Jazz w Krakowie
   

W nocy z 17 na 18 lipca w Krakowie panował niepodzielnie jazz. Tej bowiem nocy w stolicy Małopolski odbywała się noc jazzu w ramach trwającego od 4 lipca do 18 sierpnia 2010 Summer Jazz Festiwal. W tym roku mamy przyjemność obchodzić go już po raz 15.

Impreza zaczęła się już o 19. na Małym Rynku, na którym zgromadziła się pokaźna liczba słuchaczy. Wystąpili: Jan Ptaszyn Wroblewski, Sextet Chopin Warsaw Paris Jazz Quintet & Orkiestra, Akademii Beethovenowskiej International Polish Jazz Group "Chopin & Jazz" - J.Jarczyk/A.Olejniczak/D.Oleszkiewicz/J.Stefanski Marek Bałata Band & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej - Chopin Project.

O 22.00 zaczęły się nocne koncerty w klubach. W klubie Rotunda - 40.lecie grupy "Laboratorium" + goście Harris - Aleksandra Tomaszewska Quintet Piec Art - "Jazz Spoken here" Piwnica pod Baranami - Ewa Uryga U Muniaka - Marcin Ślusarczyk Trio Alchemia - Marek Batorski koncert i wystawa Drukarnia - Bomba Latina.

My wybraliśmy się do Piwnicy pod Baranami, żeby posłuchać wyjątkowego koncertu Ewy Urygi, jednej z najlepszych polskich jazzmanek. Jej koncert był bardzo urozmaicony. Nie brakowało na nim wielkich przebojów. Zaczęła od znanej piosenki z repertuaru Whitney Houston – Greatest Love At All, a zakończyła utworem – I Believe I Can Fly. Pomiędzy nimi dwoma znalazły się utwory gospel, soulowe i oczywiście standardy jazzowe. Ewa Uryga chętnie opowiadała o piosenkach, które śpiewa pokazując przy tym, że jej wybór nie jest przypadkowy. W jej repertuarze znalazły się głównie piosenki, które o czymś istotnym mówią. Piosenkarka nie wstydziła się mówić o Bogu i o swojej wierze, co nie jest tak powszechne w dzisiejszych czasach.

Na tegorocznym krakowskim Summer Jazz festiwal gości wiele światowych gwiazd jazzu, takich jak Bobby McFerrin, Markus Stockhausen, Paulo Fresu czy NDR Big Band. Noc Jazzu poświecona była Fryderykowi Chopinowi i rozpoczęła się wręczeniem Nagrody Festiwalowej - Jazzowego Baranka - Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu, legendarnemu saksofoniście i aranżerowi, jednemu z głównych twórców polskiego jazzu. Różnorodność 100 koncertów festiwalowych stanowi wspaniałą okazję dla miłośników jazzu, aby spotkać się z ulubioną muzyką, zanurzoną w magicznym Krakowie i legendarnej Piwnicy pod Baranami – pisze na stronie internetowej Witold Wnuk Dyrektor Festiwalu.

fot. K. Jasińska

Katarzyna Jasińska
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb