Zakres tematyczny szkoleń KAS

Grupy podstawowe (1. roku):

  1. Działam w zespole. Co to jest zespół? Cechy efektywnego zespołu, metody efektywnej pracy w grupie, etapy procesu grupowego, role w grupie.
  2. Jak być liderem? Przywództwo a władza, kto to jest lider, zadania lidera, cechy przywódców, autorytet, jednoczenie ludzi w oparciu o wspólny cel.
  3. Podłoża powstawania konfliktów, metody rozwiązywania konfliktów, negocjacje jako proces komunikowania się stron. Sprawna komunikacja w grupie.
  4. Efektywny samorząd w mojej szkole. Podstawy prawne działalności samorządu. Tworzenie harmonogramu pracy, prowadzenie skutecznego zebrania, przygotowanie ramowego planu spotkania. Prezentacja możliwości sposobów działania samorządów uczniowskich w szkole. Pozyskiwanie poparcia dla swoich działań. Partnerzy samorządu szkolnego, kontakt z dyrekcją szkoły. Autoprezentacja w kontaktach z dyrekcją szkoły i w sytuacjach oficjalnych.
  5. Działanie na rzecz wzajemnego szacunku – równość i różnorodność, prawa człowieka i równe traktowanie. Jak pracować w wielokulturowym, uznającym różnorodność i równość osób społeczeństwie? Co to są prawa człowieka, jak je wprowadzać w swoim otoczeniu i z nich korzystać? Co to jest różnorodność, równość i dlaczego są ważne? Jakie znaczenie mają prawa człowieka? Jak rozwijać relatywizm kulturowy i inteligencję emocjonalną?
  6. Cyberświat i jego tajemnice: Jak nowe technologie i sztuczna inteligencja mogą wpierać młodego lidera?
  7. Specyfika wystąpień publicznych. Samoświadomość mówcy i kontekst sytuacyjny. Jak się ubrać? Dress code. Gestykulacja i mowa ciała oraz kontakt wzrokowy.

Grupa zaawansowana (2. roku):

  1. Tworzenie projektów społecznych, diagnoza, analiza swot, tworzenie harmonogramu projektu.
  2. Pozyskiwanie funduszy na działalność społeczną. Różne źródła finansowania projektów realizowanych przez młodzież. Wprowadzenie do realizacji własnych projektów finansowanych w ramach KAS: jak przygotować budżet projektu, jak wycenić poszczególne działania, jak opracować kosztorys oparty na rzetelnej diagnozie.
  3. Partycypacja w praktyce, m.in. budżet obywatelski, inicjatywa obywatelska, konsultacje społeczne, techniki pozwalające włączać innych do realizowania projektów.
  4. Wolontariat. Aktywność jako droga do sukcesu życiowego i zawodowego, program Erasmus Plus, współpraca międzynarodowa.
  5. Fundacje, stowarzyszenia. Tworzenie i działalność organizacji pozarządowych, zadania i cele oraz sposób ich realizacji, działalność w organizacjach społecznych, aktywność jako droga do sukcesu życiowego i zawodowego.
  6. Specyfika wystąpień publicznych. Jak walczyć z tremą? Dykcja – jak rozgrzać się przed wystąpieniem. Krótkie wystąpienia z komentarzem.
  7. Wystąpienia publiczne – c.d. Trening emisji głosu.

Zajęcia dla wszystkich grup:

  1. Interaktywna gra dla uczestników „Młodzi jako rajcy miejscy”. Dyskusje
    nad rozwojem miasta, planowanie budżetu miejskiego.