Portal “Otwarty Kraków” publikuje informacje o działaniach prowadzonych w naszym mieście przez instytucje i podmioty samorządowe, pozarządowe, placówki kulturalne, grupy inicjatywne i inne, których celem jest organizacja pomocy i wsparcia dla Ukraińców mieszkających w Krakowie, i tych, którzy do nas każdego dnia przybywają oraz Ukraińców, którzy pozostali w swoim kraju dotkniętym wojną. Nie bądźmy obojętni na ludzką tragedię. Ukraina czeka na pomoc.
Miejskie ulotki informacyjne dla uchodźców do pobrania / Міські інформаційні листівки для біженців для завантаження
Legalizacja pobytu, zakwaterowanie, podstawowa opieka medyczna, szkoła, praca – miasto przygotowało ulotki informacyjne, które pomogą osobom przybywającym z Ukrainy załatwić niezbędne formalności i zorganizować pobyt w Krakowie.
Легалізація перебування, проживання, базове медичне обслуговування, школа, робота – місто підготувало інформаційні листівки, які допоможуть людям, які приїжджають з України, виконати необхідні формальності та організувати своє перебування в Кракові.
Rozmówki dla uchodźców z Ukrainy [EN/UA/RU]
W Punkcie informacyjnym dla Obcokrajowca w Krakowie są dostępne ukraińsko-polskie rozmówki dla uchodźców z Ukrainy. Stworzone przez pracowników Punktu informacyjnego rozmówki ukraińsko-polskie można odebrać na Daszyńskiego 22. Można też zwracać się do Punktu, jeśli ktoś potrzebuje większej ilości. Słowniczki też można pobrać z naszej strony.
Pakiet powitalny dla cudzoziemców
Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków przygotowała „Przewodnik dla cudzoziemców mieszkających w Krakowie”, który koncentruje się na najważniejszych obszarach życia w mieście. Pakiet powitalny jest dostępny w czterech wersjach językowych (PL/EN/UA/RU).
Słownik podstawowych zwrotów ukraińsko-polskich w tramwajach i autobusach
Na monitorach w tramwajach i autobusach są wyświetlane podstawowe zwroty w językach ukraińskim i polskim. Wybrane tłumaczenia słów i wyrażeń mają pomóc obywatelom Ukrainy, którzy korzystają z komunikacji miejskiej i nie znają języka polskiego, w uzyskaniu informacji związanych m.in. z poruszaniem się w Krakowie.
Jak rozmawiać z rodzinami z Ukrainy, które gościsz u siebie?
Z myślą o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy, Polskie Towarzystwo Terapii EMDR przygotowało poradnik, jak rozmawiać z rodzinami, które uciekły przed wojną.
Wypłata świadczeń dla Polaków goszczących uchodźców – co trzeba wiedzieć
Uchwalona ustawa o pomocy ukraińskim uchodźcom określa zasady legalizacji pobytu oraz pakiet świadczeń i ulg dla obywateli Ukrainy. Świadczenia mają również otrzymać Polacy, przyjmujący uchodźców z Ukrainy. Poniżej przedstawiamy zasady, na podstawie których podmioty, w tym fizyczne, będą mogły uzyskać świadczenia.
Dzień Dobry Ukraino! Rodzinny piknik powraca do ICE Kraków i to w wyjątkowej odsłonie
Już w sobotę, 19 marca przestrzeń Centrum Kongresowego ICE Kraków, ponownie zmieni się w wielki plac zabaw, otwierając się nie tylko na dzieci z Krakowa i okolicznych miejscowości, ale też na najmłodszych gości właśnie przybyłych z Ukrainy. Pięć godzin wyśmienitej zabawy będzie doskonałym pretekstem do wspólnego wyjścia i odpoczynku w bezpiecznym miejscu.
Kraków pomaga Ukrainie – podsumowanie dwóch tygodni działań
Kraków od lat był miejscem do życia dla wielu Ukraińców. Szacowaliśmy, że mieszka tutaj ok. 60–70 tysięcy obywateli Ukrainy. Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni do Krakowa przybyło 100 tys. osób, które potrzebują schronienia przed wojną. Dla miasta przyjęcie uchodźców to ogromny wysiłek i wyzwanie. W pomoc dla Ukrainy od początku wojny zaangażowane są instytucje miejskie, mieszkańcy i wolontariusze.
