Historia Twierdzy Kraków.
   

W dniu 29 maja odbyła się wycieczka Samorządu Uczniowskiego szlakiem pamięci I wojny światowej. Celem wędrówki stał się pomnik znajdujący się w Krakowie - Bieżanowie na wzgórzu Kaim. Jest to miejsce upamiętniające odparcie podczas I wojny światowej, 6 grudnia 1914 roku, przez armię austro - wegierską, ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków. Przy okazji zapoznaliśmy się także z historią Twierdzy Kraków.


„Położenie geopolityczne Krakowa w latach 1795 - 1918 (do granicy z Rosją było wtedy ok. 7 km) powodowało, iż Austriacy podjęli starania aby uczynić z miasta najsilniejszą w ówczesnej Europie twierdzę. Począwszy od roku 1849 prowadzono prace fortyfikacyjne na Wawelu i przy kopcu Krakusa, natomiast 12 kwietnia 1850 roku cesarz Franciszek Józef I wydał decyzję o budowie Twierdzy Kraków, w tymże roku rozpoczęto prace fortyfikacyjne na rogatce warszawskiej i pod kopcem Kościuszki.

Powstawały wały, szańce polowe, bastiony i forty. W końcu XIX wieku Kraków został otoczony potrójnym pierścieniem fortyfikacji, a ich centrum stanowił wzmocniony warowniami Zamek Królewski na Wawelu. Postęp techniczny w dziedzinie artylerii, powodował iż fortyfikacje wznoszone w połowie XIX wieku stawały się szybko bezużyteczne, aby temu zaradzić stworzono pierścień dzieł obronnych oddalonych od centrum miasta.

W dniach I Wojny Światowej Twierdza nabrała realnej siły bojowej, zewnętrzny jej pierścień liczył sobie łącznie 32 forty różnych typów (pancerne, piechoty itp.). Do czasów współczesnych dotrwała tylko część z nich, reszta została bowiem zniszczona w 2. poł. XX w. Te które ocalały świadczą o rozmiarach Twierdzy i kunszcie budowniczych. Wszystkie ocalałe forty stanowią prawdziwe perełki architektury i inżynierii wojskowej" (www.grodzka.net.pl)


Oprócz edukacji regionalnej („Lekcja historii na żywo.") nasza samorządowa wycieczka miała także charakter integracyjno - rozrywkowy. Była ona nagrodą dla osób, które aktywnie włączały się w bieżącym roku szkolnym w organizację różnorodnych akcji Samorządu Uczniowskiego. Nie zabrakło mini - konkursów (np. „Sztuka jest wszędzie", czyli odnajdywanie określonych przedmiotów na trasie oraz „Miluś", czyli wybór najsympatyczniejszego uczestnika wycieczki, którym okazał się Maciek Maksyjan, Minister Finansów SU). Podsumowaniem naszego wspólnego wyjścia stało się wspólne samorządowe grillowanie kiełbasek na świeżym powietrzu, pod pięknym bezchmurnym niebem.

Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 47
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb