W jeden z pięknych listopadowych dni postanowiliśmy pospacerować po centrum Krakowa. Jednak nie interesowały nas miejsca zwykłe, typu Mc Donalds czy Empik. Naszym celem było odszukanie miejsc, które zostały przedstawione w utworze „Ojczyzna" Marka Grechuty. W ten sposób chcieliśmy poszukać śladów historii w Krakowie, poznać to, z czego słynie nasze miasto i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest ono uważane za jedno z najpiękniejszych miast Polski. W tej grze terenowej własnego autorstwa szukaliśmy Ojczyzny w Królewskim Mięście Krakowie według śladów pozostawionych w utworze niezapomnianego Marka Grechuty.
„Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem: czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie, czyś widział Wawel, komnaty, krużganki, miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił. Z tej historii wielkiej, dumnej, z władzy mocnej i rozumnej czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los króla dzwon, co kraj przenika, mowa Skargi, wzrok Stańczyka przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa, Ojczyzna twa".
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na Rynku Głównym, gdzie omówiliśmy cel naszego spaceru po Krakowie. Następnie ulicą Bracką dotarliśmy najpierw na ulicę Franciszkańską. Tutaj pod słynnym oknem papieskim wspomnieliśmy postać jednego z najsłynniejszych Polaków, związanego bardzo z Krakowem - Karola Wojtyłę. Następnie Plantami wzdłuż dawnych murów miejskich ruszyliśmy w kierunku Wzgórza Wawelskiego. Szczęśliwie dotarliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Renesansowa architektura wzbudziła u nas prawdziwy podziw dla tego miejsca, dawnej siedziby królów Polskich. Omówiliśmy też historię króla polskich dzwonów i władcy polskich serc - Dzwonu Zygmunta, znajdującego się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części Katedry Wawelskiej w Krakowie. Następnie cichutko (aby nie obudzić Smoka) przeszliśmy obok Smoczej Jamy i ruszyliśmy ulicą Grodzką w kierunku Rynku Głównego. Po drodze zatrzymaliśmy się obok kościoła św. Piotra i Pawła. Tam zapoznaliśmy się z postacią polskiego jezuity, Piotra Skargi, nadwornego kaznodziei króla Zygmunta III Wazy, którego płyta nagrobna znajduje się właśnie w tym kościele.
„Jest jeszcze coś, co ten kraj różni od innych, w uszach ci brzmi od najmłodszych lat dziecinnych, wypełnia place, ulice i domy, znajomy zgiełk - twoja mowa co lśni pięknem wierszy Mickiewicza, powieściami Sienkiewicza, z tej mowy jak ze źródła czerpiesz siłę swą, mądre bajki Krasickiego, poematy Słowackiego, przeżyć twych bogactwo to Ojczyzna twa, Ojczyzna Twa".
Wróciwszy na Rynek Główny spotkaliśmy polskiego poetę i działacza politycznego - Adama Mickiewicza (żałujemy bardzo, że tylko w formie pomnikowej ). Sprawdziliśmy stan swojej wiedzy o tym naszym Wieszczu Narodowym i jego twórczości literackiej. Następnie udaliśmy się pod Sukiennice, gdzie znajduje się oddział Muzeum Narodowego. To pozwoliło nam na skojarzyć to miejsce z kolejnym bohaterem utworu M. Grechuty. Postać Stańczyka związana jest nieodłącznie z malarstwem Jana Matejki, który w swoich obrazach przedstawił najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Potem ulicą Floriańską przeszliśmy pod Barbakan. Jednak to nie ten zabytek był kolejny etapem naszej historycznej podróży, tylko znajdujący się po drugiej stronie ulicy na Placu Matejki - Pomnik Grunwaldzki. Ten pomnik upamiętniający zwycięstwo polskiego oręża w 1410 r. przywołał postać Henryka Sienkiewicza i jego patriotyczną twórczość pisaną „ku pokrzepieniu serc" w czasach zaborów (m.in. powieść „Krzyżacy"). Ostatnim etapem poszukiwania Ojczyzny w Krakowie stał się plac przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego. To była kolejna postać której twórczość została wymieniona w tekście utworu stanowiącego treść naszego spaceru po ulicach Krakowa.
„I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym historią swą, mową, sztuką, te trzy kwiaty trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń, muszą wciąż kwitnąć by kraj dalej trwał. Bez historii, mowy, sztuki, bez mądrości tej z nauki naród się zamieni w bezimienny kraj, dziś Ojczyzna jest w potrzebie czeka ciebie, wierzy w ciebie, tysiąc lat historii patrzy w serce twe, masz obronić co najlepsze by służyło Polsce jeszcze, liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa dziś Ojczyzna twa".
W celu zachowania wspomnień z wycieczki i podsumowania tego czego dowiedzieliśmy się o historii Polski podczas wędrówki po Krakowie przygotowujemy plakat w formie collage pod hasłem „Ojczyzna w Krakowie". Przedstawimy w nim te miejsca, które odwiedziliśmy podczas wycieczki. Natomiast delegacja Samorządu na czele z przewodniczącą SU Nikolettą Bębenek udała się na Cmentarz Rakowicki, gdzie zapaliła znicz na grobie Marka Grechuty. Był to wyraz naszej wdzięczności za to, że mogliśmy dzięki jego twórczości poznać ważne wydarzenia i postacie związane z naszą Ojczyzną.
Samorząd Uczniowski Gimnazjum 47