Samorządowa eskadra lotnicza G47
   

Według słownika języka polskiego eskadra to jednostka organizacyjna lotnictwa wojskowego, składająca się z kilku lub kilkunastu, rzadziej kilkudziesięciu samolotów wojskowych. Eskadra może dzielić się na klucze, lecz jest z reguły najmniejszą samodzielną jednostką organizacyjną lotnictwa. Kilka eskadr może tworzyć dywizjon lub pułk lotniczy. Pod koniec listopada stworzyliśmy w ramach Samorządu eskadrę najbardziej zasłużonych osób dla, które wzięły udział w kilkuetapowym projekcie realizowanym pod hasłem: „Historia polskiego lotnictwa wojskowego". Lista 21 uczestników została stworzona na podstawie punktacji Szkolnej Ligi Samorządowej w kategorii „Gwiazda". Dowódcami naszego oddziału lotniczego zostali nasi Opiekunowie SU: p. P. Radwański i p. G. Włodarczyk.

Etap 1.
To wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice - Czyżyny. Tam podczas lekcji muzealnej zapoznaliśmy się z następującymi zagadnieniami: początki dziejów lotnictwa, świat lotniczy w Polsce w okresie międzywojennym, udział Polaków w walkach lotniczych podczas II wojny światowej oraz godło i barwa w lotnictwie polskim. Zwiedzanie muzeum było dla nas niezwykłym przeżyciem, m.in. dlatego, że część eksponatów mogliśmy oglądnąć z bardzo bliska, a nawet od środka Smile
Jedna z uczestniczek wycieczki, Weronika Stachel tak opisała swoje wrażenia: „W środę 28 listopada Samorząd Uczniowski naszej szkoły miał możliwość poszerzyć swoją wiedze na temat lotnictwa polskiego, przez udział w wycieczce do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Każdy w trakcie tej lekcji muzealnej znalazł coś co go zainteresowało. Mieliśmy możliwość zobaczyć na własne oczy przeróżne samoloty, wykorzystywane do najróżniejszych celów w przeciągu wielu lat rozwijania się lotnictwa . Oczywiście widzieliśmy nie tylko samoloty, ale też pierwowzory maszyn do latania i dzieła pionierów lotnictwa . Oprócz tego, mieliśmy możliwość podziwiać stroje lotników w różnych latach. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tej wycieczki, bo nawet jeśli nie zapamiętaliśmy dużej ilości wiedzy, choć coś na pewno miłych i aktywnych uczniów naszej szkoły i wpisujących się w to wszystko naszych opiekunów .
Etap 2.
To spacer integracyjno - rekreacyjny przez alejki Parku Lotników Polskich znajdujący się obok Muzeum. Jego zwieńczeniem był przystanek przy pomniku "Ku czci lotników polskich poległych w latach 1939 - 1945" zaprojektowanym przez Bronisława Chromego. Wysoki na 27 metrów pomnik był dla nas informacją, że o wolną Polskę walczyli nasi lotnicy na wszystkich frontach II wojny światowej, nie tylko na lądzie, ale także w powietrzu. Ta chwila zadumy uzmysłowiła nam jak wielkie mamy szczęście, że żyjemy w czasach gdzie nie trzeba zbrojnie walczyć o wolność państwową.

Etap 3.
To konkurs wiedzy historycznej dotyczący znajomości zagadnień polskiego lotnictwa wojskowego, które były omawiane podczas wcześniejszej wycieczki do muzeum. Do konkursu ostatecznie zgłosiło się 10 odważnych „Gwiazd" Samorządu. Pytania konkursowe przygotowane przez naszych „ekspertów" dotyczyły m. In. znajomości takich faktów jak: daty bitwy o Anglię, miejsca powstania pierwszej fabryki lotniczej w Polsce czy nazwiska pilota, który walczył z Japończykami w powietrzu. Zwycięzcą konkursu był ten, kto jako pierwszy odpowiedział prawidłowo na trzy pytania. Niespodziewanie jedną z laureatek okazała się kobieta - pilot: Anna Wyrwa, która oprócz Ministra Finansów SU (Maćka Maksyjana) wykazała się największą wiedzą o historii lotnictwa w Polsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe przypinki i pocztówki z Muzeum Lotnictwa.

Etap 4.
Przeznaczony jest dla tych, którzy po wizycie w Muzeum Lotnictwa zapałali miłością do samolotów, szybowców czy śmigłowców. Zaplanowane zostało spotkanie, podczas którego jeszcze bardziej zainteresowani uczniowie mogliby pogłębić swoją wiedzę na temat lotnictwa. Może to będzie prezentacja jakiegoś filmu, wystawa zdjęć, a może klejenie modeli samolotów? W najbliższym czasie wszystko się wyjaśni. Pragniemy rozwijać pasje lotnicze powstałe w wyniku tego projektu Samorządu.

 

Samorząd Uczniowski Gimnazjum 47
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb