Zapraszamy młodych mieszkańców Krakowa do zgłaszania kandydatów do tegorocznej Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa. To wyróżnienie dla osób pracujących z młodzieżą i na rzecz młodzieży w Krakowie.
Kogo można wyróżnić?
Nagroda im. Antoniego Weyssenhoffa przyznawana jest, by wyróżnić i docenić pracę osób, które na co dzień działają na rzecz młodych.
To mogą być osoby pracujące w różnych zawodach! Możesz zgłosić kandydaturę swojego nauczyciela, trenera czy instruktora. Nagrodę może otrzymać także edukator, streetworker, pracownik świetlicy czy młodzieżowego domu kultury, a także instruktor harcerski.
Dlaczego Nagroda im. Antoniego Weyssenhoffa jest wyjątkowa?
Dzięki tej nagrodzie o swojej wdzięczności czy szacunku możecie powiedzieć Wy – młodzi krakowianie i krakowianki. Prawo zgłaszania kandydatów mają jedynie osoby w wieku 13-26 uczące się, studiujące lub mieszkające w Krakowie.
Poprzez zgłoszenie kandydata lub kandydatki pokazujesz, że jego praca i zaangażowanie są dla Ciebie ważne. O osiągnięciach tej osoby może dowiedzieć się dzięki temu więcej mieszkańców Krakowa.
Jak mam zgłosić kandydata/tkę? Instrukcja postępowania
Kandydaturę do Nagrody zgłosić możesz mailowo lub listownie/osobiście.
Ważne – nie możesz zrobić tego samodzielnie. Kandydatów i kandydatki wskazywać mogą grupy co najmniej trzech osób w wieku 13-26 lat. Zbierz więc grupę co najmniej dwóch osób, które tak jak Ty chcą docenić kandydata.
Kandydat lub kandydatka musi wiedzieć o tym, że zgłaszasz go/ją do nagrody i wyrazić na to zgodę. Do zgłoszenia potrzebujesz też jego danych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2025 roku.
Poniżej opisujemy, jakie elementy znajdziesz w formularzu.
Co znajdziesz w formularzu?
Dostępne są formularze dla dwóch kategorii – „Złotego Weyssenhoffa” i „Diamentowego Weyssenhoffa”. Co kryje się za tymi nazwami?
„Złoty Weyssenhoff” to nagroda przyznawana za realizację wybitnego działania na rzecz młodzieży w 2024 roku. Wybierz ten formularz, jeśli zgłaszana przez Ciebie osoba w ostatnim roku przeprowadziła wartościowy projekt lub akcję, którą warto docenić.
„Diamentowy Weyssenhoff” jest statuetką przyznawaną za całokształt pracy z młodzieżą. Jeśli więc Twój kandydat lub kandydatka od lat realizują inicjatywy na rzecz młodzieży, a historia ich działalności powinna zostać doceniona, wybierz ten formularz.
Po wybraniu odpowiedniego formularza przejdź do wypełniania. Formularz składa się z kilkunastu rubryk. By zgłosić kandydata lub kandydatkę, musisz zamieścić w nim te informacje:
- imię i nazwisko kandydata/ki,
- adres e-mail kandydata/ki,
- numer telefonu kandydata/ki,
- adres zamieszkania kandydata/ki (ulica, kod pocztowy, miejscowość).
Kolejny punkt zgłoszenia to krótka charakterystyka kandydata lub kandydatki. Na maksymalnie jednej stronie opisz w tym miejscu, kim jest nominowana osoba i czym się zajmuje.
Następnie opisz dotychczasową działalność oraz podejmowane przez kandydata inicjatywy na rzecz młodzieży w Krakowie („Diamentowy Weyssenhoff”) lub projekt realizowany przez niego w zeszłym roku („Złoty Weyssenhoff”).
Ostatnim elementem dotyczącym kandydata jest szczegółowe uzasadnienie zgłoszenia kandydatury. Napisz w nim, dlaczego nominujesz daną osobę i uważasz, że jej praca z młodzieżą lub na rzecz młodzieży powinna być doceniona.
W kolejnej części zgłoszenia podaj dane trzech osób zgłaszających kandydata lub kandydatkę. W formularzu należy wpisać imiona i nazwiska trzech zgłaszających oraz adres kontaktowy do jednego z nich. Zgłaszający muszą złożyć odręczny podpis na formularzu.
Dalej znajduje się lista poparcia dla zgłoszenia kandydata, która musi zostać podpisana odręcznie. Potrzebne jest co najmniej 30 podpisów poparcia od krakowian w wieku 13-26 lat.
Kolejna jest zgoda kandydata/kandydatki na zgłoszenie do nagrody. Zgoda musi zostać podpisana odręcznie.
Formularz kończy informacja o przetwarzaniu danych osobowych. Potwierdzenie zapoznania się z nią podpisać musi kandydat/ka oraz osoba zgłaszająca (dostępna jest potwierdzenie dla osoby pełnoletniej i opiekuna osoby niepełnoletniej).
Ostatnim elementem formularza jest zgoda na wykorzystanie wizerunku kandydata/ki w celach promocyjnych dot. Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa.
Tu znajdziesz dokumenty: regulamin oraz formularz zgłoszeniowy.
Jak wysłać zgłoszenie?
Zgłoszenia elektroniczne, czyli skany podpisanych dokumentów, proszę wysyłać na adres e-mail info.mlodziez@um.krakow.pl z dopiskiem “Zgłoszenie do Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa”.
Zgłoszenie papierowe przyjmowane są w Wydziale Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa (Wydział Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, ul. Dekerta 24, pokój nr 10).
Kto decyduje o zwycięzcach?
Z kandydatów zgłoszonych do nagrody zwycięzców wybiera kapituła, w której skład wchodzą:
- Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa właściwy ds. polityki społecznej
- przedstawiciel rodziny Weyssenhoffów;
- Dyrektor komórki organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa odpowiedzialnej za realizację konkursu lub osoba go zastępująca;
- przedstawiciel Komisji Rady Miasta Krakowa właściwej ds. rodziny i polityki społecznej;
- przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa;
- przedstawiciel Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. młodzieży;
- dwóch laureatów nagrody z lat ubiegłych.
Nagrodę im. Antoniego Weyssenhoffa przyznaje Prezydent Miasta Krakowa na wniosek Kapituły nagrody.
Laureatów poznamy w już czerwcu.
Kim jest patron nagrody?
Patronem nagrody jest Antoni Weyssenhoff (1947 – 2010) – pedagog i działacz społeczny, który przez wiele lat z prowadził działalność wspierającą młodzież w Krakowie. Był harcmistrzem i instruktorem harcerskim, dyrektorem liceum ogólnokształcącego oraz Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana, założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka. Za swoje zaangażowanie i pracę na rzecz młodych ludzi został uhonorowany Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną za działalność na rzecz Krakowa.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące nagrody, skontaktuj się z Referatem ds. Młodzieży. Napisz do nas wiadomość (agata.myszka@um.krakow.pl) lub zadzwoń (12 616 51 46).