Parlament w Wilnie postanowił uczcić laureata literackiej Nagrody Nobla- Czesława Miłosza poświęcając mu szczególną pamięć w roku 2011. W tym bowiem roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzenia polskiego poety w Szetejniach na Litwie.
Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach. Był laureatem licznych nagród m.in. Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 r. czy Nagrody NIKE w 1998 r. za całokształt twórczości. Pełnił on funkcję profesora na Uniwersytetach Kalifornijskim i Harvarda. Został odznaczony Orderem Orła Białego. Przekładał wiele utworów np. księgi biblijne. Mimo wielu przeszkód związanych z emigracją (do Francji i USA) oraz zakazem publikowania jego twórczości w czasie PRL, można śmiało nazwać go najwybitniejszym polskim i światowym poetą. Jego największe dzieła to Zniewolony umysł czy Dolina Issy. Czesław Miłosz zmarł w 2004 roku w Krakowie. Grób pisarza znajduje się w Krypcie Zasłużonych w kościele na Skałce.
Litewski Sejm powołał specjalną komisję dla uczczenia roku Miłosza, której zlecił przygotowowanie programu obchodów. Szacowane koszty wynoszą ok. 800 tys. litów (czyli 230 tys. euro).
Jeden z polityków rządzącej partii konserwatystów, Emanuelis Zingeris przewiduje, że będzie to większe przedsięwzięcie niż obchody związane z ogłoszeniem w 2009 roku Wilna Stolicą Europejskiej Kultury. Uroczystości zakończyły się wtedy klapą.
Śmigło