To nowoczesny obiekt kultury w naszym mieście, który jest miejscem spotkań artystów, młodzieży, dzieci, osób niepełnosprawnych i osób starszych.
Całościowy program warsztatów „AKADEMIA POROZUMIENIA”
i główne zagadnienia mają na celu: Tworzenie nowych kodów COOLtury Porozumienia w „języku Żyrafy” wśród młodzieży, przygotowanie do udziału w Festiwalu „Cooltura Porozumienia”.
Uczniowie brali udział w jednym programie edukacyjnym „Ogród Żyrafy” dotyczącym umiejętności porozumiewania się, komunikowania bez przemocy i bez niepotrzebnego oceniania.
Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, m.in. Klaudia Burda – Rzecznik Praw Ucznia, Mateusz Wodecki sekretarza Samorządu Uczniowskiego i Przewodniczący sekcji Dziennikarsko-informacyjnej oraz Dawid Satała – członek sekcji, Przewodniczący sekcji Plakatowej – Eryk Więckowski, Przewodniczący sekcji Porządkowej – Artur Peter oraz Paweł Burda – odpowiedzialny za reprezentację Sztandaru Szkoły – Gimnazjum nr 6.
Projekt „Język Żyrafy” w formie warsztatów prowadziło dwóch pedagogów: P. Iwona – mediator- specjalista komunikacji interpersonalnej, P. Monika – animator kultury, specjalista do spraw edukacji, terapii przez sztukę i projektów społecznych w MOS. Dyskusje z młodzieżą toczyły się m.in. na temat szacunku i umiejętności słuchania drugiego człowieka, reagowania stosownego do sytuacji. Prezentowane były scenki rodzajowe, pokazujące różne postawy i wzorce zachowań ludzkich, nie zawsze prawidłowe. W oparciu o nie, uczniowie rozmawiali o właściwych reakcjach i sposobie zachowania się w określonych sytuacjach.
Uczniowie wzięli również udział w licznych ćwiczeniach warsztatowych rozwijających kreatywność, a polegających m.in. na wymyślaniu zakończeń zadanych historyjek, określaniu własnych pozytywnych cech, przypisywaniu swoich dat urodzin do poszczególnych pór roku. Część zadań wykonywano
w mniejszych grupach.
Gimnazjaliści uznali to doświadczenie za ciekawe i warte powtórzenia.
Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 6