Słowo "patriotyzm" pochodzi albo z łaciny gdzie oznacza ojczyznę, lub z greki gdzie oznacza rodzinę. Patriotyzm cechuje umiłowanie ojczyzny oraz szacunek do innych, szczególnie do przodków. Oczywiście każda epoka nieco inaczej rozumiała to pojęcie.
Obecnie słowo patriotyzm kojarzy się przeważnie z wywieszaniem flagi na trzeciego maja, ale przecież nie można ograniczać go do czysto zewnętrznych zachowań. Miłość do ojczyzny nie kończy się na afiszowaniu się uczuciem, ale przecież ma się ją w sercu. To tak jak z panią X, która leży krzyżem w Kościele, a równocześnie jest skłócona członkami najbliższej rodziny. W dzisiejszych czasach coraz więcej rzeczy robi się tylko na pokaz.
Ludzie źle rozumieją istotę patriotyzmu. Większość nie mówi o ciemnych kartach historii uważając, że ich to nie dotyczy i nie obchodzi. Fakt, to nie ty, ale twoi przodkowie.
Chcą nas uczyć postawy patriotyzmu, a nie uczą nas w szkołach o np. „Akcji Wisła”. Chcą abyśmy szanowali Rzeczpospolitą, a przeciętny nastolatek nie zna nawet daty odzyskania niepodległości. Miłość do ojczyzny jest jak związek dwóch ludzi: znasz wady, a mimo to chcesz być przy tej osobie. Patriotyzm polega na tym samym- mówisz: wiem co się wydarzyło, szanuję bohaterów, szydzę z morderców, ale wiem, że istnieli zarówno ci pierwsi, jak i drudzy. Wiem, bo znam historię, wiem, bo kocham ojczyznę zarówno za jej dobre dni, jak i te pochmurne. Wiem, bo szanuję inne narody i jest mi wstyd, że cierpiały z powodu polskich decyzji.
Gdzie patrioci? Gdzie ludzie, których ostatnim uczuciem przed śmiercią była duma, iż giną w imię ojczyzny? Gdzie szacunek i radość z faktu, iż mówimy po polsku? Może żyjemy w czasach względnego spokoju i to dlatego młodzi nie rozumieją jakie mają szczęście. Nie wiedzą co było kiedyś, bo historia to tylko nudny przedmiot w szkole. Ilu z nas ruszyłoby bronić ziem polskich? Gdzie politycy, którzy zamiast zgarniać pieniądze i kłócić się, stawiają na dobro ojczyzny? Ja wiem gdzie: stoją z boku, bo wstyd im za resztę i nie chcą być z nimi utożsamiani.
Na fot. obraz pt. Ojczyzna Jacka Malczewskiego
Aleksandra Bzdyl