Krakowska „Tandeta" od dawna kojarzona jest z Wietnamczykami. Odwiedzając targ, próbowaliśmy się dowiedzieć, jak imigranci z Wietnamu odnajdują się w Krakowie.
Spacerujemy między straganami. Początkowo dosłownie wszyscy zaczepiani przez nas wietnamscy sprzedawcy chowają się albo nagle mają jakieś pilne zajęcie. Na szczęście z pomocą przychodzi nam znająca ich Polka. Jej zdaniem część obcokrajowców nie rozumie, o co chodzi, i obawia się, że mamy coś wspólnego z urzędem skarbowym.
W końcu zgadza się z nami porozmawiać Mirrian albo raczej Huong, Wietnamka, która już prawie 16 lat mieszka w Krakowie. Niestety, zasób jej słownictwa też jest ubogi. Dowiedzieliśmy się, że naszej rozmówczyni najbardziej podoba się Rynek, ale o Krakowie mówi: „cała ładna".
Za to w Wietnamie, zdaniem Huong, najładniejsze jest morze. Bardzo ucieszył nas fakt, że uważa ona Kraków za spokojny. Jej zdaniem ludzie nie mają tu problemów z powodu swojej narodowości. Pytana o kulinaria odpowiada, że z polskiej kuchni serca Wietnamczyków podbił żurek i schabowy.
Niestety, nasza rozmówczyni nie chciała nam zdradzić, jaki jest główny powód wietnamskiej emigracji. Zdecydowałem się posurfować w internecie.
„Wujek Google" jak zwykle nie zawiódł. Wielka fala emigracji z Wietnamu zaczęła się podczas trwającej w drugiej połowie poprzedniego stulecia ponaddziesięcioletniej wojny wietnamskiej. Uciekinierami byli przede wszystkim studenci. Druga wielka fala wietnamskiej emigracji rozpoczęła się po 1989 roku. Obecnie szacuje się, że w Polsce może mieszkać ok. 40 tys. osób narodowości wietnamskiej.
Najstarszą organizacją wietnamską w Polsce jest Towarzystwo Społeczno‑Kulturalne Wietnamczyków, które założono w 1986 roku. Jego oddziały są w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie i Przemyślu. Stowarzyszenie zajmuje się integrowaniem elity wietnamskiej, podtrzymywaniem ich kultury i promowaniem jej wśród Polaków.
Wietnamczycy to zarówno emigranci ekonomiczni, jak i polityczni. Są pośród nich przedstawiciele wszystkich klas społecznych, nie wyłączając wybitnych uczonych, artystów i działaczy społecznych.
Cảm ơn bạn và thấy bạn :D
Kuba Janas , Współpraca: Magdalena Chyłka