Miejsce schronienia i Szafa Dobra w Plazie
Nieczynna galeria handlowa Plaza staje się kolejnym miejscem tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki współpracy Krakowa z firmą Strabag, obiekt został przygotowany na przyjęcie ok. 390 uchodźców. W dawnej galerii otwarto także Szafę Dobra – miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież.
Poszukujemy kierowców i wolontariuszy / Шукаємо водіїв та волонтерів
Osoby, które chcą zadeklarować swoje wsparcie w transporcie osób i towarów lub wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu proszone są o wypełnienie formularzy dostępnych poniżej.
Kraków pomaga uchodźcom na Dworcu Głównym
Kraków przejął od wojewody ciężar koordynacji i prowadzenia punktu relokacyjno-informacyjnego dla uchodźców na Dworcu Głównym.
Kolejne punkty schronienia dla uchodźców uruchomione
Miasto uruchomiło kolejne punkty, w których zakwaterowywani są uchodźcy przybywający do Krakowa.
Wspieramy uchodźców – sprawdź formy i zakres pomocy
Coraz więcej uchodźców z Ukrainy dociera do Polski, w tym również do Krakowa. Sprawdź, jak możesz im pomóc oraz o jakich formach wsparcia możesz ich poinformować. Dowiesz się m.in., jak znaleźć dla nich pomoc medyczną, zajęcia dla dzieci, wsparcie psychologicznie.
Krakowskie kluby sportowe włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy/Краківські спортивні клуби долучаються до допомоги біженцям з України
Do Krakowa docierają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Od blisko dwóch tygodni miasto prowadzi szereg działań mających na celu pomoc dla przybyszy zza wschodniej granicy. W sytuacji kryzysowej, do działań włączają się również krakowskie kluby sportowe, udostępniając bazę noclegową oraz organizując liczne zajęcia sportowe, na które zapraszają przybyłą do Krakowa społeczność ukraińską. W TAURON Arenie Kraków przygotowana została natomiast Dziecięca Przystań.
Zbiórka dla Ukrainy – sprawdź, gdzie przywieźć dary
Dary od osób indywidualnych zbieramy w Hali 100-lecia KS Cracovii – dary będą przyjmowane w dni robocze w godz. 12.00–18.00, a w sobotę i niedzielę w godz. 10.00–15.00. Rzeczy zebrane w ramach zbiórek zorganizowanych są zbierane w hali magazynowej NOHO Logistic przy ul. Bartników 10, w dni robocze w godz. 9.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–15.00. W tej chwili najpotrzebniejsza jest żywność.
„Żeromski” Ukrainie – wpłać na konto
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego uruchomił subkonto, na które można dokonywać wpłat na rzecz pomocy Ukrainie. Uzyskane w ten sposób fundusze zostaną w całości przeznaczone na zakup leków i środków opatrunkowych dla obywateli Ukrainy.
Спеціалізована лікарня імені Стефана Жеромського відкрила рахунок, на який можна здійснювати платежі, щоб допомогти Україні.
Rozliczenie pobytu uchodźców w Krakowie
Od 10 marca można rozliczyć czasowy pobyt uchodźców w hotelach, hostelach, pensjonatach i innych obiektach, znajdujących się wyłącznie na terenie Krakowa, do których skierowania na pobyt wystawił wojewoda małopolski lub urząd miasta.
Edukacja w Krakowie – informacja dla osób przybywających z Ukrainy / Освіта в Кракові – інформація для людей, які приїжджають з України
Szczegółowe informacje na temat edukacji w Krakowie. / Детальна інформація щодо навчання у Кракові.
Bank informacji o nauczycielach z Ukrainy
Miasto uruchomiło bank informacji o nauczycielach z Ukrainy, którzy są zainteresowani podjęciem pracy w krakowskiej oświacie. Znajduje się w nim już kilkadziesiąt ofert. Korzystać z nich mogą dyrektorzy szkół i przedszkoli poszukujący kandydatów na stanowiska asystenta kulturowego czy pomocy nauczyciela.
Nie wyrzucaj – podziel się! Apel do sklepów spożywczych
Każdego dnia ze sklepów na śmietniki wywożone są tony żywności! Jednocześnie z dnia na dzień w Krakowie przybywa uchodźców, których musimy otoczyć opieką. Dlatego apelujemy do sieci handlowych, by nie marnować żywności! Prosimy, aby podzielić się żywnością, której nie upłynął jeszcze termin przydatności do spożycia ale jest już krótki.
