GRUNT- to dobra rada...
   

Z perspektywy czasu starsi koledzy i koleżanki udzielają Wam kilku pożytecznych rad dotyczących wyboru szkoły średniej. Oby te wskazówki pomogły Wam uniknąć błędów, które niektórzy z nich popełnili (przynajmniej tak teraz uważają).

PRZYJAZNA ATMOSFERA W SZKOLE – BEZCENNE!!!

Myślę, że najistotniejsza jest atmosfera panująca w szkole i tym właśnie kierowałem się przy jej wyborze. Także pozytywna opina kolegów i koleżanek, którzy ukończyli tę szkołę pozwoliła mi się zdecydować właśnie na nią. Według mnie liczba olimpijczyków jest bez znaczenia, bo tak naprawdę oni już przychodzą do wybranych przez siebie szkół, będąc laureatami konkursów z gimnazjum. W dużej mierze zależy to od ich pracy, a nie od szkoły. Wyborem profilu nie ma się co przejmować, gdyż dopiero w ostatniej klasie większość ludzi decyduje się na kierunek studiów.

Robert

SZUKAJ SZKOŁY POD KĄTEM PÓŹNIEJSZEJ NAUKI!

Wybierając szkołę średnią warto wcześniej zorientować się, jakie kierunki opłaca się studiować, a później należy zobaczyć, które przedmioty trzeba zdać na maturze. Należy również popytać uczniów szkoły, do której planujemy się dostać jaka atmosfera w niej panuje i jacy są nauczyciele. Nie warto wybierać szkoły tylko z tego powodu, że idzie tam dużo znajomych, bo można zmarnować 3 lata. Przecież w każdej szkole znajdziemy nowych przyjaciół.

Sylwia

ŻADNA SZKOŁA NIE JEST ZŁA!!!

Wybierając szkołę średnią, należy zwrócić uwagę na profil klasy, który nas interesuje. Jeżeli mamy jakieś szczególe uzdolnienia, to powinniśmy szukać najlepszej pod tym względem szkoły. Często ludzie popełniają błędy typu „idę do tej szkoły, bo mam blisko” lub „wielu kolegów tam idzie, będzie mi raźniej”.

Młodzi ludzie uważają, że tylko najlepsze licea przygotują ich do matury. Moim zdaniem to błąd. Niejednokrotnie zdarzają się takie sytuacje, że ludzie z techników mają o wiele łatwiej na studiach, ponieważ są praktycznie przygotowani do zawodu. Często też niepotrzebnie ulegamy presji, którą wywierają na nas rodzice… Wybierzcie szkołę, która będzie dla Was optymalna. Nie tylko pod względem poziomu nauczania oraz innych mniej ważnych powodów, lecz przede wszytstkim pod względem waszej przyszłości.

Michał

WARTO KORZYSTAĆ Z DNI OTWARTYCH…

Zdarza się, że uczniowie trzeciej klasy gimnazjum nie mają zielonego pojęcia, jaką drogą w życiu pójść i potrzebują więcej czasu, aby o tym zdecydować. Wydaje mi się, że wtedy powinni wybrać klasę o profilu ogólnym, która im to umożliwi. Jeśli jednak wiesz, w czym jesteś naprawdę dobry/a, masz skonkretyzowane plany i marzenia, to najlepszym wyjściem jest wybór klasy o danym profilu.

Przed wyborem szkoły na pewno warto odwiedzić ją wcześniej np. na dniach otwartych. Można wtedy porozmawiać z jej uczniami, którzy przedstawią jej wszystkie wady i zalety.

Mateusz

TO, JAK ZDAMY MATURĘ, ZALEŻY OD NAS

Ważną informacją o szkole jest to, na ile punktów jej uczniowie zdają maturę. Najlepsze wyniki osiągają uczniowie tych najbardziej prestiżowych szkół. Jednak należy pamiętać, że tak naprawdę do matury możemy się dobrze przygotować w każdej szkole, o ile oczywiście nam zależy i się do tego przyłożymy. Warto także zebrać informacje od starszych kolegów i koleżanek na temat nauczycieli i ogólnej atmosfery panującej w danej szkole.

Wybierając się do liceum ogólnokształcącego, jak sama nazwa wskazuje, mimo klas profilowanych należy się nastawić na ciężką pracę z pozostałych przedmiotów. Z kolei technika lub licea profilowane nie kładą aż tak dużego nacisku na przedmioty, powiedzmy „mniej ważne”.

Magda

 

Angelika Wielgus
Śmigło
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb