Trwa rekrutacja do KAPOKa, czyli programu edukacyjnego dla osób pracujących z młodzieżą w Krakowie

Program znany pod nazwą KAPOK, czyli Krakowska Akademia Partnerstwa, Organizacji i Kooperacji to kompleksowe przygotowanie do pracy z młodymi ludźmi w wieku 13-26 metodami edukacji pozaformalnej i nieformalnej, w sposób podmiotowy, wspierający i w oparciu o potencjał młodego człowieka.

Misja projektu KAPOK

Misją projektu KAPOK jest systemowy rozwój tak rozumianej pracy z młodzieżą. Youth Work charakteryzuje się określonym zestawem wartości i szerokim katalogiem metod wynikających z podmiotowego, równościowego i pozytywnego podejścia do młodej osoby. Praca z młodzieżą ma na celu nie tylko zapewnienie dobrostanu młodzieży, ale również promowanie jej aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim. Ta koncepcja jest spójna z Europejską Kartą Lokalnej Pracy z Młodzieżą oraz Europejskimi Celami Młodzieżowymi zawartymi w Rezolucji Europejskiej dotyczącej Strategii na rzecz Młodzieży na lata 2021-2027.

Program edukacyjny KAPOK ma za zadanie wyznaczenie standardów interdyscyplinarnego przygotowania zawodowego osób pracujących z młodzieżą na naszym polskim gruncie, a przez to przyczynienie się do uregulowania pracy z młodzieżą i wzmacniania jej wysokiej jakości.

Szczegóły programu

Pilotaż Akademii zawiera 174 godziny szkoleniowe, najlepszych specjalistów w dyscyplinach od pedagogiki, po prawo, praktyczne podeście i intensywny trening kompetencji oraz obejmuje 2 poziomy pracy z młodzieżą, które odpowiadają dwóm “profilom”: Osoba zarządzająca pracą z młodzieżą (jednocześnie przygotowana do moderacji) – profil A – zarządza zespołem, procesami w perspektywie strategicznej, Moderator/ka pracy z młodzieżą – profil B – pracuje bezpośrednio z młodymi ludźmi.

Koordynatorzy projektu

Projekt KAPOK koordynuje Stowarzyszenie Europe4Youth współpracując z Interdyscyplinarnym Zespołem Ekspertów z UJ, UKEN, SWPS i wiodących organizacji w tym obszarze. Główny Partner Projektu: Miasto Kraków, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia. Program wspierają także: Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Krajowa Koalicja na rzecz Pracy z Młodzieżą i in.

Formalności

Zgłoszenia do pilotażowej edycji trwają do 20 sierpnia 2024 roku.

Regulamin i katalog kursów dostępny jest tutaj.

Formularz rekrutacyjny znaleźć można pod tym linkiem.


Opublikowano:
13 sierpnia 2024