W pierwszy dzień wiosny uczniowie Gimnazjum Integracyjnego 74 wraz z nauczycielami zebrali się, aby razem stworzyć krótkie wydanie wiadomości po angielsku. Wszyscy na jeden dzień stali się młodymi reporterami, a pracowania językowa - tętniącym życiem studiem telewizyjnym. Akcja BBC SCHOOL REPORT DAY już drugi raz dostarczyła gimnazjalistom wielu emocji.
Każdego roku akcja organizowana przez brytyjską telewizję BBC przyciąga setki szkół. Organizatorzy dostarczają materiały przybliżające uczniom zagadnienia dziennikarskie. Przez kilka tygodni przygotowują się oni do wielkiego dnia, w którym staną się prawdziwymi reporterami. Ich dziennikarskim zadaniem będzie przygotowanie krótkiego serwisu informacyjnego i nagranie go o tej samej dla wszystkich porze. SCHOOL REPORT DAY jest szeroko komentowany na antenie krajowej BBC i z emocją wyczekiwany przez uczniów, także w Gimnazjum 74.
Przygotowaniem akcji zajął się Samorząd Szkolny. Tydzień przed planowaną akcją przygotwaliśmy plakaty i ulotki, które miała przyciągnąć jak najwięcej chętnych. Następnie zajeliśmy się przygotowaniem wystroju sali 68, tak aby na ten jeden dzeń przypomninała studio telewizyjne. Zorganizowaliśmy specjalny mikrofon, przygotowaliśmy stolik, wszytsko na wzór prawdziwego studia. Po skończeniu przgotowań nareszcie nadszedł dzień nagrań.
Tego dnia wszystko zaczęło się wcześnie rano. O godzinie 8.00 zwołane zostało prawdziwe kolegium redakcyjne. Razem przeglądaliśmy gazety i internetowe serwisy informacyjne w poszukiwaniu najważniejszych wiadomości dnia. Dyskusje były często gorące, jednak udało się w końcu wyselekcjonować 7 newsów, zarówno zagranicznych (także o papieżu Franciszku), krajowych (o karambolu, który spowodowały wadliwe wycieraczki), a także szkolnych (między innymi o konkursie talentów).
O godzinie 10.00 część reporterów udała się na szkolny konkurs „Mam Talent”, ich zadaniem było przygotowanie krótkiej relacji filmowej z tego wydarzenia. Pozostali opracowywali teksty do odczytania w serwisie. O godzinie 11.00 wszyscy zebrali się w „redakcji” aby dokonać ostatnich poprawek, stworzyć tytuły wiadomości oraz skróty, które pojawią się na pasku u dołu ekranu, w końcu patronat BBC zobowiązuje do najwyższego profesjonalizmu.
Kolejnym krokiem było wybranie dwóch prezenterów, zwracano uwagę na prezencję i dykcję kandydatów. Wreszcie role te przypadły Maćkowi i Karolinie, natomiast pogodynkiem został Jakub Mróz, którego nazwisko idealnie obrazowało pogodę, jaką mieliśmy wówczas za oknem. Okazało się, że tak zwane „naczytywanie wiadomości”, czyli przygotowywanie się do ich przedstawienia na antenie, nie jest rzeczą prostą, szczególnie jeśli ma być w języku angielskim. Punktualnie o godzinie 14.00 zaczęliśmy nagrywać specjalne wydanie wiadomości. Udało się, nawet nasz ruchomy pasek zadziałał. Po zmontowaniu serwis został zamieszczony w Internecie, a my mogliśmy wreszcie odpocząć. Ten dzień, pełen wrażeń i emocji, długo będę wspominał i czekał na kolejny, który już za rok.
Efekty naszej pracy możecie zobaczyć na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=oIkx24W9LMs
oraz
http://www.youtube.com/watch?v=3IIzJsG2OE4
Maciek, Gimnazjum 74