Prezydent wprowadził darmową komunikację dla uchodźców / Президент Кракова запровадив безкоштовний проїзд для біженців
Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską.
Президент Яцек Майхровський підписав розпорядження про звільнення біженців з України від оплати за проїзд у громадському транспорті Кракова.
Prezydent wprowadził czasowy, bezpłatny abonament postojowy dla uchodźców / Мер запровадив для біженців тимчасове безкоштовне паркування
Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie umożliwiające obywatelom Ukrainy uzyskanie czasowego, bezpłatnego abonamentu na postój w Obszarze Płatnego Parkowania w Krakowie.
Мер Яцек Майхровскі підписав розпорядження, яке дозволяє громадянам України отримати тимчасовий безкоштовний абонемент на паркування в зоні платного паркування в Кракові.
Pomoc dla uchodźców w znalezieniu zatrudnienia
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie stworzył bazę firm, gotowych przyjąć cudzoziemców do pracy, która jest na bieżąco uzupełniana i poszerzana. Pracownicy GUP kontaktują się z przedsiębiorcami zachęcając ich do składania ofert zatrudnienia dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie przed konfliktem zbrojnym szukają schronienia w Polsce. W ten sposób udało się już pozyskać ponad 700 potencjalnych miejsc pracy m.in. w produkcji, handlu, usługach, gastronomi oraz transporcie i budownictwie.
Dziecięca Przystań / Дитячя Гавань w TAURON Arenie Kraków
Zajęcia sportowe, animacje dla najmłodszych, miejsce odpoczynku – to wszystko czeka na dzieci i ich opiekunów z Ukrainy w Dziecięcej Przystani, która od wtorku, 8 marca działa w TAURON Arenie Kraków. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 146 146 146, przez formularz internetowy albo osobiście w TAURON Arenie Kraków.
Kobiety dla kobiet / ЖІНКИ ДЛЯ ЖІНОК – #solidarnekrakowianki
Tegoroczny Dzień Kobiet był okazją, aby pokazać, jak duża siła tkwi w kobiecej solidarności. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” pisała Swiatłana Aleksijewicz – to kobiety niosą ogromne brzemię wojennych konsekwencji, podróżując z dziećmi, często w tragicznych warunkach, by znaleźć w Polsce schronienie. Dlatego Urząd Miasta Krakowa ruszył z akcją „Kobiety dla Kobiet #solidarnekrakowianki”.
Цьогорічний жіночий день був нагодою похизуватися, наскільки велика сила в жіночій солідарності, як ми можемо підтримувати та допомагати один одному в ці страшні часи. «Війна не має нічого спільного з жінкою», — писала СвятланаАлексієвич, і все ж саме жінки несуть величезний тягар наслідків війни, подорожуючи з дітьми, часто в трагічних умовах, щоб знайти притулок у Польщі, у Кракові.
Ruszają dodatkowe lekcje języka ukraińskiego
Sprawne komunikowanie się z uchodźcami przybywającymi z Ukrainy to pilna potrzeba. Językowe Centrum Koordynacyjne UJ uruchomiło w Krakowie nowe grupy zajęciowe.
Nowy punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy w EXPO Kraków
W EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 uruchomiono punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy. Punkt będzie czynny codziennie od 15:00 do 18:00. Dary zbierane są w sali Praga.
Razem dla Ukrainy – działania województwa i miasta / Разом за Україну – діяльність воєводства та міста
Urząd wojewódzki zaprosił do współpracy starostów i prezydentów miast, którzy pracują nad stworzeniem Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Celem inicjatywy jest przygotowanie w każdym powiecie magazynów pomocy. Podejmowane działania będą dotyczyły również usług związanych z transportem i noclegami.
Воєводське управління запросило до співпраці старост та мерів міст, які працюють над створенням Воєводського координаційного центру допомоги Україні. Метою ініціативи є підготовка складів допомоги в кожному повіті воєводства. Вжиті заходи стосуватимуться також послуг, пов’язаних із транспортом та проживанням.
Apel i zbiórka na rzecz zabezpieczania zabytków Lwowa
Trwająca w Ukrainie wojna to tragedia przede wszystkim dla milionów mieszkających tam osób, ale także realne zagrożenie dla ukraińskiego dziedzictwa kultowego i cennych zabytków.
Wstrzymujemy wydawanie pakietów pomocowych dla uchodźców / Ми призупиняємо видачу пакетів допомоги на стадіоні
Na ten moment skończyły się zapasy żywności, która była przynoszona przez krakowian w ramach miejskiej zbiórki. Nie wstrzymujemy jednak zbiórki darów. Jeśli sytuacja pozwoli nam na wznowienie, to będziemy nadal przekazywać pomoc w tej formie.
На даний момент у нас закінчилися запаси їжі, які принесли жителі Кракова в рамках міського збору допомоги.
Bezpłatne konsultacje z radcą prawnym [EN/UA/RU]
Zapraszamy wszystkie osoby uciekające z Ukrainy i potrzebujące pomocy prawnej na bezpłatne konsultacje z radcą prawnym dr Adamem Bulandrą, specjalistą prawa imigracyjnego. Konsultacje odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-23:00.
Запрошуємо всіх людей, які втікають з України та потребують юридичної допомоги, на безкоштовні консультації до юрисконсульта доктора Adam Burlanda спеціаліста з імміграційного права. Консультації відбуватимуться з понеділка по п’ятницю з 17:00 до 23:00.
Profil Zaufany dla uchodźców z Ukrainy / Довірений Профіль для біженців з України
Uchodźcy ukraińscy, którzy nie znają języka polskiego, a chcą założyć Profil Zaufany, mogą skorzystać z usług konsultanta ds. cudzoziemców w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa. Konsultant mówi biegle w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim, pomoże także w procesie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej.
У зв’язку із запланованим прийняттям спеціального закону для біженців, що прибувають з України, Центр обслуговування підприємців Краківської міської адміністрації повідомляє, що іноземці, які не знають польської мови та хочуть створити Довірений Профіль, можуть скористатися послугами консультанта для іноземців, який вільно володіє українською, російською та англійською мовами. Консультант також допоможе в питаннях реєстрації Індивідуальної Підприємницької Діяльності.
Założenie firmy w CEIDG – sprawę załatwisz także w j. angielskim
Wydział Spraw Administracyjnych proponuje cudzoziemcom, chcącym założyć firmę w CEIDG, obsługę w języku angielskim. Punkt zlokalizowany jest przy ul. Wielickiej 28A.
Krakowskie instytucje kulturalne i edukacyjne włączają się w pomoc
Zorganizowana opieka nad dziećmi, oferty pracy, lekcje języka polskiego – oprócz włączania się w zbiórki oraz opracowania specjalnej oferty kulturalnej w języku ukraińskim, krakowskie instytucje kultury oraz placówki edukacyjne proponują uchodźcom z Ukrainy także różne inicjatywy pomocowe.
Kultura i czas wolny – propozycje dla ukraińskich gości
Krakowskie instytucje kultury, placówki edukacyjne i firmy angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom na różne sposoby. Oprócz zbiórek i pracy wolontariuszy, przygotowały specjalną ofertę i zajęcia w języku ukraińskim, a także organizują przyjazne miejsca spotkań. Szczególnym adresatem tych propozycji są najmłodsi goście z Ukrainy i ich rodzice.
Krakowskie zoo z pomocą dla Ukrainy / Краківський зоопарк з допомогою для України
Uchodźcom z Ukrainy stara się pomóc również krakowskie zoo. Ogród gościł już pierwszą grupę ukraińskiej młodzieży, którą ewakuowano ze Lwowa. Od 2 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, mogą zwiedzać ogród zoologiczny za symboliczną złotówkę. Pracownicy zoo uruchomili też zbiórkę pieniężną na rzecz ukraińskich ogrodów zoologicznych.
Краківський зоопарк також намагається допомогти біженцям з України. Він уже прийняв першу групу української молоді, яку евакуювали зі Львова. З 2 березня громадяни України, які врятувалися від війни, можуть відвідати зоопарк за символічну оплату. Працівники зоопарку розпочали також збір коштів для українських зоопарків.
Informacja w sprawie wniosków o wydanie dowodu osobistego
Wnioski o nadanie numeru PESEL oraz o wydanie dowodu osobistego, niezależnie od miejsca zamieszkania lub zameldowania, można składać w trzech lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa – informuje Wydział Spraw Administracyjnych UMK.
Ubezpieczenie OC dla uchodźców z Ukrainy / Інформація для громадян України щодо страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів
Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wjeżdżając do Polski z Ukrainy samochodem na ukraińskiej rejestracji, obywatel Ukrainy powinien skorzystać z dostępnych środków uregulowania statusu pojazdu.
