
- Celem rozgrywek Samorządowej Ligi Mistrzów Podstawowych oraz Gimnazjów Krakowa, zwanej w formie skróconej Samorządową Ligą Mistrzów, jest wspieranie działalności samorządowej w szkole, kreowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży, propagowanie wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia, kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko rówieśnicze i lokalną wspólnotę.
- W wyniku rozgrywek wyłonione zostaną samorządy uczniowskie najsprawniej i najciekawiej realizujące projekty na rzecz wspólnoty uczniowskiej i środowiska lokalnego.
Nagrodą główną w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów Krakowa jest statuetka Złote Berło Kraka oraz tytuł najsprawniej pracującego samorządu uczniowskiego w roku szkolnym 2017/18. Nagrodami za drugie i trzecie miejsce są odpowiednio statuetki: Srebrne Berło Kraka oraz Brązowe Berło Kraka.
Samorząd, który osiągnie pułap 55 % punktów możliwych do zdobycia w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów otrzyma tytuł Brązowy Lider Samorządności.
Samorząd, który osiągnie pułap 65 % punktów możliwych do zdobycia w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów otrzyma tytuł Srebrny Lider Samorządności.
Samorząd, który osiągnie pułap 75 % punktów możliwych do zdobycia w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów otrzyma tytuł Złoty Lider Samorządności.
- Informacje dotyczące Samorządowej Ligi Mistrzów publikowane będą na stronie internetowej www.mlodziez.krakow.pl, zwanej dalej stroną internetową Organizatora.
§2
CZAS TRWANIA ROZGRYWEK SAMORZĄDOWEJ LIGI MISTRZÓW
Rozgrywki Samorządowej Ligi Mistrzów trwają od 1 października 2018 roku do 31 maja 2019 roku.
§3
KAPITUŁA
- W celu wyłonienia samorządów uczniowskich, które najsprawniej i najciekawiej realizują projekty na rzecz wspólnoty uczniowskiej i środowiska lokalnego w szkołach z klasami gimnazjalnymi, Organizator powołuje Kapitułę.
- Kapituła przyznaje punkty samorządom uczestniczącym w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów zgodnie z zasadami przyjętymi w regulaminie.
- Uczestnikom rozgrywek nie przysługuje prawo do odwołania się od decyzji Kapituły.
§4
UCZESTNICY SAMORZĄDOWEJ LIGI MISTRZÓW
- Uczestnikami Samorządowej Ligi Mistrzów są zespoły samorządów uczniowskich działające w szkołach podstawowych oraz Gimnazjach. Członkami zespołu samorządu uczniowskiego zgodnie z art. 55 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty mogą być wszyscy uczniowie szkoły z zastrzeżeniem opisanym w ust. 2 pkt. 1) niniejszego paragrafu.
- Każda ze szkół uczestniczących w Samorządowej Lidze Mistrzów może zgłosić do udziału w rozgrywkach wyłącznie jeden zespół samorządowy.
- W przypadku, gdy społeczność uczniowska zespołu szkół tworzy wspólny samorząd dla uczniów klas szkoły podstawowej lub gimnazjum oraz ponadpodstawowej, jej samorząd może uczestniczyć wyłącznie w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów Szkół Ponadpodstawowych Krakowa.
- Zapis pkt 1) niniejszego ustępu regulaminu obowiązuje jedynie w wypadku rozpoczęcia rozgrywek Samorządowej Ligi Mistrzów Szkół Ponadpodstawowych Krakowa.
- Pracę samorządu szkolnego w ramach Samorządowej Ligi Mistrzów może wspierać nauczyciel opiekun.
§5
ZGŁOSZENIE DO SAMORZĄDOWEJ LIGI MISTRZÓW
- Zgłoszenia do uczestnictwa w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów należy dokonać wyłącznie za pomocą aplikacji internetowej, dostępnej na stronie internetowej Organizatora..
- Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej do 24 października 2018 roku.
§6
ZASADY ROZGRYWEK SAMORZĄDOWEJ LIGI MISTRZÓW
- Rozgrywki Samorządowej Ligi Mistrzów polegają na współpracy i współzawodnictwie samorządów w zakresie organizowania wydarzeń sprzyjających rozwojowi samorządności uczniowskiej, integracji społeczności szkolnej, promocji postaw społecznych i obywatelskich oraz na uczestnictwie w wydarzeniach organizowanych przez Organizatora Samorządowej Ligi Mistrzów.
- Punkty w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów zespoły samorządowe otrzymują za:
1) zorganizowanie spotkania samorządów uczniowskich różnych szkół Krakowa,
2) przygotowanie oraz realizację samorządowej SUPER-AKCJI;
– Przez samorządową SUPER-AKCJĘ rozumie się wydarzenie przygotowane z inicjatywy samorządu uczniowskiego, zrealizowane według pomysłu uczniów, z ich znaczącym zaangażowaniem.
