26 kwietnia została zorganizowana przez naszych Opiekunów SU wycieczka „Spacerkiem po Nowej Hucie, czyli wędrówką jedną życie jest człowieka". Była ona formą nagrody dla osób, które w bieżącym roku szkolnym aktywnie włączają się w samorządową „Podróż za jeden uśmiech". Przez cały kwiecień akcje SU odbywała się ona pod hasłem „Wiedza".
Była to tzw. jazda obowiązkowa (wiadomo - egzaminy gimnazjalne ), jak i program dowolny - czyli to co sami dla siebie i innych wymyśliliśmy (np. organizacja konkursu wiedzy o Konstytucji 3 maja czy udział w akcjach patriotycznych upamiętniających wydarzenia związane z Katyniem). Podsumowaniem miesiąca stała się wycieczka SU, ponieważ ważna jest też znajomość historii swojej Małej Ojczyzny, a także wiedza o tym, co stanowi o sensie naszego ziemskiego życia.
U podstaw naszej samorządowej wędrówki stał fragment opowiadania odnaleziony gdzieś w Internecie. „- Życie powinno się przeżyć najlepiej jak to możliwe, najwspanialej, najpełniej - pomyślał starzec i zdumiała go prostota tej prawdy - i wcale nie chodzi o szaleństwo czerpania całymi garściami, ani o ciągłe wygrywanie, ani o życie na wysokim poziomie. Chodzi o życie zgodne z zasadami miłości, dobra, piękna... Poszukując tego i dbając o to, gdy już zostanie znalezione, żyjemy prawdziwie szczęśliwie." Dlatego też spacer po najciekawszych miejscach Nowej Huty był pretekstem do rozważań filozoficznych o sensie życia i poszukiwaniu szczęścia.
Miejsca w Nowej Hucie, które stały się dla nas pretekstem do omówienia kilku życiowych prawd to: kamienny pomnik kobiety w parku Wiśniowy Sad (każdy z nas ma swego Anioła Stróża, który nas nigdy nie opuszcza - zawsze jest tak blisko, choć czasem nawet nie mamy świadomości jego obecności), Plac Centralny (tutaj bije „serce" naszej Małej Ojczyzny - dar nowego życia największym cudem świata i naszego istnienia), Pomnik Solidarności (upamiętnia najważniejsze wydarzenia z historii Nowej Huty - życie człowieka to etapy wędrówki, które bardzo pomaga w poznaniu siebie, ludzi, świata), Nowohuckie Centrum Kultury (najważniejsze centrum kulturalno rozrywkowe pozwala nam spełniać swoje marzenia przez co życie staje się tak fascynujące), Szpital Żeromskiego (etapy życia człowieka - narodziny, życie i śmierć, bo życie choć piękne tak kruche jest), Bazylika Św. Krzyża w Mogile (znaczenie pierwiastka religijnego w życiu każdego człowieka).
Ostatnim miejscem na trasie naszej wycieczki stała się jedna z nowohuckich pizzerii, gdzie przy „małym co nieco" doszliśmy do wniosku, że „pusty brzuszek" jest też tym, co w dużym stopniu wpływa na nasze postępowanie (zaspakajanie potrzeb podstawowych i wyższego rzędu w życiu człowieka).
Święty Augustyn stwierdził, że „człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka. Może mu tylko dopomóc wyszukać prawdę we własnym sercu, jeżeli ją posiada." I jak stwierdzili nasi Opiekunowie SU oprócz charakteru poznawczego historii Nowej Huty to był drugi cel organizacji tej wędrówki szlakiem najpiękniejszych miejsc naszej Małej Ojczyzny.
Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 47