Важлива інформація для громадян України щодо страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів – страхування автоцивільної відповідальності (OC komunikacyjne).
Zaświadczenia tożsamości dla uchodźców
Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie od poniedziałku, 28 lutego wydaje zaświadczenia tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski bez paszportów.
Zawiązuje się Koalicja Otwarty Kraków – organizacje łączą siły, by pomagać przybywającym do Krakowa
W obliczu palącej potrzeby zapewnienia wsparcia tysiącom uchodźców i uchodźczyń przybywających do Krakowa z Ukrainy oraz koordynacji działań pomocowych powstała Koalicja Otwarty Kraków. Skupia ona już prawie 40 organizacji społecznych, które łączą siły działania, by jak najszybciej zorganizować niezbędną pomoc.
Pomoc medyczna dla uchodźców / Повідомлення для громадян України щодо медичної допомоги
Obywatel Ukrainy może skorzystać z opieki medycznej na terenie Krakowa jeśli posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, które potwierdzają legalny pobyt na terytorium Polski, po przekroczeniu granicy nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r.
Bezpłatne okulary i soczewki dla uchodźców z Ukrainy
10 000 bezpłatnych, wybranych okularów i soczewek kontaktowych wraz z bezpłatnym badaniem wzroku, zaoferowały uciekającym z Ukrainy salony optyczne Vision Express.
Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy/Медична допомога біженцям з України [UA]
Grupa ENEL-MED oferuje pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy (dorosłych i dzieci) w oddziałach Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej osoby z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt u lekarza internisty i pediatry.
Медична допомога біженцям з України (дорослим та дітям) у відділеннях медичного центру «enel-med». В рамках первинної медико-санітарної допомоги біженці можуть скористатися безкоштовними відвідуваннями терапевта і педіатра.
Jak uchodźcy mogą się zaszczepić przeciw COVID-19?
W ramach Narodowego Programu Szczepień każda chętna osoba, która przekroczyła granicę może bezpłatnie zaszczepić się przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie szczepień na terenie kraju – taką decyzję podjęła administracja rządowa.
Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy
Grupa „Medycy dla Ukrainy” oferuje pomoc medyczną uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje takiego wsparcia, wyślij zgłoszenie na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com.
Darmowa zabawa dzieci z Ukrainy w Krainie Zabaw Dziecięcych Anikino
Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino zaprasza dzieci z Ukrainy, które po 24 lutego przyjechały do Polski, do darmowej zabawy.
Soboty w przedszkolu „Krasnal”/Суботи в дитячому садку «Краснал» [UA]
Zapraszamy do nas Dzieci i ich Rodziców lub Opiekunów, którzy z powodu wojny musieli ewakuować z Ukrainy.
Запрошуємо дітей та їхніх батьків чи опікунів, яким через війну довелося евакуюватися з України.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy – zbiórka UNICEF
Potrzeby humanitarne najmłodszych i ich rodzin w Ukrainie rosną z minuty na minutę, dlatego UNICEF Polska prosi o wsparcie działań pomocowych prowadzonych na terenie tego kraju.
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie zaprasza do kontaktu [UA/RU/EN]
Jesteśmy solidarni z Ukrainą! Jeśli Ty lub Twoi bliscy potrzebujecie wsparcia w związku z rosyjską ofensywą na Ukrainę, to jesteśmy dla Was na Daszyńskiego 22 w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców: tel. +48 887 201 598, e-mail: punkt@open.krakow.pl
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie poszukuje wolontariuszy [EN/UA/RU]
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.
Przychodnia weterynaryjna dla zwierząt uchodźców
Przychodnia weterynaryjna „Uniwersytecka” UR znajdująca się przy ul. Cygańskiej 12/7, zaprasza uchodźców wraz ze swoimi potrzebującymi pomocy pupilami do skorzystania z bezpłatnej opieki.
Wsparcie psychologiczne dla Ukraińców w Krakowie
W związku z działaniami wojennymi, które trwają na terytorium Ukrainy, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie Krakowa. Miasto zadba również o ukraińskich uczniów, którzy uczęszczają do krakowskich szkół.
