Fantastyka naukowa*
Zasadniczymi kryteriami nobilitującymi tą fascynującą odmianę są dwa współgrające ze sobą elementy w postaci scince fiction i fantasty. Tworzą one fabułę opartą na podróży lub doświadczeniach umiejscowionych w świecie przyszłościowo odległym (względem czasów autora), jednocześnie zachowując charakter fantastyczny. Generalnie opiera się ona na znacznym rozwoju techniki i nauki, często obfitym w rozmaite neologizmy. Bohaterowie zwyczajowo mają styczność z obcymi cywilizacjami różniącymi się od naszych ludzkich struktur, pozostawiając pewną skrytą niejasność. Bywa jednak, że akcja powieści ogranicza się terytorialnie do naszej planety, a przyszłe ziemskie realia ulegają wymyślnej modyfikacji. Magia nie jest potrzebna - zastępuję ją technologia.
Polscy faworyci*
Stanisław Lem
Magiczny styl pisania Stanisława Lema ujawnia się w spójnej i przejrzystej treści pozbawionej zbędnych komplikacji. W swych dziełach ujmuje rzeczy istotne i nie obciąża czytelnika zawiłymi wątkami. Ostatecznym zabiegiem jest osiągnięcie wykwintnego realizmu (przykładem jest tu "Niezwyciężony"). Autor posiadał niesamowicie wielką wiedzę na temat różnych dziedzin nauki, którą w pełni zaprezentował w swych powieściach.
"(Philip Kindred Dick) w pewnym czasie wierzył, że Stanisław Lem był prowokacją komunistów, za którą kryła się grupa pisarzy działających na zlecenie partii komunistycznej, by przejąć kontrolę nad opinią publiczną. Dowodem tego miała być mnogość stylów pisarskich Lema i szeroka tematyka jego dzieł, a także nietypowe, niesłowiańskie nazwisko mogące być skrótem jakiejś tajnej komórki. P.K. Dick pisał nawet w tej kwestii do FBI."
Janusz A. Zajdel
"Dla mnie osobiście fantastyka jest tą szczeliną w otaczającym nas parkanie, przez którą można wymknąć się poza ramy zakreślone doświadczeniem. Jest swobodą dla myśli, czepiającej się wszystkiego, co możliwe, choć prawie nieprawdopodobne."
"Jeśli możesz pozwolić sobie na to, by nie liczyć uderzeń fali i upływających chwil, jeśli upływ czasu nie wywołuje paniki w twoim umyśle --- jesteś naprawdę szczęśliwy"
W swych powieściach, obrazuje ludzką egzystencję o charakterze często dystopijnym. Zachwyca wyszukanymi pomysłami i olśniewa formą. W powieści wplata elementy przemyśleń, które pozwalają ujrzeć dany wątek w świetle rozważań autora. Subtelnie przedstawia zmagania bohaterów działąjących w skomplikowanym, acz spójnym porządku rzeczy. Janusz Zajdel daję nam życiową lekcję na temat pokus związanych z rozbudzaniem nieosiągalnych pragnień i ambicji, których człowiek nigdy nie będzie w stanie zaspokoić. W jego książkach widać przejawy totalitaryzmu, oraz struktury socjologiczne. Nie bez powodu zapoczątkował gatunek, taki jak fantastyka socjologiczna.
Zagraniczni faworyci*
Arkadij i Borys Strugaccy
"Było dla mnie rzeczą niewątpliwą, że tajemnicze przejście pięciokopiejówki od sprzedawcy do nabywcy jest niczym innym, jak szczególnym przypadkiem transportu zero, dobrze znanego miłośnikom literatury fantastycznonaukowej również pod nazwą: hiperprzejście, regularny skok, fenomen Tarantogi... Zatem otwierały się przede mną fascynujące perspektywy."
Fenomen twórstwa Strugackich powstaje wtedy, gdy wiedza i umiejętności Braci wynikające z wykształcenia łączą się w całość. Arkadij ukończył japonistykę na wojskowej uczelni, jego brat astronomię na leningradzkim uniwersytecie. W ich powieściach kosmos przedstawiany był jako wielka, pełna niebiezpieczeństw zagadka, której próby rozwiązania nie zawsze kończyły się sukcesem. Bohaterowie z kolei jako ludzie nie różniący się wielce od nas - posiadający takie same wady, słabości i lęki, ludzie próbujący wyminąć stawiane przez świat szkopuły. Wizje Strugackich nie podlegają jednogłośnej interpretacji. W ich książkach znajdujemy pytania o bariery ludzkiego umysłu, samopoznanie, naturę człowieka i etykę.
//Pisząc o faworytach, na myśli miałem moich osobistych.
Rins