YouthKrakHack obiera kurs na samorządy uczniowskie - praca w grupach

YouthKrakHack obiera kurs na samorządy uczniowskie

Samorządy uczniowskie to temat przewodni 7. edycji maratonu młodzieżowych projektów społecznych YouthKrakHack. Przedstawiciele 10 krakowskich szkół ponadpodstawowych przeanalizowali różne aspekty funkcjonowania samorządów szkolnych zarówno z perspektywy uczniów, jak i nauczycieli. Zaproponowane przez nich rozwiązania zostaną zaprezentowane innym szkołom jako inspiracje i przykłady wzmacniające samorządność uczniowską.

Spotkanie odbyło się 24 kwietnia w zabytkowych wnętrzach pałacu Potockich. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, realizujący program aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0” (adresowany do osób w wieku 16–26 lat), zaprosił przedstawicieli krakowskich szkół ponadpodstawowych do udziału w hackathonie „Youth Krak Hack 2023 – o samorządzie uczniowskim”. Wszystko po to, aby przygotować analizę problemów pojawiających się w działalności samorządów uczniowskich.

Uczestnicy tegorocznej, siódmej edycji hackathonu pracowali między innymi nad zagadnieniami związanymi z komunikacją, motywacją, rolą opiekunów, kompetencjami samorządów oraz prawami uczniów.

– Przedsięwzięcia aktywizujące młodych ludzi i pomagające im wykorzystywać ich energię i czas w działaniach społecznych są ważną częścią programów miasta. Takie wydarzenia, jak organizowany cyklicznie YouthKrakHack pomagają wspierać zarówno młodzież, jak i nauczycieli w aktywnej pracy na rzecz szkolnej społeczności skupionej w samorządzie uczniowskim, co w dalszej perspektywie skutkuje także większym zaangażowaniem w sprawy miasta. Właśnie tak tworzy się społeczeństwo obywatelskie – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, który otworzył wydarzenie.

Twórcze godziny pracy warsztatowej w ramach YouthKrakHack poprzedziły trzy fakultatywne wykłady. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z 10 krakowskich szkół ponadpodstawowych – łącznie 38 osób. Efekty ich pracy opierały się na pomysłach wypracowanych w czterech obszarach, takich jak: motywowanie uczniów do angażowania się w prace samorządu, organizacja skutecznego i szanowanego samorządu uczniowskiego, tworzenie warunków do respektowania praw ucznia. Ważnym tematem były też kampanie informacyjne samorządów w mediach społecznościowych.

Rekomendacje, stworzone w trakcie 7. YoutKrakHack posłużą jako propozycje do wdrożenia w perspektywie krótko i długoterminowej, zostaną uwzględnione w programie Młody Kraków oraz w tworzonej nowej polityce młodzieżowej miasta. Warto tu wspomnieć, że mechanizmy finansowania oferowane w ramach programu Młody Kraków, takie jak SUWAK (Program Wsparcia Samorządów Uczniowskich) czy Szkolny Budżet Obywatelski, dają młodym ludziom możliwość realizacji pomysłów w krakowskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z wykorzystaniem finansowego wsparcia miasta.

Przypomnijmy, że maratony projektów młodzieżowych YouthKrakHack organizowane są w ramach programu „Młody Kraków 2.0”. Inicjatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Młodzieży. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 300 młodych ludzi, którzy między innymi zrealizowali takie projekty, jak: „O kulturę (się) proszę!” (2019 r.), „Po pierwsze edukacja!” (2020 r.), „Młodzi dla klimatu” oraz „W dobrym klimacie” (2021 r.) „Kraków, o jakim marzysz” (2022 r.) oraz „O samorządzie uczniowskim” (2023 r).

Szczegółowe informacje o tym i innych przedsięwzięciach miasta skierowanych do młodzieży można znaleźć na stronie internetowej Młody Kraków, na Facebooku oraz Instagramie.

Źródło: www.krakow.pl

Opublikowano:
30 kwietnia 2023