Sztama z Ukrainą — polska młodzież wspiera uczniów z Ukrainy
Od kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, do Polski przybyło ponad milion osób. Wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy najprawdopodobniej będą kontynuować naukę w polskich szkołach. Dla wielu z nich może to być niezwykle stresujące. Będą zastanawiali się, jak zareaguje na nich polska młodzież, lub jak poradzą sobie w innej szkole. Młodzi ludzie chcą pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, dlatego powstała akcja społeczna #SztamazUkrainą. W jej ramach uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film, w którym deklarują swoim ukraińskim rówieśnikom konkretne wsparcie mentalne.
Inicjatywa OWHC na rzecz ukraińskiego dziedzictwa kulturowego
„Jako wspólnota historycznych miast, OWHC jest dziś zjednoczona z mieszkańcami Ukrainy. Zachęcam członków OWHC do rozważenia wszelkiej możliwej pomocy dla miasta Lwowa, ukraińskich miast Światowego Dziedzictwa i miast historycznych oraz wszystkich obywateli tego zranionego kraju” – napisał w swoim apelu prezydent OWHC Jacek Majchrowski. W nawiązaniu do tej odezwy sekretarz generalny Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa ogłasza inicjatywę na rzecz ukraińskiego dziedzictwa kulturowego (OWHC-IUCH).
Ukraińskie miasta dziękują krakowianom
Kolejne ukraińskie miasta potwierdzają odebranie transportów darów z Krakowa. Pomoc dotarła już m.in. do Jaworowa w obwodzie lwowskim, Białej Cerkwi koło Kijowa, Włodzimierza Wołyńskiego i Chmielnika.
Miasta Biała Cerkiew i Jaworów dziękują krakowianom
Kolejne ukraińskie miasta potwierdzają odebranie transportów darów z Krakowa. Do Jaworowa w obwodzie lwowskim dotarła pomoc dla wojskowych. Z kolei do Białej Cerkwi koło Kijowa dotarły medykamenty zebrane przez krakowian.
Miasto Wołodymyr Wołyński dziękuje krakowianom
Władze miasta Wołodymyr Wołyński potwierdzają, że transport darów z Krakowa dotarł na miejsce. Teraz rzeczy są na bieżąco przekazywane potrzebującym. Z Krakowa wyjechało już 20 tirów z darami, zgromadzonymi podczas miejskiej zbiórki. Nadal można przyłączyć się do akcji, która odbywa się na Stadionie Miejskim im. H. Reymana.
Radni zdecydowali o końcu współpracy z Moskwą i Sankt Petersburgiem
2 marca, podczas sesji, Rada Miasta Krakowa uchwaliła rezolucję dotyczącą stanowczego sprzeciwu wobec aktu agresji Rosji w Ukrainie. Jednogłośnie zdecydowano również o zakończeniu współpracy Krakowa z rosyjskimi miastami partnerskimi – Moskwą i Sankt Petersburgiem.
Łańcuch solidarności z Ukrainą
Dwa tysiące osób wzięło udział w niedzielnej manifestacji „Stand with Ukraine” na Rynku Głównym w Krakowie. Następnie tłum skierował się w stronę placu Biskupiego przed rosyjski konsulat.
Apel do rządu o odblokowanie transportów na polskiej granicy
Krakowianie okazali się niezawodni, zebrano mnóstwo darów dla Ukraińców. Okazuje się jednak, że transport nie może przejść naszej granicy. Służby celne przyjmują bowiem transporty w mocno ograniczonym zakresie. Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa zaapelował do przedstawicieli polskiego rządu o pilne udrożnienie tego kanału.
Apel Jacka Majchrowskiego – prezydenta OWHC [EN]
„OWHC wzywa odpowiedzialne władze do powstrzymania ataków i niedopuszczenia do wyrządzenia szkód ludności cywilnej oraz wszystkim formom kultury i tożsamości, w tym dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu. Jako wspólnota miast historycznych, OWHC jest dziś zjednoczona z mieszkańcami Ukrainy” – napisał w swoim apelu prezydent Jacek Majchrowski, który jest również prezydentem Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.
Kraków solidarny z Ukrainą
Teraz, gdy już wiemy, że wojna stała się faktem, Kraków przekazuje swoim ukraińskim miastom partnerskim oraz wszystkim Ukraińcom wyrazy solidarności i gotowości wsparcia. Specjalną odezwę wystosował prezydent Jacek Majchrowski. W czwartek o godz. 12.15 z wieży ratuszowej zabrzmiał dzwon Bolesław.