Przedstawiamy pierwszy i jedyny taki dokument w Polsce, który powstał dzięki współpracy z krakowską młodzieżą. Krakowska Karta Informacji Młodzieżowej zawiera kompleksowy spis dobrych praktyk dotyczących informacji młodzieżowej – jej pozyskiwania, przetwarzania, publikowania i promowania. Karta może stanowić punkt odniesienia do tworzenia własnych usług informacyjnych skierowanych do młodzieży. Jest również drogowskazem dla nas, Młodego Krakowa!

Garść faktów o Karcie
- Cała Karta powstała z założeniem, że informacja młodzieżowa to praca „Z” młodzieżą (youth work), a nie jedynie praca „DLA” młodzieży.
- Karta uwzględnia kilka najważniejszych kontekstów: kontekst lokalny (Program Młody Kraków), ideowy (youth work i jego cele) oraz międzynarodowy (europejski dorobek i praktyka).
- W Karcie znajdują się standardy informacji młodzieżowej rozumianej całościowo – od tematyki, przez jakość informacji i usługi, aż po miejsce udzielania informacji i promocję. Informacja młodzieżowa to nie tylko komunikat na tablicy ogłoszeń, ale też całość działań informacyjnych wraz z siecią osób i miejsc, które w nich uczestniczą.
- Na końcu można znaleźć przydatną check-listę z pytaniami dla organizacji, które chcą współtworzyć informację młodzieżową.
Krakowska Karta Informacji Młodzieżowej powstała na drodze partycypacyjnej
Kartę merytorycznie opracowała Barbara Moś, Prezeska Stowarzyszenia Europe4Youth, na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.
Treść tworzyły i konsultowały grupy:
– młodzieży,
– organizacji młodzieżowych,
– Młodzieżowej Rady Krakowa,
– Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Młodzieży,
– organizacji i instytucji pracujących z młodzieżą w Krakowie,
– ekspertów i ekspertek w obszarze młodzieży,
– Urzędu Miasta Krakowa.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w proces powstawania Karty, w szczególności krakowskiej młodzieży i organizacjom młodzieżowym.
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem! Aby go pobrać kliknij w przycisk poniżej: