Ludzie czytają coraz mniej - lamentują dziennikarze, profesorowie i nauczyciele w szkole. Książki zaczynają być traktowane jak towar zbędny, a korzystanie z nich nie przynosi większego pożytku. Nie brakuje jednak osób, którzy przeciwstawiają się trendom.
Pisanie po książce... nakazane
Szkoła Czytania to portal społecznościowo-edukacyjny, którego podstawowym celem jest zachęcanie do czytania perełek literatury. Jego twórcami są Marta Maciszewska, dominikanin Janusz Pyda oraz Andrzej Mleczko. Projekt polega na łączeniu się użytkowników w grupy nazywane „klasami". Po ich powstaniu członkowie otrzymują listę, tzw. Indeks Ksiąg Nakazanych. Wybierają spośród nich książki, które deklarują się przeczytać (jedno dzieło na jedną osobę). Następnie każdy dostaje jeden egzemplarz, nad którym pracuje tak, aby pozostawić w nim jak najwięcej śladów (notatki, uwagi, odniesienia, podkreślenia). Po skończeniu lektury grupa wymienia się między sobą książkami. Na koniec, kiedy każdy skończy lekturę utworów, czytelnicy wypełniają Ankietę Szkoły Czytania, która ma ich zachęcić do napisania małej recenzji. Oprócz udziału w „klasach" Szkoła Czytania organizuje spotkania, podczas których można wysłuchać wykładów dotyczących dzieł literackich. Dzięki nim można poznać znane książki od nieznanej strony. Pomimo że projekt nie ma ograniczeń wiekowych, głównymi członkami pozostają studenci i dorośli. Może jednak zmieni się to wraz ze wzrostem popularności portalu?
Podaruj i zbieraj punkty
Oprócz Szkoły Czytania istnieją jeszcze inne strony internetowe promujące literaturę. Jeżeli wiemy, że do jakiejś książki już nie wrócimy, jest nudna i nam się nie podoba, możemy wrzucić ją na podaj.net. Zainteresowany nią czytelnik „pobierze" od nas lekturę, którą wyślemy mu pocztą na własny koszt. Dzięki temu dostajemy punkty, za które to my będziemy mogli „pobierać". Innym portalem jest bookeriada.pl, która oferuje centrum informacji o wydarzeniach literackich, informator o najświeższych wiadomościach ze świata książek, konkursy z nagrodami. Organizuje także spotkania dla czytelników, podczas których można podyskutować na każdy temat.
Kto czyta... nie traci
Warto wziąć udział przynajmniej w jednym z takich projektów, nawet jeśli nie za bardzo lubi się książki. Być może dzięki temu nasze zdanie na temat literatury zmieni się. Będzie to również okazja do spotkania ciekawych osób i dobrej zabawy. Może się to okazać również wstępem do przyszłej kariery pisarskiej.
Wiktoria Tarnowska