– W czasie trwania rozgrywek Samorządowej Ligi Mistrzów Samorząd ma prawo przedstawić do oceny Kapituły sześć SUPER-AKCJI, po jednej z każdej z poniższych kategorii:
- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.
- Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia.
- Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia.
- Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.
- Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym.
- Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.
- W każdym miesiącu kalendarzowym, podczas trwania rozgrywek Samorządowej Ligi Mistrzów, samorząd może przedstawić do oceny jedną SUPER-AKCJĘ;
3) uczestnictwo samorządu w organizowanych przez Urzędu Miasta Krakowa Samorządowym Biegu Terenowym oraz Turnieju Sportowym Samorządów Uczniowskich.
- Zasady przyznawania punktów:
1) za zorganizowanie przez uczestników Samorządowej Ligi Mistrzów spotkania samorządów uczniowskich różnych szkół Krakowa, w którym uczestniczyły nie więcej niż trzy samorządy – 35 punktów,
2) za zorganizowanie przez uczestników Samorządowej Ligi Mistrzów spotkania samorządów uczniowskich różnych szkół Krakowa, w którym uczestniczyły więcej niż trzy samorządy – 45 punktów,
3) ocenie podlegać będą wyłącznie spotkania samorządów. Punktowane nie będą wydarzenia międzyszkolne wynikające z wieloletniej współpracy szkół,
4) aby uzyskać punkty za spotkanie, o którym mowa w pkt. 1) i 2) niniejszego ustępu muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Samorząd organizujący spotkanie zgłasza je Organizatorowi Ligi co najmniej 30 dni przed wydarzeniem wraz z informacją, które samorządy wezmą w nim udział.
- Samorząd publikuje na samorządowym blogu raport z przebiegu wydarzenia, który będzie zawierał: informację o celu spotkania, opis przebiegu wydarzenia, liczbie uczestników oraz konkluzji/efektów/decyzji, które na nim zapadły. Cel spotkania powinien być zbieżny z celami rozgrywek w ligowych, które zostały określone w § 1 ust. 4.
5) Każda SUPER-AKCJA jest oceniana niezależnie przez dwóch członków Kapituły wg poniższych kryteriów i skali:
- za pomysłowość i innowacyjność wydarzenia od 1 do 3 punktów,
- za pracochłonność podczas przygotowania akcji od 1 do 3 punktów,
- za sprawność organizacyjną od 1 do 3 punktów,
- za skalę uczestnictwa społeczności uczniowskiej w wydarzeniu od 1 do 3 punktów,
- za społeczne znaczenie akcji, szansę na jej długoterminowe oddziaływanie od 1 do 3 punktów,
- za samodzielność i inicjatywę uczniowską od 1 do 3 punktów;
6) za uczestnictwo w wydarzeniach Samorządowej Ligi Mistrzów, organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa, o których mowa w ust. 3 pkt 3) niniejszego paragrafu samorządy otrzymują 20 pkt. Ponadto:
10 pkt. za zajęcie 1 miejsca,
8 pkt. za zajęcie 2 miejsca,
7 pkt. za zajęcie 3 miejsca,
6 pkt. za zajęcie 4 miejsca,
5 pkt. za zajęcie 5 miejsca,w Samorządowym Biegu Terenowym oraz Turnieju Sportowym Samorządów Uczniowskich.
7) Samorząd uczniowski po zgłoszeniu się do Samorządowej Ligi Mistrzów zobowiązany jest w terminie do 7 listopada 2018 roku umieścić na swoim blogu informację potwierdzającą przeprowadzenie w szkole demokratycznych wyborów do samorządu uczniowskiego, zawierającą aktualne: regulamin wyborów oraz protokół z wyborów do samorządu uczniowskiego. Nie umieszczenie informacji, o której mowa w niniejszym skutkować będzie odebraniem samorządowi 20 pkt.
§7
NAGRODA SAMORZĄDÓW
- W celu podkreślenia znaczenia podmiotowości samorządów uczniowskich Organizator ustanawia nagrodę specjalną za najbardziej udane SUPER-AKCJE, przyznawaną przez przewodniczących samorządów uczniowskich uczestniczących w rozgrywkach Samorządowej Ligi Mistrzów.
- Nagrodą specjalną jest statuetka Kryształowego dzwonka.
§8
ZASADY WYŁANIANIA LAUREATA NAGRODY SAMORZĄDÓW
- Wraz ze zgłoszeniem samorządu do rozgrywek Samorządowej Ligi Mistrzów, samorząd uczniowski przekazuje Organizatorowi informację zawierającą imię, nazwisko oraz e-mail przedstawiciela samorządu uczniowskiego, który w imieniu samorządu będzie uprawniony do przyznawania punktów za najbardziej udane SUPER-AKCJE samorządowe. Jeżeli do chwili zgłoszenia samorządu do rozgrywek Samorządowej Ligi Mistrzów, w szkole nie odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego, dane przedstawiciela można zgłosić do Organizatora Samorządowej Ligi Mistrzów w terminie późniejszym, nie później jednak niż do 7 listopada 2018 roku.
- W celu oddania głosu na najbardziej udane SUPER-AKCJE uprawniony do głosowania przedstawiciel samorządu uczniowskiego, po zapoznaniu się z SUPER-AKCJAMI z poprzedniego miesiąca oraz po przeprowadzeniu dyskusji z innymi członkami samorządu uczniowskiego, przysyła drogą elektroniczną za pomocą aplikacji internetowej na adres e-mail Organizatora nazwy trzech wybranych przez siebie SUPER-AKCJI oraz dane samorządów je realizujących. Jednocześnie głosujący przyznają wybranym przez siebie SUPER-AKCJOM punkty: najlepszej 5, dwóm pozostałym odpowiednio 4 oraz 3 punkty. Głosujący nie może oddać głosu na SUPER-AKCJĘ zrealizowaną przez samorząd uczniowski swojej szkoły. Ostateczny termin oddania głosu upływa 12. dnia miesiąca następującego po zrealizowaniu SUPER-AKCJI. Głosy oddane po wskazanym terminie nie będą wliczane przez Organizatora do punktacji.
- Punkty przyznane przez przedstawicieli samorządów zostają przez Organizatora podliczone wraz z zakończeniem Samorządowej Ligi Mistrzów w czerwcu 2018 roku.
- Punkty przyznane w kolejnych miesiącach przez przedstawicieli samorządów za najbardziej udane SUPER-AKCJE są sumowane, a następnie mnożone przez liczbę głosowań, w których wziął udział przedstawiciel samorządu. Oznacza to, że samorząd, który zdobył np. 30 pkt. w głosowaniu, a którego przedstawiciel głosował tylko w jednym miesiącu otrzyma ostatecznie 30 pkt. Samorząd, który zdobył np. 30 pkt w głosowaniu, a którego przedstawiciel głosował ośmiokrotnie, w głosowaniach od pierwszego w listopadzie do ostatniego w czerwcu otrzyma ostatecznie 240 pkt. Samorząd, który w ciągu roku uzyska najwięcej punktów, otrzyma nagrodę specjalną statuetkę Kryształowego Dzwonka.
- Głosowanie przedstawicieli samorządów jest głosowaniem tajnym. Organizator nie podaje do publicznej wiadomości, jak głosowali poszczególni przedstawiciele samorządów.
- Z powodu sytuacji losowej uniemożliwiającej oddanie głosu uprawnionemu przedstawicielowi samorządu, może zostać on zastąpiony podczas głosowania przez innego ucznia – członka samorządu uczniowskiego po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu zmiany Organizatorowi przez nauczyciela – opiekuna samorządu.
§9
ZASADY UMIESZCZANIA INFORMACJI O DZIAŁANIACH SAMORZĄDÓW
UCZNIOWSKICH ORAZ PUNKTACJI ROZGRYWEK
- W celu umieszczania informacji na stronie Organizatora o realizowanych przez samorząd przedsięwzięciach opisanych w § 6 ust. 2 pkt 1)-2) samorząd wyznacza osobę lub osoby, które po zarejestrowaniu się w aplikacji internetowej Organizatora i przeszkoleniu otrzymują hasło oraz login uprawniający do założenia bloga na stronie www.mlodziez.krakow.pl i publikowania na nim materiałów.
- Treść wiadomości, o której mowa w § 6 ust. 2 powinna zawierać informacje o terminie wydarzenia i jego miejscu; szacunkowej liczbie uczestników; przebiegu; zadaniach samorządu podczas wydarzenia. Informacje niezawierające tych podstawowych danych nie będą punktowane.
Wydarzenie przedstawione do oceny Kapitule zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 2) regulaminu powinno zawierać wyraźne oznaczenie SUPER-AKCJA w treści informacji.
- Aby uzyskać punkty za zrealizowane wydarzenie, samorząd powinien umieścić informację o nim na swoim blogu na stronie www.mlodziez.krakow.pl nie później niż 7. dnia miesiąca następującego po wydarzeniu.
Ostatnie informacje o działaniach samorządu w roku szkolnym 2018/2019 muszą zostać umieszczone na stronie www.mlodziez.info nie później niż 7 czerwca 2019 roku.
Wydarzenia, o których informacja nie zostanie umieszczona w terminie, nie będą punktowane.
- W celu zapewnienia bieżącej informacji o stanie współzawodnictwa samorządów w ramach
Samorządowej Ligi Mistrzów Organizator co miesiąc, w terminie do 23. dnia miesiąca, uaktualnia stan punktacji na stronie www.mlodziez.krakow.pl
§10
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Organizator zastrzega sobie prawo do ostatecznej interpretacji zapisów regulaminowych.