Prezentowany raport został opracowany w oparciu o wiedzę oraz pomysły osób reprezentujących liderskie podmioty na małopolskim rynku pracy. Generalnym celem raportu oraz towarzyszących mu prac jest informacyjne i narzędziowe zasilenie procesu tworzenia koncepcji kompleksowego wsparcia osób młodych na rynku pracy w Małopolsce. Dwie główne zasadnicze części raportu odnoszą się do:
- przyspieszonej aktywizacji zawodowej osób młodych,
- rozwoju kompetencji osób młodych.
Struktura opisu obydwu części jest analogiczna; składają się na nią: - wyzwania dotyczące danego zagadnienia,
- rozwiązania na rzecz zapewnienia kompleksowości oferowanego wsparcia,
- najbardziej skuteczne/innowacyjne narzędzia wsparcia osób młodych.
Głównym narzędziem wykorzystanym do zebrania informacji oraz stworzenia użytecznych rozwiązań były warsztaty, w trakcie których realizowano różne techniki wspierające grupową kreatywność uczestników. W warsztatach wzięli udział reprezentanci różnych grup podmiotów na rynku pracy, a w szczególności instytucji rynku pracy, podmiotów edukacyjnych, reprezentantów środowiska gospodarczego. Praca ze zróżnicowaną grupą uczestników umożliwiła rozpoznanie specyficznych stanowisk i opinii, wzajemne poznanie problemów, oczekiwań i motywacji a także naświetlenie z różnych punktów widzenia kluczowych zagadnień odnoszących się do pozycji osób młodych na małopolskim rynku pracy.
Więcej informacji na temat kompleksowego wsparcia na rynku pracy osób młodych znaleźć można w raporcie przedstawionym poniżej.